13.05.2012

Po článku ‚Rytmus je kráľ. Marketingu‘ bude toto opäť text z môjho pera (či klávesnice), ktorý nebude myslený ironicky a osoba, ktorej meno sa nesie v titulku, tu bude priam adorovaná. Podobne, ako v prípade Rytmusa nie je Miro Šmajda umelcom, ktorého by som bol fanúšikom. Takisto, rozumiem početným hlasom, prečo jeho osoba vyvoláva v ostatných dňoch pohoršenie – bude reprezentovať Slovensko na tohtoročnej Eurovízii a to len vďaka tomu, že si celú výpravu bude platiť sám (STV ušetrí). Navyše, v súťaži bude vystupovať pod umeleckým menom Max Jason Mai, ktoré by sa skôr hodilo do japonského anime porna. Už od Superstar sa mu vyčíta pôzerstvo – jeho mačizmu a la blonďatý rocker nikto neveril – ženy na neho neleteli a muži sa v ňom nevideli. Napriek tomu všetkému som rád, že nás bude v Eurovízii reprezentovať práve on.

Miro Šmajda aka Max Jason Mai

Miro Šmajda aka Max Jason Mai

Najprv pár slov k samotnej súťaži Eurovízie. Slovensko dlho (11 rokov) nebolo účastníkom Eurovision Song Contest a keď sa STV rozhodla v roku 2009 opäť prihlásiť, slovenská verejnosť prijala tento fakt s veľkou pompou a ľudia sa veľkolepým marketingom nechali obalamutiť, že ide o významnú európsku súťaž. Pravda je však taká, že Eurovízia už dávno nie je súťažou, ktorá by stála za reč. Kedysi síce mala svoje hviezdne chvíle, napr. v časoch Abby, či Celine Dion (súťažila za Švajčiarsko). Avšak, v ostatných rokoch sa Eurovízia stala skôr politickou než hudobnou súťažou – spriaznené krajiny (Balkán, bývalý ZSSR, Škandinávia) hlasujú navzájom v akýchsi koalíciách a tak v uplynulých rokoch vyhrávajú takmer výlučne východné krajiny. Taktiež, v Eurovízii nejde o skutočné umenie, ale o obyčajný mainstream (a o tom bolo už aj mnou popísané na tomto portáli dosť). Mainstreamovej muzike nejde o skutočné umenie, ale o masovú zábavu a o čo najvyšší zisk. Nikomu to nezazlievam, ani to nekritizujem, veď každý sa musí nejako živiť. A vďaka tomuto faktu sa v roku 2007 v Eurovízii prepracoval na druhé miesto ukrajinský transsexuál Verka Serduchka (na videu nižšie). Vážne si myslíte, že za takýchto okolností môže byť Miro Šmajda aka Max Jason Mai pre Slovensko hanbou?

Apropo, naši predchádzajúci zástupcovia – Kristína, či Nela Pocisková s Kamilom Mikulčíkom skončili vždy na predposlednom mieste v danom semifinále. Dá sa hovoriť o blamáži, či medzinárodnej hanbe? Vedzte, že úspech, či neúspech našich zástupcov v Eurovízii trápi tak akurát nás a nikoho iného (podobne to je aj s počínaním našich hokejistov na MS). Miro Šmajda je však pre mňa príjemným prekvapením a je tu bádať pár nezanedbateľných rozdielov medzi neúspešnou Kristínou, Nelou, či aj sesterským duom Twiins. Spomínaní umelci išli predsa len proti pôvodnej myšlienke súťaže – nikto z nich ani len nedúfal, že by to mohol za Slovensko vyhrať. Vo všetkých troch prípadoch bola opovážlivá účasť na Eurovízií len ďalšou formou sebaprezentovania pred slovenskými fanúšikmi, sprevádzanou veľkou mediálnou tlačenkou, veď také Horehronie na nás vyliezlo hádam už aj z chladničky. Avšak, v prípade Mira Šmajdu je vidieť istý ťah na bránu a na rozdiel od mediálnych produktov ako sú Kristína, či Twiins sa mi Miro javí ako „self-made man“. Je síce pravdou, že jeho hviezda vzišla zo Superstar, avšak tam súťažil sám za seba (podobne, ako ostatní súťažiaci) a po ukončení súťaže za nim už nikto mediálne nestál.

Čiže, ako som spomínal, v Mirovom prípade určite nie je zámerom iba ďalšie sebaprezentovanie pred slovenským publikom, akýchsi 15 minút slávy, ktoré aj tak rýchlo spľasnú. V Eurovízii zacítil šancu ako sa predrať na medzinárodnú scénu a podriadil tomu všetko. Keď to vyzeralo, že kvôli nedostatku financií zo strany STV ostane slovenské miesto v súťaži prázdne, Miro túto hodenú rukavicu zodvihol, hoc nech si aj za to zaplatí – a nech sa mu ľudia za to smejú… No a čo?! Taká šanca už nemusí znovu prísť. Pre úspech v súťaži urobil mnohé – ako nutnosť si nechal v Amerike nahrať pieseň s anglickým textom a takisto si dal anglické umelecké meno – v tomto ho plne chápem. Takisto, aj v minulosti sa na pódiu rád vyzliekal, avšak jeho subtílna postava skôr vyvolávala posmech a tak zamakal aj na figúre, výsledkom čoho sú promo fotky s tehličkami na bruchu (verme, že sa to zaobišlo bez steroidov). Do súťaže ide síce s tvrdšou piesňou, čo sa v minulosti mnohým vypomstilo, avšak Mirovi to bolo vlastné už v minulosti. Ako fanúšik rockovej muziky sa nedokážem ku kvalite piesne vyjadriť, keďže je to čistý mainstream, ale ako mnohí moji priatelia sa priznám, že po opätovnom vypočutí som si už melódiu začal sám „broukat“. Kvalitu nech posúdi každý sám, koniec koncov, každý máme iný vkus.

