12.10.2015
(Platená inzercia)

Naučiť sa čítať noty a porozumieť hudbe je ako naučiť sa ďalší cudzí jazyk. Neexistujú žiadne skratky, jednoducho sa to musíte nadrviť. Iná cesta nie je. Trocha námahy sa však oplatí. Keď zahráte prvú skladbu, tomu pocitu sa nič nevyrovná. Budete totiž vedieť, koľko úsilia Vás to stálo. O to viac smiete byť na seba pyšný. Prejdite si teda pozorne, z akých častí sa skladajú klávesy. Porozumejte akordom a notám. Takto budú potom pre Vás syntetizátory, akordeón či piano malinou.

Ako sa číta „zapísaná“ hudba?

Hudba sa zapisuje v päťriadkovom zápise. Každá poznámka pri note vyjadruje výšku tónu.

Ako sa správne usadiť za klávesy?

• Vždy si sadnite doprostred kláves. Ak je to možné, používajte nastaviteľnú stoličku. Výšku si prispôsobte tak, aby sa Vám pohodlne sedelo. Pokiaľ by to boli aj kožené sedacie súpravy z pravej talianskej kože, snažte sa vždy situovať do stredu hracieho zariadenia.
• Seďte s vystretým chrbtom a ramená majte uvoľnené. Predstavte si, že hornú časť hlavy máte pripojenú o reťaz, ktorá Vás jemne ťahá nahor.
• Prsty držte zľahka nad klávesmi, mali by byť mierne zakrivené, zápästia udržte na úrovni ramien. Môžete si predstaviť situáciu, že pod každou rukou držíte loptu.
• Nohy držte pevne na zemi.

Ako vyzerá klavírna strofa?

Klavírna hudba používa strofy s dvoma časťami. Horná časť zaznamenáva pokyny pre pravú a spodná zasa pre ľavú ruku. Nazývajú sa aj veľké strofy.

Ako vyzerajú klávesy?

Klávesnica je rozdelená na skupiny čiernych a bielych kláves, ktoré tvoria opakujúcu sa vzorku. Čierne klávesy sú zoskupené vo dvojiciach a trojiciach. Biele klávesy sú pomenované podľa prvých siedmich písmen abecedy: A B C D E F a G.
Najskôr je potrebné nacvičiť si umiestnenie bielych kláves, a potom si už úplne ľahko zapamätáte aj postavenie čiernych kláves. Existuje tiež mnoho aplikácií a programov, ktoré Vám učenie hry na klávesoch uľahčia.

V skutočnosti je pomenovanie čiernych kláves založené na bielych klávesoch v ich blízkosti. K dispozícii je len päť čiernych kláves s unikátnym názvom, ostatné sa odvíjajú podľa nich.
Stačí si zapamätať usporiadanie skupinky dvoch a troch čiernych kláves oproti nim.

Ako porozumieť akordom a stupnici?

Akord je skupina zo záznamu hraná v rovnakom čase. Akord je základným stavebným kameňom všetkých moderných rock a pop music. V hudobnej skladbe je zvyčajne na akordoch založená melódia.

Stupnica je v podstate váhou sekvencie poznámok. Najpopulárnejšia je stupnica C dur, ktorá sa začína na klávese C a postupne sa hrá na každej bielej klávese v rade, až sa dostaneme ku klávesu C vyššiemu ako ten, s ktorým sa začínalo. Okrem tejto stupnice existuje ešte mnoho rôznych typov hudobných stupníc. No našťastie pre nás, bežná hudba rock a pop používa len niektoré z nich.

Neľakajte sa, veď s doterajšími poznatkami už dokážete zahrať jednoduchšiu skladbu. A postupne sa budete len zlepšovať. V prípade, že máte za sebou nezabudnuteľný kúpeľný pobyt Piešťany, prípadne relax v inom kúpeľnom meste, či divadelný koncert, kde ste mohli byť svedkom príjemných klávesových predstavení, určite nám dáte za pravdu, že ide o unikátny zážitok. Možno to budete onedlho Vy, kto zanechá v počúvajúcich okúzľujúci dojem. Ľudia Vás budú obdivovať a Vy budete na seba hrdý. Držíme palce!

Aj takto to môže vyzerať, keď si klávesy zamilujete:

Zdroj: wikihow.com, theguardian.com, pianobychords.com, youtube.com
Foto: pianobychords.com, s.hswstatic.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama