Dostali ste na Vianoce karaoke súpravu, ktorá vás po pár týždňoch prestala baviť, pretože pesničky z nej poznáte už naspamäť? Tak vyskúšajte extrémne karaoke. Alebo radšej nie…
História
To, čo sa dnes nazýva extrémnym karaoke malo pomerne pokojnú históriu až do doby, keď vznikla verzia Killer karaoke, čiže *Vražedné karaoke*. Poďme však pekne po poriadku.
Dnes už nie je známe, koho prvého napadlo spojiť spievanie pesničiek s nejakou inou činnosťou kvôli tomu, aby bolo viac zábavy. Medzi prvými, ktorí sa s takouto verziou pochválili na internete bola v tom čase japonská školáčka Mizuki Shinana. Písal sa rok 2009.
*„Spočiatku to bol len taký obyčajný experiment,“* spomína dnes už 20 ročná Mizuko: *„Karaoke ma bavilo, no napriek tomu som premýšľala, ako ho vylepšiť. Jedného dňa ma napadlo skúsiť spievať počas skákania cez švihadlo. Šialený nápad, ale skúsila som ho. Podmienkou bolo dospievať celú pieseň bez prerušenia. Neuveríte, ale bolo to nesmierne namáhavé. Nemohla som ovládať svoj dych a tak som po ňom už v polke piesne lapala. No neprestala som. Všetko som si nahrávala na kameru a keď som počula svoj „rozskákaný“ spev, tak som sa hodnú chvíľu smiala sama na sebe. Pri jednom z podobných pokusov ma nachytal udivený otec. Keďže sám je svojim spôsobom „crazy“, vymýšľali sme spolu, ako by sa karaoke dalo ešte viac vylepšiť. Tak vzniklo šachové karaoke a iné druhy tejto zábavy.“*
Úloha bola jasná – rozptyľovať „protivníka“. Napríklad karaoke šachy sa hrali tak, že protivník mal na ušiach slúchadlá proti hluku, kým karaoke súťažiaci musel nielen spievať, ale aj hrať hru. Určite to rozptyľovalo a o to bolo víťazstvo cennejšie. Ďalšou „odrodou“ bolo napríklad „žolíkové karaoke“ , karaoke so žonglovaním a podobne. Na internete táto činnosť nezískala veľa priaznivcov a bola by asi zapadla do zabudnutia, keby sa odrazu na obrazovkách nezjavil britský formát Sing If You Can (Spievaj, ak to dokážeš). Premiérová časť sa vyslielala 16. apríla 2011. A prišli úspechy. O čo v show išlo? O zábavu. Anglické spevácke celebrity sa pokúšali spievať pred živým publikom, zatiaľ čo vyškolený štáb mal za úlohu prekaziť ich výkon. Hostiteľmi show boli Keith Lemon a Stacey Solomon. Lenže stále to bola show profesionálov. Mnohým však už vtedy začalo vŕtať v hlave, aké by to bolo, ak by súťažili amatéri. Jednoduchí ľudia, pre ktorých je spievanie a hlavne karaoke koníčkom. No a netrvalo dlho – vlastne to bolo prakticky nedávno – 23. novembra 2012, kedy v USA odpremiérovala stanica truTV úvodný diel show s názvom Vražedné karaoke.
KILLER KARAOKE
Od prvej časti vyvolala táto show veľmi rozporuplné reakcie. Pre niekoho opovrhovania hodnú, pre iného zbožňovanú show uvádza Steve-O , hviezda kultových Jackass. Z toho samozrejme vyplýva – ak milujete Jackass,prípadne Fear Factory, bude aj Killer Karaoke patriť k vašim obľúbeným programom. Pohľad na hŕstku šialencov, ochotných si do seba púšťať elektrický prúd, prechádzať sa po zdochlinách či pred kamerami vyskúšať depiláciu horúcim voskom a pritom neprestať spievať nie je každému po chuti. No výhra 10 000 dolárov nie je na zahodenie. A preto sa do show hlási množstvo amatérov, zbožňujúcich karaoke. Hnacím motorom tejto naozaj častokrát zvrhlej adrenalínovej zábavy je veľká vynaliezavosť produkcie čo sa týka „mučidiel“. Žiaden zo súťažiacich tak nevie, aké hrôzy ho počas spevu očakávajú. Pri ich absolvovaní tak väčšinou z umeleckého vystúpenia zostane len šialené jačanie. A publikum sa samozrejme skvele baví. A s nimi aj milióny divákov na celom svete, ktorí túto show sledujú online.
Ako súťaž prebieha?
Šesť rôznych súťažiacich sa objaví v každej show. Tie sú rozdelené do troch predbežných kôl po dvoch súťažiacich, a každý z nich má približne 90 sekúnd na to, aby odspieval svoju pieseň. Súťažiaci sa predstavia publiku dozvedia sa svoju výzvu. Pred každou výzvou Steve-O odporučí: „Bez ohľadu na to, čo sa stane, neprestávaj spievať.“ Víťaz každého kola vzíde prostredníctvom ľudového hlasovania divákov a automaticky postupuje do Killer Karaoke Final Showdown.
