Archív

Fotografovanie – diskrétne umenie

Fotograf – umelec, ktorý dokáže premeniť zdanlivo všedný detail na unikátnu snímku, v mnohých z nás evokuje predstavu dotieravého paparazza. Podstatou fotografovania je ale diskrétnosť, úcta a obrovský rešpekt k vnímaniu toho, čo iný možno nevidí. Pokiaľ sa Vám zdá, že máte zmysel pre estetiku a cit, tak to skúste. Stať sa umelcom cez fotografiu je ideálnou alternatívnou, pokiaľ nemáte nadanie na kreslenie, spev, tanec či herectvo.

Odrazový mostík

cetelem.gif

Ak hľadáte odrazový mostík, kde začať, tak Vám zaiste pomôže prihlásenie sa na nejaký kurz. Poradiť Vám môžu aj na photovia.sk/foto-kurzy. Musí Vám však byť jasné, že školenie i vybavenie fotografa (samotný fotoaparát, externý blesk, stojan, interiérové dáždniky…) niečo stoja. Necítite sa na to finančne a ste sklesnutý z toho, že práve peniaze Vám bránia v rozbehnutí Vašej vášne? V modernom svete nie je ničím výnimočným využiť online pôžičky a začať realizovať svoje plány hneď v tomto momente. Navyše, keď sa vyškolíte v odbore fotografovania, tak sa z Vás môže stať renovovaný špecialista, a teda sa Vám vrátia prvotné investície späť. Je dobré zamerať sa iba na jeden konkrétny typ (svadby, portréty, exteriér), tak sa môžete skôr dočkať úspechu. Chcete začať iba tak „na kolene“, pre vlastnú zábavu, či prebudiť záujem o fotografovanie u svojich detí? V tom prípade si skúste zostrojiť „primitívny“ aparát doma.

Mega cool PINHOLE fotoaparát

Tento typ je založený na princípe jednoduchej dierkovej komory. Svetelné lúče, ktoré sa odrážajú od predlohy, následne prechádzajú miniatúrnym otvorom do tmavej miestnosti, kde sa premietajú na protiľahlú stranu. Získaný obraz je vernou kópiou predlohy, no je prevrátený hore nohami. Snímok je zaznamenaný na fotografický papier alebo film. Dierková komora sa dá vyrobiť i zo zápalkovej škatuľky alebo plechovky od piva.

fotoapar.jpg

Snáď najznámejší fotoaparát tohto typu je Dirkon vyrobený z papiera, ktorý sa objavil v roku 1979 v československom časopise ABC… Akási vystrihovačka Dirkonu je k dispozícií aj na pinhole.cz/cz/pinholecameras/dirkon_01.html. Môže však ísť tiež o komerčne vyrábané prístroje, ktoré stoja stovky eur. Komora má dve časti, telo a otvor. Komory využívajúce kinofilm, alebo zvitkový film, sú doplnené o zariadenie na pretláčanie a posun filmu. Spúšťou je nezriedka lepiaca páska, ktorá prekrýva otvor komory. Či už si prístroj vyrobíte z papiera alebo dreva, musí plniť jedinú zásadnú podmienku a tou je „svetlotesnosť“. Ako otvor sa využíva kúsok plechu prepichnutý špendlíkom, odtiaľto vzišiel aj anglický názov pinhole. Aj takýto fotoaparát Vás môže dostať medzi špičkovú elitu fotografistov. Jedným z nich je moderný majster pinhole fotografie Justin Quinell, ktorý Vám v priloženom videu vysvetlí výrobný postup:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=wtZOWEB_wcI

Voľba fotoaparátu – zodpovedný proces

Aj keď je pravdepodobné, že radosť zo snímok, ktoré zachytíte vlastnoručne vyrobeným aparátom, bude obrovská, nemení to nič na fakte, že žijeme digitalizovanú dobu. Ako si vybrať ten správny fotoaparát Vám iste poradia aj na kurze. Nemali by ste sa do takejto kúpy vrhať strmhlavo. Chce to zodpovednosť a najmä dostatok informácií. Na trhu sú desiatky modelov, ktoré sa zaraďujú do rôznych cenových relácií. Dobrá pôžička môže vyriešiť i tie najluxusnejšie predstavy, no treba si uvedomiť, čo a ako chcete fotiť a podľa toho sa zariadiť. Zorientovať sa v tomto chaotickom svete výberu Vám pomôžu aj na digi-foto.sk/digitalny-fotoaparat/aky-fotoapart-kupit. Zostáva nám už iba popriať veľa radosti, ktorú cez svoju záľubu prinesiete nielen sebe, ale aj druhým.

Obrázky: cetelem.sk, i1.ytimg.com