22.11.2011

Revolúcia vo fotografovaní. Tak by sa dala nazvať novinka v technológií zachytávania obrazu do fotoaparátu, prezentovaná v októbri šéfom kalifornskej vývojárskej spoločnosti Lytro na konferencií AsiaD v Hong-Kongu. Fotoaparát Lytro využíva novú technológiu obrazového snímača Light Field, ktorá na rozdiel od klasických fotoaparátov zachytáva celé svetelné pole – teda smer, intenzitu aj množstvo svetelných lúčov, ktoré v momente urobenia záberu týmto snímačom prebiehajú. Laicky povedané – fotí ostré fotky bez toho, aby na akýkoľvek objekt, ktorý fotíme, zaostril.

Živé fotografie

Jedinečnosťou fotoaparátu Lytro je to, že kým ostatné digitálne fotoaparáty zachytia počas fotenia len obraz, Lytro vďaka senzoru Light Field zaznamená pri stlačení spúšte všetky hodnoty, ktoré v daný moment vidí optika fotoaparátu. V praxi to znamená, že sú zaznamenané všetky svetelné toky a kompletné informácie, vrátane uhlov svetelných lúčov. Snímač je rozdrobený na viacnásobné pole drobných senzorov. Svetlo na ne dopadá v rôznej hĺbke ostrosti . Tá je daná vzdialenosťou senzorov od fotených objektov. Jednotlivé hĺbky sa potom akoby prekrývajú v súvislom toku dát. Tieto dáta sa merajú v megarayoch a nahrádzajú doterajšie pixely. Vo fotoaparáte tak nemáte zachytený obraz, ktorý ste fotili, ale dáta, z ktorých sa obraz vo vašom počítači vyvolá a následne spracuje.

Vyzerá to zložito? Iba na prvý pohľad. Najväčšou výhodou fotoaparátu Lytro je, že výsledný obraz vďaka informáciám z fotoaparátu môžete upravovať v počítači napríklad tak, že ho doostríte podľa želania. Robí sa to jednoducho. Miesta, ktoré chcete mať zaostrené (v popredí, v pozadí) a predmety či postavy jednoducho označíte kurzorom a doostríte. Vďaka informáciám o svetelnom poli bude tak fotografia zaostrerná podľa vášho želania. Vyskúšať si to môžete už dnes, bez toho, aby ste vlastnili tento fotoaparát. Stačí, ak navštívite túto adresu: https://www.lytro.com/…ng-pictures/#… a pomocou aplikácie na stránke budete vidieť, akým štýlom sa dajú fotografie zaostrovať.

To však nie je všetko. Z dostupných zdrojov je zrejmé, že vďaka informáciám o svetelnom toku a trojrozmernom priestore pred objektívom nebude problémom vytvoriť z jedinej snímky 3D fotografiu. A tiež to, že vďaka vysokej citlivosti senzoru nebudeme potrebovať blesk, ani prídavné osvetlenie.

Vlastnosti fotoaparátu LYTRO


Keďže ukážkové fotografie nie sú vo vysokom rozlíšení a predstavitelia spoločnosti LYTRO sú zatiaľ skúpi na vyjadrenia, môžeme predstaviť len doposiaľ známe vlastnosti. Nevieme síce zatiaľ vyjadriť megaraye v megapixeloch, no podľa výrobcu budú fotografie minimálne v HD kvalite (keďže fotoaparát robí štvorcové zábery, bude to zrejme 1080×1080 megapixelov). Fotoaparát bude mať 8 násobný zoom, 1,46 palcový dotykový displej, USB pripojenie, 8 GB, alebo 16 GB pamäť ( to znamená, že pri 16 GB pamäti bude možné nafotiť 750 záberov), Li-On batérie, hmotnosť 214 gramov a rozmery 41×41×112 milimetrov. Naopak, vďaka svojim revolučným vlastnostiam nebude mať autofokus, ani spomalenie spúšte. Súbory so zachytenými informáciami sú ukladané vo formáte .lfp a budú dať spracovať v PC pomocou programu Lytro Light Field Engine 1.0. Ten je zatiaľ dostupný iba pre MAC OS, no testovanie softvéru pre Windows je v záverečnej fáze. Fotoaparát má iba dve tlačidlá (spúšť uzávierky a tlačidlo ZAP/VYP). Dotykovou plochou na vrchnej časti tela fotoaparátu regulujeme priblíženie.
8.-s11.jpg

Kedy a kde kúpiť?

Fotoaparáty s použitím technológie Light Field nie sú prevratnou novinkou. Používajú sa napríklad v medicíne a priemysle – napríklad nemecký model Raytrix. Tieto však stoja viac, ako 1500 € a vlastne ani nie sú určené pre bežného spotrebiteľa. Lytro začne predávať 8GB model už začiatkom roku 2012. Jeho cena je viac, než prijateľná – 399 USD. 16 GB model by mal stáť 499 USD. Fotoaparáty sa už dnes dajú predobjednať priamo na stránke spoločnosti Lytro (zatiaľ platí iba pre zákazníkov z USA).

Technológia Light Field – video:

Foto: www.lytro.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 4


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Milan Švidroň 25.11.2011 16:02
Milan Švidroň

Je len skoda, ze este nikto nedefinoval, co je vlastne jeden megaray. Aspon na nete som nic nenasiel, co sa tyka vlastnosti megaray. To vsak nic nemeni na tom, ze tento fotoaparat vyzera naozaj zaujimavo a okrem toho je cenovo prijatelny. Okrem toho bude zaujímave sledovat, ako sa k tomuto faktu postavia velki hraci fotopriemyslu (Nikon, Sony, Fuji a podobne)...prejdu aj oni na megaraye? Alebo ich zabrzdi to, ze Lytro ma patent na megaray? Uvidime. Som vasnivy fotograf a toto budem sledovat. Vdaka za clanok

ericca (Neregistrovaný užívateľ) 25.11.2011 15:51
ericca

Nooo - tak takýto foťáčik si kúpim :)

Prihlásenie
 
 
Reklama