Killer karaoke – výzvy
Pod pojmom výzva sa samozrejme myslí to, čo musí súťažiaci pretrpieť počas svojho spevu. A keďže opäť platí, že lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť, pripájame k jednotlivým výzvam videá, ako to všetko vyzerá v reáli.
Puppet Master – Oproti ostatným výzvam je táto azda tá najpríjemnejšia z najnepríjemnejších, aj keď je plná neočakávaných okamihov. Súťažiaci je oblečený v jednom obleku s mužom, ktorý ovláda jeho pohyby a činnosti po celú dobu skladby:
[* youtube:1uBFaS733BY *]
Swamp Swing – súťažiaci sedí na visiacej hojdačke, ktorá je počas spevu ponáraná do ľadovej vody s hadmi a niekedy aj inými morskými živočíchmi:
[* youtube:uKRlEJqI1mg *]
Bite Club – súťažiaceho navlečú do silne polstrovaného obleku a počas skladby ho napádajú rôzni strážni psi. Aj keď opis tejto výzvy vyzerá hrozivo, video sa naozaj oplatí pozrieť:
[* youtube:9KwtYTkUxhI *]
Blown Away – Ako by sa vám páčilo, ak by počas vášho spievania viselo nad vami vedro, plné ľadovej vody a šarmantné asistentky by cez tri veľké ventilátory rozfúkavali na vaše telo a do tváre papriku, ovsené vločky a iné prekvapenia?
[* youtube:LNCuAsT34q0 *]
Hair Raiser – obľúbený „odchlpovač“ . Tvorcovia si zámerne na túto výzvu vyberajú mužov, ktorí majú zarastené telo a počas ich výkony prichádza k slovu horúci vosk a…:
[* youtube:1nCfwXJPbTU *]
Head Case – súťažiaceho čaká počas spevu niekoľko tajomných boxov, do ktorých musí vopchať buď ruku, alebo hlavu. Spoiler: Ten tchor na konci je božský…
[* youtube:oWmD0chO9JA *]
Shock Therapy – súťažiaci sa počas spievania snaží nakŕmiť Steva –O . Handicap? Okolo krku, rúk a n nôh má pripevnené obojky, ktoré mu nečakane dávajú elektrošoky…
[* youtube:unuUTxgx5PM *]
Shock Therapy 2.0 – ak ste si mysleli, že Shock therapy je dosť krutý spôsob, ako vyhrať peniaze, verte tomu, že oproti verzií 2.0 to bol len slabý odvar. Veď pozrite:
[* youtube:eo5B-2P7wmo *]
Walk of Fear – súťažiaci si jednoducho vyzuje topánky a počas spievania sa musí prechádzať po…nepoviem – pozerajte:
[* youtube:I6mnWZ83vvU *]
Cactus Maze – súťažiaci dostane oblek, na ktorom je pripevnené množstvo balónov. Počas spevu musí prejsť kaktusovým labyrintom. A to nie sú zďaleka všetky nástrahy…
[* youtube:zW-QD944FU4 *]
Big Stank – súťažiaci (väčšinou ženy) musia počas spevu zvládnuť tanečné nájazdy dvoch veľkých tučných takmer nahých spotených a smradľavých striptérov
[* youtube:bnR0HOue0Ak *]
Final Showdown – a je tu FINÁLE . Víťazi predkôl sa postavia na koleso, ktoré začne rotovať spolu s ich spevom. Úlohou súťažiacich je udržať sa na ňom 90 sekúnd. Lenže koleso stále zrýchľuje a okrem toho sa začne nakláňať. Ten, kto z neho zletí posledný vyhráva podľa času, ktorý na kolese zostal. K dnešnému dňu je najvyššia vyhraná suma 7800 dolárov (v epizóde 104).
[* youtube:Km5gncBTaxU *]
Pokračujeme?
16. septembra oznámila truTV, že Killer karaoke predlžuje o osem epizód druhej sezóny, ktorá bude „odpálená“ začiatkom roku 2014. Hostiteľa Steva-O vymenil nemenej populárny Mark McGrath a tvorcovia sľubujú ešte viac zábavy.
Možno si teraz poviete: „Koho to zaujíma?“ Nuž, mnohých. Licenciu na nakrúcanie tejto show zakúpili televízie po celom svete a v súčasnosti sa vysiela okrem USA v Argentíne, Nórsku, Ekvádore, Litve, Čile, Brazílií, Mexiku, Rusku, Portugalsku, Peru, Ukrajine, Filipínach, Thajsku, Vietname, Veľkej Británií a tiež v susednom Poľsku. Tam si túto show „užila na vlastnom tele“ aj u nás populárna speváčka Ewa Farna:
EWA FARNA a jej WALK OF FEAR
[* youtube:sKp-nIbU5bU *]
Show je show. Na internete nájdete množstvo videí súťažiacich, ktorí to majú za sebou. No fanúšikovia sa zhodujú, že v Thajsku sa pri spievaní vrieska najlepšie. Takže na záver jedno video z thajskej verzie Killer Karaoke. Ako dôkaz. Keďže je len pre silné nervy s dostatočne odolným sluchom, spustíte ho kliknutím na toto miesto
Foto: truTV
Videá: youtube.com
Zanechať odpoveď