Predstavte si guľu s priemerom 11 cm (o 4 cm viac, ako kriketová loptička), ktorá v sebe ukrýva 36 objektívov. Keď túto guľu vyhodíte do vzduchu, zosníma v okamihu všetko, čo sa nachádza vo všetkých možných uhloch v jej blízkosti. Presne na takomto princípe pracuje Panono, fotoguľa, ktorú vám dnes predstavíme.
Niečo ako Google Street View, ale z leteckého pohľadu
Skôr, ako sa začítate do nasledujúcich riadkov, kliknite na tento odkaz, kde nájdete demo sférickú fotografiu vo vysokom rozlíšení, ktorá vznikla vďaka prototypu Panono. Páči sa? Ak áno, čítajte ďalej.
Otcom celej myšlienky je mladý nemecký študent Jonas Pfeil. Počas štúdií na Novom Zélande navštívil Tongo, polynézske súostrovie v južnom Pacifiku. Ohromený prírodnými krásami ostrovov zatúžil vlastniť fotoaparát, ktorý by mohol zosnímať kvalitný panoramatický záber. Samozrejme, že v tom čase už takéto fotoaparáty existovali, no na vytvorenie panoramatickej fotografie potrebovali skupinu snímok v rôznych časových úsekoch a rôznych bodoch fotografovania. Z toho vyplývalo, že pohybujúce sa objekty budú na výslednom panoramatickom obraze skresľovať realitu. Vtedy ho napadla myšlienka na fotoaparát s mnohými objektívmi, ktorý by realitu zachytil v stotine sekundy a obraz by bol tak oveľa reálnejší. *„Predstavte si, že ste na pláži spolu s priateľmi. Jeden púšťa draka, druhý griluje, ďalší pláva či surfuje a vy chcete toto všetko zachytiť. Kým s klasickým fotoaparátom musíte behať z miesta na miesto a modliť sa, aby sa nevytratilo čaro okamihu zo scén, ktoré chcete zachytiť, s fotoguľou vám postačí jediný pohyb – vyhodiť ju do vzduchu a potom ju samozrejme chytiť pri návrate na zem,“* vysvetľuje Jonas svoju prvotnú víziu nového fotografického zariadenia. Ďalšou podmienkou pri vývoji fotogule bolo samozrejme to, aby výsledné sférické fotografie boli vo vysokom rozlíšení.
Po návrate do rodného Nemecka už táto myšlienka Jonasa Pfeila neopustila. Urobil to najlepšie, čo mohol. Keďže študoval na Technickej univerzite v Berlíne, zahrnul ju do svojej záverečnej vysokoškolskej práce. Na univerzitnej pôde vytvoril tím, ktorý cieľavedome pracoval na vývoji prototypu fotogule. A podarilo sa. Prototyp bol veľkosti lopty na hádzanú, vážil 750g a bol „uzatvorený“ v ochrannom obale so zelenej peny. V septembri roku 2012 získal projekt fotogule cenu nemeckej vlády v oblasti ICT inovácií v hodnote 30 000€. Demo video prototypu prilákalo viac, ako 3 milióny ľudí v priebehu niekoľkých dní, ktorí dali projektu svoj „like“. To všetko bolo dôkazom, že Jonasova cesta je správna. Pomocou týchto peňazí mohla prebehnúť evolúcia celého zariadenia. Vznikla spoločnosť Panono, podľa ktorej dostala fotoguľa svoj oficiálny názov. Jej rozmery sa zmenšili na súčasných 11 cm v priemere a odolný plast nahradil pôvodnú penu. Spoločnosť Panono sa skladá z troch členov – priateľov z vysokej školy a Ralfa Coenena (bývalého šéfa spoločnosti Leica), ktorý pôsobí, ako poradca pre logistiku. Teraz po roku je fotoguľa Panono prichystaná do výroby. Zostáva už len maličkosť – peniaze…ale o tom neskôr.
*** Finálna verzia versus pôvodný prototyp Panono
Ako to funguje?
Zhrnieme si fakty. Panono je vybavený 36 objektívmi. Každý objektív zaznamenáva obraz v 2 megapixelovom rozlíšení, takže výsledný záber bude mať 72 Mpx. Panoramatické fotky je možné ukladať do internej pamäti, kam sa ich vojde cca 400, alebo priamo odosielať do cloudového úložiska. Panono obsahuje špeciálne zariadenie, ktoré určí zrýchlenie pri štarte zariadenia – akceleráciu počas vyhodenia do vzduchu. Toto zariadenie veľmi rýchlo vypočíta, kedy bude guľa v najvyššej výške a v stave, kedy sa bude minimálne pohybovať. V tomto bode sa behom okamihu spustí automatická spúšť všetkých objektívov a panoramatický obraz bude zosnímaný zo všetkých možných uhlov, vrátane fotografa, ktorý bude na obrázku s najväčšou pravdepodobnosťou s otvorenou náručou, zachytený v čase, keď čaká na vracajúcu sa guľu. Špeciálny softvér poskladá všetkých 36 snímok do panoramatického obrazu a uloží ich. Ak bude guľa vo vzduchu priveľmi rotovať a snímky budú nekvalitné, Panono odošle chybové hlásenie. Aj napriek špeciálnemu plastu, ktorý chráni objektívy však Jonas dôrazne upozorňuje, aby si budúci fotografi dávali veľký pozor pri padaní gule a nenechali si ju prekĺznuť pomedzi prsty.
[* youtube:Th5zlUe6gOE *]
Peniaze, peniaze, peniaze
Namiesto hľadania investorov sa spoločnosť rozhodla využiť crowdfundingovú platformu webu Indiegogo. Tá funguje, ako známy Kickstarter a čiastočne aj Quirky. Na Indiegogo predstavili svoj projekt spolu s cenovo výhodnými predobjednávkami. A samozrejme s poznámkou, že na spustenie výroby revolučného fotografického zariadenia im chýba 900 000 dolárov. Do troch dní od začiatku kampane, ktorá sa zrodila 12. novembra 2013 prišlo na účet Panono 200 000 dolárov, takže Jonasové slová, že ak projekt získa 900 000 dolárov do 4. januára 2014, začne sa Panono vyrábať , budú naplnené oveľa skôr. Podľa slov tvorcov by najneskôr v septembri 2014 mal byť Panono v predaji. Spočiatku sa vyrobí minimálne 1500 kusov a podľa záujmu (a zisku z predaja) sa výroba rozbehne naplno. Aktuálna cena Panono je 499 dolárov.
[* youtube:c8xjXqC9m2A *]
Foto: Panono
Zanechať odpoveď