Čiže, prečo je dobré, že nás bude Miro Šmajda reprezentovať v Eurovízii? Napriek tomu, že sa mu vyčíta pózerstvo, či preafektovanosť, treba uznať, že to k mainstreamu patrí. Miro je mainstreamový spevák a Eurovízia je mainstreamová súťaž, čiže sa tam hodí. Mimochodom, v jednej medzinárodnej mainstreamovej súťaži už Miro obstál celkom slušne…

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Anketa
Je Miro Šmajda tým správnym zástupcom Slovenska na Eurovízii?
Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

**Komentár bol označený ako nevhodný.**
Miro (Neregistrovaný užívateľ) 25.05.2012 00:25
Miro

tolko nezmyslov, vymyslov v jednom clanku, to neviem ako sa autorovi podarilo. Pripada mi to ako slohova praca, o ktorej sa student dozvedel 5 minut predtym, ako ju mal pisat, absolutne ziadna seriozna priprava, takto sa jednoducho clanky nepisu. Hanba, snad sa z toho pouci.

meri (Neregistrovaný užívateľ) 14.05.2012 20:22
meri

Presne ako sa v článku píše, Mirovi ide o to, aby sa dostal do povedomia širšej verejnosti ako je česká a slovenská, tak nech to skúsi. Je to schopný človek, ktorý nečaká, čo mu spadne do lona, ale cieľavedome ide svojou cestou, Má potenciál, ktorý na rozdiel od mnohých iných, vie využiť. Práve jedna z najdôležitejších vecí je, že si skladá sám, ako tu bolo povedané. Jeho je skladba aj text. Zložil si aj iné skladby v angličtine, napr. Loneliness, ktorá bola zrejme robená pre Eurovíziu vlani, no napokon sa tam dostali Tweens, alebo Last Forever, ktorá vyhrala v Česku v Peugeot Awards Žebřík cenu za najlepšiu skladbu roka 2010.

Sona (Neregistrovaný užívateľ) 14.05.2012 18:18
Sona

Ak by mu to zlozili v USA, boli by pod tym podpisani. Podpisany je pod tou skladbou on. Take veci si treba overovat. Nechapem, preco si poniektori myslia, ze by to nemohol zlozit sam? U nas je aj slusnejsia muzika, len nikto za tymi mladymi hudobnikmi nestoji a ludia o nich nevedia. Nahraval to s M. E. Baskettom v USA, nahral okrem tejto este jednu. A dalsie ma pripravene... :) Inak celkom slusny clanok, autor sa snazil byt objektivny a neurazat.

Barbara (Neregistrovaný užívateľ) 14.05.2012 13:52
Barbara

Eurovize má daná pravidla a bylo by dobrý si přečíst hlavně bod o autorství skladeb :-) Autorem písničky je skutečně Max Jason Mai a prý má v šuplíku na další album ještě tvrdší a lepší! Jinak je to milý článek :-) Věřím, že hanbou nebude a Slovensko na něj bude právem pyšné ;

Cheriee (Neregistrovaný užívateľ) 14.05.2012 13:35
Cheriee

"ako nutnosť si nechal v Amerike zložiť pieseň s anglickým textom" - Don't Close Your Eyes je Mirova tvorba! Podílel se na ni jak textově, tak i hudbu složil on sám! V Americe pouze nahrával!!! ;-)

Dodo (Neregistrovaný užívateľ) 14.05.2012 12:10
Dodo

Skoro so vsetkym sa da suhlasit, az na 2 zasadne veci, ak pisem takyto clanok overim si ako je to so skladbou, ktoru si Smajda zlozil sam, iba ju nahraval u renomovanej spolocnosti, a tiez tie zeny, ktore na neho vraj neleteli.....tam je to prave opacne

Sisa 13.05.2012 21:11
Sisa

Dobrý článok, podobne ak vy, nie som fanúšikom Mira, ani jeho muziky, ale zdieľam váš názor. A je pravda, že Slovensko už reprezentovali aj horšie... skladby. Podľa mňa, žiaľ, doposiaľ všetky.

hanc (Neregistrovaný užívateľ) 13.05.2012 17:48
hanc

preco nie... typek vyzera celkom dobre, pesnicka taka pohodova- neublizi, popocuvat sa da, pokial si pamatam miro vedel spravit aj peknu show na podiu. tak nech ide, a nech sa ma dobre

Pet3k (Neregistrovaný užívateľ) 13.05.2012 17:29
Pet3k

Citujem: "V súťaži bude vystupovať pod umeleckým menom Max Jason Mai, ktoré by sa skôr hodilo do japonského anime porna".. Tak autor clanku to vystihol...:-))))
Aj s celym Mirom ci Maxom....
Clovek sa uz pomaly hanbi za to, ze je Slovak, ked nas reprezentuju takyto umelci...:))
Neukamenujte ma!!!! Je to moj osobny nazor...:-))

haha (Neregistrovaný užívateľ) 13.05.2012 17:11
haha

tebe musi riadne j..t

Prihlásenie
 
 
Reklama