Horúcou témou ostatných dní je hymna Majstrovstiev sveta v hokeji 2011, ktoré sa uskutočnia v Bratislave a v Košiciach. Táto hymna sa v uplynulom pracovnom týždni stala terčom kritiky hokejových priaznivcov, ktorým sprvoti vadila prvá verzia tejto piesne od speváčky Kristíny. Ako sa neskôr ukázalo, išlo len o žart Funradia, ktorého je táto pieseň produktom. Žart spočíval v tom, že text piesne tvorili klišoidné vety, ktoré boli zaspievané zámerne falošne. Komický dojem dotváral Kristínin pokus o rap. Avšak, v piatok Funradio vyšlo s pravdou von a uviedlo oficiálnu hymnu – Life is a gaming, ktorá už mala byť tou správnou peckou. Avšak na zdesenia hokejových fanúšikov vyplynulo, že vodrhovacia melódia zostala a text bol zamenený za anglickú verziu, kde navyše prvé dve slová sa hodia tak akurát do pornofilmu a nie do športovej hymny. Niet sa čo čudovať, že fanúšikovia ostali nahnevaní a facebookovské petície proti tejto hymne začali vykazovať stotisícové čísla.Reakciu v podobe blogu pridal aj riaditeľ alternatívneho Rádia A1 Robo Sedlák, ktorý hovoril o tom, že nechápe, prečo všetci hania Kristínu, keď táto pieseň nás (rozumej slovenský národ) reprezentuje dokonalo (obsahom, formou, sprievodnými podvodmi a ľsťou). V tomto článku najprv zareagujem na Robov blog a neskôr napíšem čo to k samotnej hymne MS.
[* youtube:JRLyLy0ed6A *]
Blogy Roba Sedláka beriem s rezervou, nakoľko on sám je riaditeľom internetového Rádia A1, o ktorom sme robili rozhovor nedávno Prostredníctvom tohto rádia vystupuje ako zástupca dobrého hudobného vkusu a všetko komerčné a mainstreamové väčšinou kritizuje. Avšak, jeho výrok, že Kristínina hymna nás reprezentuje dokonalo, naráža na to, že táto pieseň je rovnako zlá ako mnoho ďalších vecí a ľudí v tomto štáte. Takisto Robo hovorí, že táto pieseň sa ani veľmi nelíši od toho, čo obyčajne hráva Funrádio. Avšak, mám taký pocit, že Robo nevedomky použil nesprávne slovo „reprezentovať“, resp. s ním nesprávne narába. Totiž, ak sa použije slovné spojenie „reprezentovať Slovenskú republiku“, nestotožňujem si ho s demonštráciou reálneho obrazu našej krajiny a jej obyvateľov, ale s tým, že nás zastupujú tí najlepší z najlepších. Reálnym obrazom slovenského hokeja je jeho domáca extraliga (ktorá má počas roka aj najväčší mediálny priestor), avšak na MS nás reprezentujú hráči z NHL, alebo z kvalitných európskych líg. V diplomatickom styku našu krajinu reprezentujú ľudia, ktorí majú patričné vzdelanie, medzinárodné skúsenosti, spôsoby, ovládajú jazyk a vedia sa vyjadrovať a nie hlúpi Janovia z krčmy, napriek tomu, že reálnemu obrazu Slovenska zodpovedá skôr druhá menovaná skupina obyvateľstva. Rozumiem Robovi, že pieseň od Kristíny je rovnaký bullshit, ako bežné portfólio Funradia, avšak od reprezentovania našej krajiny očakávam pieseň, ktorá bude napĺňať pravý význam toho slova.
Teraz k samotnej piesni. Tá nevadila len hudobným odborníkom, či fajnšmekrom počúvajúcim alternatívu, ale aj bežnému hokejovému fanúšikovi. V podstate sa nenašiel jediný človek, ktorý by verejne povedal, že sa mu daná pieseň páči. Dôvody boli rôzne, napr. často používaným argumentom je žáner piesne – ľudia si po hokejovej hymne Nech bože dá, alebo futbalovej Slovensko – Slovakia zvykli na rockový žáner (avšak, treba si uvedomiť, že v súčasnosti sa jedná o hymnu MS). Takisto im vadí aj samotná interprétka, nakoľko už väčšina z nich prekukla, že Kristína nie je obrazom ich hudobného vkusu, ale produktom mediálnej tlačenky. Pre porovnanie s minuloročnou hymnou MS v Nemecku sa interprétom stala skupina Scooter Tá je svetoznáma – t.z., že si meno urobila už pred majstrovstvami a prestíž jej mena sa prenáša aj do samotného turnaja. Naproti tomu Kristína reprezentovala Slovensko (a najmä samú seba) aj na minuloročnej Eurovízií, keď jej vystúpenie bolo hanbou, keď interpretáciu piesne Horehronie pokazila a následne skončila (a Slovensko spolu s ňou) na predposlednom mieste. Napriek tomu však Kristína dostala šancu reprezentovať svoju krajinu opäť.
Hymny majstrovstiev sveta sú výrazným doplnkom šampionátu a viaceré z nich sa fanúšikom uchovali v pamäti a v srdci. Napríklad hymna futbalových MS 2010 v Južnej Afrike ‚Wavin flag‘ sa stala aj diskotékovým hitom a melodicky vytvárala africkú atmosféra. Kristínina hymna navodzuje atmosféru slovenskosti akurát fujarou v úvode piesne, čo je samo o sebe klišé. Ja si však myslím, že táto hymna nebude taký „prúser“, ako si vopred myslíme. Wavin flag sa síce stala medzinárodným hitom, avšak futbalové majstrovstvá sú oveľa masovejšou akciou, ako tie hokejové a preto ak sa niekto obáva medzinárodnej hanby, nemá na to najmenší dôvod, lebo Kristínina hymna nebude zaujímať nikoho iného, okrem Slovákov …