Archív

Ako si vyrobiť z fotky štvorec aj bez Photoshopu?

.=
Niekedy stačí zavrieť oči, zhlboka sa nadýchnuť a celý svet sa razom otočí okolo Vás. Ako tento svet zachytiť? Ako najlepšie postrehnúť okamihy? Ako podržať krásu, pohyb či výraz tváre? Fotografia. Fenomén, ktorý nie je dnešnému svetu neznámy. Skôr naopak, kde kto berie do ruky „foťák“ a často fotí hlava-nehlava. Následne na to sa hlava-nehlava upravuje vo Photoshope alebo podobných grafických programoch. Samozrejme tento spôsob je plne regulárny a prináša, okrem iného, aj mnoho zaujímavých inšpirácii. Tak ako v mnohých iných prípadoch však platí, že táto cesta je len jedna z mnohých iných. Čaro fotografie sa však dá vytvoriť aj trochu inak. Asi náročnejšia a kľukatejšia cesta vedie cez analógovú fotografiu. Príbeh takto vzniknutej fotografie je tu síce zdĺhavejší ako pri digitálnej fotke a v konečnom dôsledku môže byť aj finančne náročnejší. Odmenou je však epická zápletka často sprevádzaná neistotou a zvláštnou atmosférou spojenou s čarom očakávania. Chcem preto hovoriť a zároveň aj trochu pripomenúť analógové zrkadlovky, spolu s nimi aj 35mm (kinofilmy) a hlavne stredoformátové (6×6) filmy.

35mm a 6×6

35 mm (kinofilm) negatív je menší oproti 6×6. Znamená to asi toľko, že zatiaľ čo z 35mm filmu môžete urobiť kvalitnú fotografiu, vo veľkom formáte bude tá istá fotografia kvalitnejšia z 6×6 filmu. Takže keby nastala situácia, v ktorej by sme chceli urobiť kvalitnú veľkoformátovú fotografiu, rozdiel medzi kvalitou fotiek by bol viditeľný. Aj preto je u profesionálnych ateliérových fotografov obľúbený práve médium formát.

Bežný fotograf si samozrejme veľmi dobre vystačí aj s 35mm filmom, ktorý ho hlavne po finančnej stránke vyjde lacnejšie. Dôvodom je predovšetkým to, že za rovnaké peniaze (teda za cenu 6×6 filmu 12-obrázkového sa dá kúpiť 35mm film 36-obrázkový) „vycvakáte“ viac obrázkov na 35mm film.

Veľkosť je jedným z parametrov, na základe ktorých sa môžeme tiež rozhodovať. Fotoaparáty pre 35mm film sú menšie, spratnejšie a ľahšie, a to nie len telo, ale aj optika. Zatiaľ čo, keď sa rozhodnete pre stredoformátový fotoaparát, musíte sa pripraviť na to, že si na plecia zavesíte trochu väčšiu záťaž. Spomenúť môžeme aj to, že väčšina stredoformátových fotoaparátov má namiesto hľadáčika šachtu, čím sa doba zaostrenia predlžuje. Čo zapríčiní väčšiu nápadnosť, a teda musíte rátať s menšou možnosťou spontánnych alebo dokumentárnych záberov.

Pentacon six TL - šachta *** Pentacon six TL – šachta

Typy stredoformátových fotoaparátov

Stredoformátové fotoaparáty môžeme rozdeliť do dvoch druhov – jednooké zrkadlovky (SLR) a dvojoké zrkadlovky (TLR). Spomenieme len zopár zaujímavých prístrojov, z najznámejších SLR sú to napríklad Hasseblad rady 500, Mamiya 645, 67, Asahi, Pentax 67, Pentacon six TL (ktorý vidíme na obrázku) a rada ruských napodobenín. Z dvojokých zrkadloviek môžeme spomenúť Yashica G 124 Mat alebo český Flexaret.

Pentacon six TL *** Pentacon six TL

Finančná náročnosť analógovej fotografie

Pri kúpe fotoaparátu, cena analógovej zrkadlovky vyjde lacnejšie ako digitál. Z dlhodobejšieho hľadiska však musíme prihliadnuť aj na to, že pri analógu sa do ceny započítava aj kupovanie filmov, vyvolanie filmu/chémia, vyvolávanie fotografií a pod., prirátavaním týchto súm, samozrejme, cena vynaložená na fotenie analógovým fotoaparátom narastá.

Ďalej treba myslieť aj na to, že médium formát dnes už ani zďaleka nevyvolajú v každom fotolabe. A aj tam, kde sa toto ešte robí, sa väčšinou fotky nevyvolávajú, ale skenujú z filmu, čo spravidla býva, vzhľadom na lacné skenery, nekvalitné. Keď k tomu prirátame možnosť zlého vyvolania filmu, vyjde nám, že najlepšou cestou by asi bolo vyvolávať si filmy a fotky doma, čo nemusí byť až také náročne. Dokonca sa dajú zohnať ľudia, ktorí majú kompletné vybavenie fotokomory, ktoré už nevyužívajú a sú ochotní ju predať aj za symbolickejšie ceny. Mnohí ponúkajú aj analógové zrkadlovky, ktoré objavili na povalách či v pivniciach a chcú ich posunúť do rúk aktívnych fotografov. Takého ponuky môžeme nájsť napríklad na stránkach bazos.sk/cz, paladix.cz, fotoskoda.cz alebo foto.cz a na rôznych dražbách a v bazároch.

Hoci fotenie na analógové zrkadlovky (a hlavne na stredoformátový film) je spojené so strastiplnejšou cestou, pre mňa zostáva faktom, že zážitok z analógového fotenia je jednoducho väčší. Fotky nevidíme hneď, viac premýšľame nad zábermi, ceníme si každú jednu fotku. Analógová fotografia jednoducho nestráca svoj šarm a štýl.

Pentacon six TL *** Pentacon six TL