22.10.2015

Naučíme vás, ako si zvečniť silné okamihy svojho života netradičnou, no veľmi efektnou „vintage“ metódou a to tak, že si ten správny moment, zvečnený na čiernobielej fotografií zavaríte v pohári. Tak ako ovocie či zeleninu. To všetko len v troch krokoch.

Sila čiernobielej fotografie

V dobe digitálnych fotoaparátov a samozrejme farebných fotografií by sa zdalo, že čiernobiele zobrazenie scén na fotografickom papieri je už dávno za nami. Kdeže. Tak, ako vinylová platňa sa napriek CD a mp3 nosičom teší dodnes veľkej (a stúpajúcej) obľube, tak ani čiernobiela fotografia zrejme tak rýchlo neupadne do zabudnutia. Čiernobiele fotografie majú svoju výnimočnú atmosféru a niektoré farebné scény si prevod do tejto verzie priam žiadajú. Takto dokážete zvýrazniť kompozíciu, upriamiť pozornosť na úplne iné časti fotografie a vytvoriť zaujímavú atmosféru oproti farebnej verzii. Čiernobiele obrázky majú svoje zvláštne čaro. Hra svetla a tieňa, kompozícia línií a nostalgická atmosféra sa snúbi s nečakanou dynamikou.
Kto vynašiel postup, akým sa dajú čiernobiele fotografie zavárať do pohárov nie je známe. Traduje sa, že pred niekoľkými rokmi navštívil známy holandský fotograf Christophe Esch Vanhoudt predajňu s fotopríslušen­stvom v malej dedinke pri Amersfoorte, kde vo výklade narazil na zvláštne poháre: „Vyzerali ako zo začiatku minulého storočia. Fotografie v pohároch so žltou patinou, ktoré ktosi zavaril ako zeleninu. Teda, pôvodne som si myslel, že tie fotografie sú naložené v liehu, ako nejaké exponáty v múzeu. No vzápätí som túto myšlienku zavrhol, nakoľko silný lieh by fotografiu zničil. Opýtal som sa teda predavača, odkiaľ má tie fotky. Prezradil mi, že ich vyrobil sám a že sú len mesiac staré. A tak som si vypýtal od neho postup.“
Po pár dňoch experimentovania zverejnil Christophe na internete niekoľko svojich diel. S veľmi pozitívnym ohlasom. A tak sa stala vďaka zdieľaniam móda zaváraných fotografií známa po celom svete. My vám know-how k ich príprave prinášame v nasledujúcich riadkoch.

3 kroky k úspechu

Budeme potrebovať:

  • Pohár na zaváraniny s vekom na závit (môžeme použiť akýkoľvek pohár: okrúhly, hranatý a pod. Základom je, aby jeho sklenené steny boli dokonale priesvitné. Nápis na pohári vytvorený pomocou skla však nevadí.)
  • Fotografiu: tá by mala byť dostatočne veľká, aby nám do pohára vošla tak, že sa bočnými krajmi bude dotýkať stien pohára. Fotografia by mala byť čiernobiela (na konci bude vyzerať efektnejšie, ako keby sme použili farebnú) a mala by byť zhotovená starou metódou (vývojka + ustaľovač), alebo minimálne vytlačená na hrubšom fotopapieri. Rozmery fotografie môžeme upraviť nožnicami do požadovaného rozmeru
  • Kvalitný konzumný olej: odporúča sa olivový, no vhodný je aj slnečnicový či repkový.

Nepovinne môžete do oleja pridať nakoniec malé sušené kvety.

„Niekto nakladá do pohárov s olejom paradajky, iný zasa syr. Ja sa špecializujem na fotografie,“ usmieva sa Christophe. Tu je postup k príprave takéhoto pohára:
Sklenený pohár na zaváranie dôkladne vyumývame a necháme vysušiť tak, aby v ňom nezostala voda.
Najprv doň nasucho vložíme fotografiu, či nám bude v pohári „sedieť“ ak áno, zalejeme ju až po okraj pohára olejom. Je dôležité, ako fotografiu umiestnime. Olej v pohári spôsobí optickú deformáciu obrázku, takže ho musíme mať vyhnutý smerom dopredu. Existujú však prípady, kedy chceme podtrhnúť určitú obrazovú časť, napríklad postavy v strede fotografie. Vtedy umiestnime fotografiu bližšie k stredu pohára, prípadne ju vyhneme smerom dozadu. Postavy budú potom pri prezeraní ostré a bez deformácií, kým pozadie sa pozvoľna „rozplynie“ v oleji, resp. sa rozostrí. Všetko je vecou cviku. Fotografiou môžeme v pohári hýbať pomocou pinzety. Robíme to však opatrne, aby sme ju nepoškodili.

Nakoniec môžeme na hladinu oleja položiť sušenú kvetinu. Pohár dôkladne uzavrieme vekom.

Ani po dvoch rokoch sa s fotografiou nič neudeje. Dlhšia doba zatiaľ nie je vyskúšaná. Pohár je dobré umiestniť na miesto, kde naň bude dobre vidieť a natočiť samozrejme fotografiou dopredu.

Krása takéhoto pohára tkvie v jeho prirodzenom vzhľade a čierno bieleho zafarbenia fotografie, ktoré v oleji prechádza do sépiového tónu, pôsobiaceho veľmi starodávne.

Foto: augandeverythin­gafter.blogspot­.co.uk

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama