08.08.2010

Panasonic známy aj kvalitnými fotoaparátmi už niekoľko rokov. Lumix FZ najlepší ultrazoom súčastnosti ako stvorený pre ľudí, ktorým už obyčajný kompakt nestačí. Každý má iné požiadavky na fotoaparát, ale tento spĺňa takmer všetky. Vybral som si pre vás konkrétne FZ38 s 12,1 Megapi­xelovým objektívom a 18× optickým Zoomom.

Radosť z dobrej fotografie ma donútila zakúpiť si tento kúsok. Ako vždy pred každou mojou väčšou kúpou rozmýšľam a hľadám týždne to, čo by mi najviac vyhovovalo. Nie je to každý deň, čo si kupím fotoaparát a preto som sa musel naisto rozhodnúť či ho chcem. Po pár dňoch porovnávania, prezerania (v obchodoch a na webe) a skúmania som sa konečne rozhodol.

Pomohol mi k tomu aj fakt, že to nie je len fotoaparát ale aj videoaparát. Video natáča v HD kvalite vo formáte AVCHD Lite a zvuk v Dolby Digital, takže aj na veľkej obrazovke (LCD, či Plazme) bude obraz ostrý a zvuk čistý. Perfektne spolupracuje s Viera link, ktorý je na televízoroch Panasonic. Cez HDMI kábel prepojíte fotoaparát k televízoru a diaľkovým si prepínate fotky a videá. Čo je na tom všetkom najlepšie, že si môžete vybrať manuálne nastavenia (takmer ako na zrkadlovke) alebo novú voľbu – plná Inteligentná automatika [iA] je dvakrát rýchlejšia ako pri FZ28.

Celý názov Panasonic Lumix DMC-FZ38EG

Čo poteší každého nadšenca fotenia je rýchlosť akou sa lumix zapne. Nameral som 1,10 sekundy vďaka novému procesoru Venus Engine HD. Rozhodne vám neujde ani momentka, ktorá behom pár sekúnd môže zmiznúť – stlačíte On – zaostríte automaticky – odfotíte a až potom váš kamarát dopadne na zem. Takisto oceníte novú technológiu stabilizácie obrazu Power O.I.S. a rozpoznávanie známych tvári. Táto funkcia sa hodí pre narcisov alebo na výlety, kde si potom každý účastník môže dať vyhľadať fotky, na ktorých je iba on a fotoaparát sa o to postará automaticky.

Srdcom FZ38-mičky je 27mm širokouhlý objektív LEICA DC VARIO-ELMARIT so spomínaným 18× optickým zoomom a ak by vám to náhodou nestačilo dosiahnete hodnotu až 35,2× extra zoom (bohužiaľ využiteľný len pri 3Mpx) . Samozrejme už kvalita snímky nie je tak vysoká. (príklad na tomto videu). Objektív má 11 prvkov v 8 skupinách. Vrátane 3 asférických šošoviek a 2 šošoviek ED. Zoom má rozpätie 27mm až 486mm – je celkom zaujímavé sledovať ako z objektívu sa pri zoomovaní vysunie čierny „valec“ až o 4,5cm.

Jednoducho je to už zrkadlovka bez zrkadla.

Čo sa mi veľmi páči, je využitie plného približovania aj počas natáčania videa.
Dočítal som sa, že časový posun uzávierky je 0,007 sekundy. Ale zatiaľ vám neviem povedať, či je to niečo super alebo normálny štandardný čas. Jednoducho niektoré vlastnosti a schopnosti fotoaparátu musia ostať pre mňa zahalené do chvíle, kedy ich skutočne nebudem musieť využiť.

V čom je ešte rýchly? Dokáže spraviť 2,3 snímky za 1 sekundu v plnom rozlíšení 12,1 Mpx a pri sekvenčnom režíme až 10 snímok. To už máte takmer film pomocou jpeg obrázkov.
Lumix FZ38 ma prekvapuje zakaždým, keď s ním idem fotiť niečo nové.

Systém Quick AF – spočiatku som si povedal, načo mi to bude… ale po 4 dňoch som sa to naučil používať. Niektoré veci treba jednoducho skúsiť a potom si poviete, že nechápem ako som to mohol používať bez toho. Quick AF dokáže držať zaostrenie na predmete. Neviem ako, ale jednoducho vie, že chcete zaostrovať na dané miesto, ktoré si označíte a aj pri hýbaní a menení vzdialenosti od objektu ho drží zaostrený. Vďaka tomu po premiestnení nemusíte znova zaostrovať, ale už len stlačíte spúšť. Jednoducho inteligentný prístroj.

Lumix nie je dobrý len v zoomovaní ale dokáže spraviť macro snímku už od 1 cm. Macro režím si mlžete nastaviť. Či už na ovocie, predmety alebo podľa vlastného výberu.
Celkovo je vo foťáku toľko režímov a scén, že sa s ním hrám už 4 deň a stále som všetky nevyskúšal.

Môžete si nastaviť predovolené farby, dynamickosť, svetlosť…a veci, ktoré ani netuším načo sú :)

Stalo sa vám, že po pár záberoch ste zistili, že vaša batéria bliká a už máte len pár sekúnd na zhotovenie posledných záberov? To by sa vám už nemalo stať. Batéria vydrží až 470 snímok. Ja som ho kúpil pred 4 dňami a ešte mám 2/3 batérie. (Fotil som aj s bleskom v noci – spravil som už 87 fotiek).

V balení bol software PHOTOfunSTUDIO 4, ktorý vám umožní prezerať, zhromažďovať, archivovať, rozdeľovať a upravovať fotografie. Oproti predchádzajúcim verziám sa 4 verzia líši rýchlosťou spustenia a grafickým rozhraním. To je celé prerobené a pochopiť by ho mal aj úplný začiatočník. Program vie pracovať aj s video a vypáliť ho na DVD a konvertovať do MPEG2. Alebo ho môžete nahrať priamo na youtube.com priamo z programu. Do fotoaparátu si môžete vložiť prezentácie spolu s iTunes a tak si môžete pozerať fotky a popri tom počúvať hudbu priamo na Lumixe.

Ja už len dúfam, že ďalšie články, ktoré napíšem do kategórie fotografovanie mi Lumix FZ38 spraví jednoduchšími a zábavnejšími.

18× optický zoom a 35× extra zoom

Pozrite si zaujímavé priblíženie a stabilizáciu obrazu 3:40

Lumix FZ38 sníma video aj počas večerného šera vo veľmi dobrej kvalite

→ Fotografie pod článkom som fotil FZ38-mičkou ale upravené na web, takže kvalita je znížená z 4000×3000 na 560×420

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0
Fotogaléria


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama