Fotoaparáty Lytro nie sú návštevníkom Hobbyportalu neznáme. Keď sme v roku 2011 predstavili prvú lastovičku tejto spoločnosti, pomenovanú jednoducho – Lytro, tušili sme, že neuplynie dlhá doba a spoločnosť predstaví technologicky výraznejší model, ktorý nadchne každého fotografa. Stalo sa. Lytro Illum by sa síce správne nemal nazývať fotoaparát, ale plenoptický snímač svetelného poľa scény, napriek tomu sa predpokladá, že rázne zasiahne do života všetkých, ktorých koníčkom je fotografovanie.
Bude rok 2014 prelomovým?
Prvý fotoaparát Lytro veľkú dieru do sveta pred dvoma rokmi neurobil. Jeho nový nástupca síce funguje na rovnakých princípoch snímania scény vrátanej jej perspektívy a hĺbky, čo umožňuje vytváranie neobyčajných priehľadov do reality a nie len ploché snímky, napriek tomu je vzhľadovo iný. Jeho dizajn sa totižto oveľa viac podobá klasickým zrkadlovkám, na rozdiel od „hranolového“ predchodcu. A tak sa očakáva aj zvýšený záujem fotografov. Profesionálnych aj amatérskych. Zvyk je totiž naozaj železná košeľa a podľa prieskumov nebolo odmietanie pôvodných fotoaparátov Lytro kvôli spôsobu vyhotovovania snímok, ale kvôli tvaru, ktorý v ruke jednoducho nesedel. Dizajn podobný kompaktom a zrkadlovkám umožní fotografom ponechať si aspoň časť ich zvykov.
Od prvej polovice 19. storočia sa nezmenili tri základné kroky pri fotografovaní : *namieriť – zaostriť – stlačiť spúšť*. Nezmenila sa ani podstata fotografie aj keď od sklenených dosiek, cez fotofilmy až po CMOS čipy urazili vývojári veľký kus cesty. Vedci z firmy Lytro to však chcú zmeniť a zdá sa, že ich nastúpená cesta – možnosť zaostrovať fotografie podľa potreby prakticky vždy, keď sa pre to rozhodnete.
[* youtube:P5q8XdhBAZg *]
Na správnom mieste v správnom čase
Pripomeňme si jedinečnosť fotografovania technológiou Light Field, ktorú využívajú fotoaparáty Lytro. Lytro vďaka senzoru Light Field zaznamená pri stlačení spúšte všetky hodnoty, ktoré v daný moment vidí optika fotoaparátu. V praxi to znamená, že sú zaznamenané všetky svetelné toky a kompletné informácie, vrátane uhlov svetelných lúčov. Snímač je rozdrobený na viacnásobné pole drobných senzorov. Svetlo na ne dopadá v rôznej hĺbke ostrosti. Tá je daná vzdialenosťou senzorov od snímaných objektov. Jednotlivé hĺbky sa potom akoby prekrývajú v súvislom toku dát. Tieto dáta sa merajú v megarayoch a nahrádzajú doterajšie pixely. Vo fotoaparáte tak nemáte zachytený obraz, ktorý ste fotili, ale dáta, z ktorých sa obraz vo vašom počítači vyvolá a následne spracuje. Táto technika snímania svetelného poľa scény je v princípe známa už dlho, no ešte pred desiatimi rokmi by bolo potrebné ovládať k vzniku jedinej snímky stovky zrkadloviek a výkonný počítač, ktorý by spracoval výsledný obraz. Vývoj však ide míľovými krokmi vpred a dnes už je možné aj to, o čom sa nám ešte nedávno ani nesnívalo.
Zakladateľ Lytra Ren Ng hovorí: *„Lytro Illum je konečne tým, čo sme chceli od samého začiatku vyrobiť.“* Na úspech sa oplatí čakať. Jeho firma nie je totiž bezprostredne závislá na úspechu predávaných produktov a preto prípadné neúspechy nespôsobia väčšie problémy. Základom je dlhodobá vízia a vyčkávacia taktika. Jason Roshental, šéf spoločnosti Lytro, to vysvetľuje takto: *„Pozrite sa na Hollywood. Tam neváhajú minúť 9 až 14 miliónov dolárov len na hardware, aby mohli natáčať filmy v 3D. Keď sledujete titulky v závere filmu, vidíte v nich prvého asistenta kameramana, druhého asistenta kameramana aj tretieho asistenta… To všetko sú ľudia, ktorí majú na starosti zaostrovanie záberu. Ak by ste však mohli ľubovoľne zaostrovať po natočení, to by bola veľká vec!“* To však súčasné počítače ani senzory nestíhajú. Lytro však robí všetko preto, aby boli na správnom mieste, keď to procesory stíhať začnú. *„Rýchlosť počítačov rastie prakticky z týždňa na týždeň, takže ide o vec, ktorá sa veľmi skoro vyrieši a my budeme mať zelenú.“* Má pravdu. Lytro Illum je toho dôkazom. V 950gramov ťažkom tele ukrýva technológie, ktoré zvládnu to, čo ešte nedávno zvládalo viac než 100 zrkadloviek a superpočítač Stanfordského laboratória.Lytro zachytáva scénu spôsobom, ktorý dáva budúcim divákom možnosť vybrať si, na čo sa chcú zamerať, čo chcú vidieť. Tieto živé fotografie sa podobajú na interaktívne animácie a nútia fotografa premýšľať nad záberom viac, ako kedykoľvek predtým. Dodávaný software umožní výslednú fotografiu exportovať do štandardného .jpg formátu. No so základnou snímkou bude možné „pracovať“ kedykoľvek. Dnes už prebiehajú jednania s gigantmi Facebook a Flicker o možnosti umiestňovať lytroscény priamo na ich stránky. 40 Megarays snímač je oproti predchodcovi Lytro Illum(11 Megarays) omnoho väčší a tak vie získať omnoho viac informácií z fotografovanej scény.
[* youtube:mx0HMY7E9R0 *]
Trojrozmerné usporiadanie scény
Spoločnosť Lytro ponúka možnosť vyskúšať každému prácu s ich fotografiami v špeciálnej internetovej galérií Interaktívna zmena ostrosti snímku sa mení kliknutím na jeho časti. Pretiahnutím potom môžete mierne zmeniť perspektívu a získať predstavu o trojrozmernom usporiadaní scény.
Dodatočné zaostrovanie je zo strany používateľa veľmi jednoduché. Stačí zachytiť fotografiu a až následne vybrať objekt, ktorý má byť ostrý. Nastaviť sa dá aj hĺbka ostrosti. Lytro už dokáže spolupracovať aj so známym výrobcom Adobe, takže fotografie by malo byť možné upravovať v programoch ako Photoshop alebo Lightroom. Cena fotoaparátu Lytro Illum sa pohybuje nad 1 500 amerických dolárov a jeho prvé kusy budú zákazníkom vyexpedované zrejme už v júli tohto roka.
Foto: Lytro
Zanechať odpoveď