08.02.2012
(Platená inzercia)

Fotografie zvečňujú spomienky. Okamih, kedy sedíte „zahrabaný“ pod fotoalbumami či obsypaný medzi fotografiami vôkol krabíc plných snímkou, je na nezaplatenie. Kúsky papierov, no aké silné pocity, dojmy či emócie dokážu vyvolať. Takto strávený čas padne vždy vhod a zanechá v nás stopu. Spontánne fotografie alá momentky vždy vyčaria úsmev na perách. Krásu osobností zanechajú však najmä fotografie, ktoré vytvorilo profesionálne oko a zachytilo podobu, ktorá vyrazí dych pri každom zhliadnutí. Hovoríte si, že klasické fotografie nahrádzajú už digitálne a „míňať“ papier na hmotné snímky je zbytočné? Skúste si prezrieť album z vášho detstva či napríklad svadobné fotografie vašich rodičov. Iný pocit (a často aj vôňa) ako pri preklikávaní v počítači, všakže? Skúste tento pôžitok dopriať aj nasledujúcej generácii, ktorá si popri tých všetkých technologických výdobytkoch bude môcť tiež sadnúť do kresla a prehrabávať sa v „hmotných spomienkach“.

Nechajte sa zviesť profesionálom

Ešte stále je medzi ľuďmi rozšírený názor, že nechať sa vyfotografovať profesionálom si môžu dovoliť len zbohatlíci. Pri tom krásne rodinné fotografie či portréty detí vás finančne vyjdú ako jedny kvalitnejšie zimné topánky. Preto ak chcete mať krásne a jedinečné fotografie, ktorými sa budete môcť pýšiť a zachováte tak spomienku aj ďalšej generácii, zvážte či sa necháte zlákať a obskakovať profesionálnym fotografom a stylistami. Každé fotoštúdio si hýčka svojich zákazníkov, nakoľko konkurencia je silná, a preto sa snaží o maximálne pohodlie, profesionálny prístup, priateľskú atmosféru, a aby z každej fotky vyžarovala energia. Nemusíte sa obávať strojených póz a „sekírovania“, ide predsa o zachytenie osobnosti a čara každého zúčastneného pri všakovakých úkonoch či náladách. „Na každej fotke sú vždy dvaja ľudia: Ten čo ju fotil a ten čo ju vidí,“ povedal americký fotograf Ansel Adams.

Čo si obliecť?

Heslom je azda: „Hlavne pohodlne.“ Je úplne na vás v čom sa chcete fotiť, čo sa vám páči, v čom sa dobre cítite a pod. Všeobecne sa odporúča obliecť si bledé farby, aby človek vyzeral sviežo. No samozrejme ide o hru s farbami, tieňmi a doplnkami. Nakoľko ak by ste chceli čiernobielu fotografiu, kde by mal vyniknúť práve kontrast medzi čiernou a bielou či už v oblečení alebo napríklad ak by bolo nahé dieťa na otcovej hrudi, ktorý má oblečenú čiernu košeľu, samozrejme, že táto kombinácia je vhodná. Na fotenie si môžete zobrať aj viac variant oblečenia a poradiť sa s fotografom priamo na mieste. Po konzultácií a návrhoch s hrou svetla, farieb či polôh si určite vyberiete verziu, ktorá vám sadne ako uliata. Zaujímavými prvkami, ktoré dokresľujú osobnostné črty sú doplnky. Závisí aj od toho čo chcete fotografiou vyjadriť, ak vám ide o portrét rodiča s novorodencom plný nehy a čistoty najlepšie je obliecť sa jednoducho, pričom bábätká vyzerajú na fotografiách najlepšie nahé – presne také ako plávali v brušku. Dupačky často kazia dojem a atmosféru. Ak však chcete rodinný portrét, ktorý si vyvesíte doma nad krbom, z ktorého má žiariť spokojnosť a radosť, doplnky dotvárajú atmosféru. Napríklad šperky, hodinky Dolce Gabbana alebo hodinky Festina ukazujú iné hodnoty, šmrnc či postavenie v spoločnosti v porovnaní s napríklad slnečnými okuliarmi vo vlasoch, ktoré môžu naznačovať voľnomyšlienkarstvo či potrpenia si na imidži, alebo úplne z iného súdka – doplnkom môže byť i tenisová raketa, ktorá môže zobrazovať vášeň pre šport.

Zapožičanie kostýmov a rekvizít

Obľúbenou službou fotoštúdií je i zapožičiavanie kostýmov. Ide hlavne o kostýmy pre deti od výmyslu sveta. Vyhľadávané kostýmy sú najmä zo zvieracej ríše alebo veľkej škály profesií. Neobvyklými nie sú ani prezlečenia za ovocie či zeleninu. Cena kostýmov býva zahrnutá v rôznych veľkostiach ponúkaných „balíčkov“, ktoré fotoštúdiá ponúkajú. Cena závisí od počtu záberov, úpravy fotografií, napálenie fotografií na CD, retušovanie fotografií, vytlačenie fotografií a pod. aktérom sú k dispozícii i rôzne rekvizity, ktorými fotograf vytvorí atmosféru. Ide napríklad o lupene kvetov, kulisy, hračky, lízatká alebo čokoľvek iné. Ak chcete mať na fotografii nejaký predmet, ktorý pre vás veľa znamená, pokojne si ho zoberte so sebou do štúdia a fotograf vám poradí ako ho zapracovať do snímky. Môže ísť napríklad o starú hrkálku, ktorá sa vo vašej rodine dedí z pokolenia na pokolenie.

Kde sa fotografuje?

Fotografovanie nemusí prebiehať jedine vo fotoštúdiu. Je to samozrejme oveľa praktickejšie, nakoľko fotograf má k dispozícii všetku svoju techniku a vo svojom prostredí sa mu lepšie a osvedčene „čaruje“. No zákazník je pán, a ak máte záujem o fotenie v prírode, vo vašej záhradke či na detskom ihrisku alebo v hocijakom inom exteriéri, takéto služby nie sú ničím výnimočným. Odrazia sa však trošku na vyššej sume. Hodina fotografovania vonku vás vyjde približne na 50 €. Finálne za túto cenu obdržíte fotoknižku s vami vybranými najkrajšími desiatimi upravenými fotografiami spolu so všetkými ostatnými fotografiami na DVD. Ak by ste chceli, aby fotograf prišiel priamo k vám domov, nakoľko máte novorodenca a nechcete s ním chodiť do štúdia, takáto služba vás vyjde na 45 €. Fotí sa za prirodzeného svetla, všetky potrebné predmety a rekvizity na fotografovanie si fotograf prinesie so sebou a toto fotenie je zväčša určené pre bábätká od 0 – 1 mesiacov. Výsledkom je taktiež fotoknižka s desiatimi naj upravenými zábermi a všetky snímky z fotenia doručené na DVD.

Cenový prehľad základných balíčkov

všetky fotoštúdiá zvyčajne ponúkajú tri základné veľkosti fotobalíčkov. Ide o mini/malý balíček, štandardný balíček a maxi/veľký balíček.
Balíček mini – dĺžka fotenia je max. 1 hod.

 • počet motívov fotenia: 2
 • počet neupravených fotografií na DVD: cca 100
 • počet upravených/re­tušovaných vytlačených fotografií: 10
 • Fotobook: 15×14 cm, 18 strán
 • cena: cca 45 €

Balíček štandard – dĺžka fotenia je max. 1 hod.

 • počet motívov fotenia: 4
 • počet neupravených fotografií na DVD: cca 150
 • počet upravených/re­tušovaných vytlačených fotografií: 15
 • Fotobook: 15×14 cm, 20 strán
 • cena: cca 65 €

Balíček maxi – dĺžka fotenia je max. 1,5 hod.

 • počet motívov fotenia: 6
 • počet neupravených fotografií na DVD: cca 200
 • počet upravených/re­tušovaných vytlačených fotografií: 20
 • Fotobook: 20×18 cm, 26 strán
 • cena: cca 85 €

Obľúbenými sú i fotodenníky tehotných žien, ktoré obsahujú päť fotení počas celého tehotenstva. Každé trvá cca 30 min., z každého žena dostane 5 ks upravených najkrajších záberov na DVD, všetky fotografie (neupravené) na DVD a po všetkých foteniach veľký fotobook s upravenými piatimi fotografiami z každého fotenia (26 strán, 20×18 cm) za cenu cca 150 €.

V neposlednom rade žiadanými fotografiami sú i jemné akty. Vyjdú vás cca na 95 €, pričom balík zahŕňa dvojhodinové fotenie, cca 200 neupravených fotografií na DVD, 20 upravených/re­tušovaných záberov a 18-stranový fotobook v rozmeroch 20×18 cm.

M. CH.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

  V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama