02.07.2012

V hudobnom priemysle býva zvykom, že speváci v umeleckom živote hrajú divadielko a stavajú sa do póz, s ktorými v súkromnom živote majú pramálo spoločného. Existuje však skupina umelcov, ktorá sa na nič nehrá. Vychovala ich ulica, prežili mladosť plnú násilia a drog, naučili sa žiť vo svete s najdrsnejšími pravidlami, mnohí si prežili svoje vo väzeniach, nie sú im cudzie zbrane. Toto všetko bolo inšpiráciou pre texty ich piesní, ktoré z nich urobili legendy rapu. Áno. Najslávnejší raperi na svete sa na nič nehrajú. Hobbyportal vás zoznámi so životom tých, ktorí sa radia k najúspešnejším.

50 Cent

Mnohým meno Curtis James Jackson nič nepovie, no ako náhle začujú umelecké meno 50 Cent, zbystria pozornosť. Tento raper sa z ulice vyšvihol do hviezdneho sveta hudobného priemyslu, v ktorom predal viac, ako 22 miliónov nosičov.
Na svoje detstvo však nespomína rád. Narodil sa 6. júla 1975 v mizernej newyorskej štvrti South Jamaica. Otca nikdy nevidel, ani nepoznal jeho meno. Matka tiež nebola výhrou. Mladučká drogová dílerka Sabrina Jacksonová bola pre budúceho rapera totiž všetko iné, len nie milujúca mama. To, že sú drogy zlé má malý Curtis možnosť zistiť už ako osemročný. Vtedy jeho matka umiera na predávkovanie. Po jej smrti sa musí starať o seba sám. Ukryje sa v komore domu svojich prarodičov a už v jedenástich rokoch ho zláka box. Tvrdé údery sa mu zídu na ulici, kde už o rok neskôr začne pod prezývkou Boo Boo predávať crack. Jeho „záľuby“ mu však prinesú len samé problémy. Kvôli boxu, ktorý využíval pri každej možnej príležitosti a prechovávaniu cracku je vylúčený zo školy a spolu s neoprávneným držaním zbrane ho v roku 1994 zatknú hneď dvakrát . Nasledujúcich 7 mesiacov strávi v ústave pre mladistvých delikventov. Tam si po prvýkrát začne hovoriť 50 Cent.
S hudbou začne v roku 1998 za pomoci Jam Master Jaya z legendárnych Run- D.M.C. O rok neskôr zakotví v spoločnosti Columbia Records. Producenti sú z neho vo vytržení. 50 Cent dokáže za dva týždne hravo napísať 36 textov k svojim piesňam. Tie najlepšie sú starostlivo vybrané na jeho prvý album Power of the Dollar, ktorý má byť vydaný v roku 2000. Stane sa však čosi neočakávané. Curtis je pred domom svojich prarodičov v Queense deväťkrát postrelený projektilom ráže 9mm . Akoby zázrakom prežije, no Columbia Records vzápätí s ním rozviaže zmluvu a album nikdy nevyjde. 50 Cent je nútený zmiznúť do exilu v Kanade. Nahrá tam album Guess Who´s Back, ktorý zaujme vydavateľstvo Aftermath Entertainment. Hovorí sa, že k úspechu albumu dopomohol Eminem, ktorý si album vypočul medzi prvými a prehral ho majiteľovi tohto vydavateľstva, ktorým nie je nik iný, ako slávny Dr. Dre. Časom nasledujú ďalšie úspešné albumy. Get Rich or Die Tryin', z ktorého sa len v prvý týždeň predá v USA neuveriteľných 872 000 kópií nakoniec dosiahne v celosvetovom predaji číslo 12 000 000 kusov. Album The Massacre z roku 2005 sa stane najrýchlejšie predávaným albumom histórie. Od tej doby naberá kariéra 50 Centa na obrátkach. Raper sa angažuje nielen v hudbe, ale tiež vo filme. V roku 2009 zakladá filmovú produkčnú spoločnosť Cheetah Vision Films. Dva roky predtým dokonca predstavuje vlastnú kolekciu kondómov pod názvom Magic Stick. Podľa časopisu Forbes činí v roku 2011 jeho imanie 100 miliónov USD. Časť z neho pravidelne venuje na charitu.

Snoop Dogg

Beverly Broadusová je silne veriaca žena. Do kostola však nechodí len kvôli Bohu, ale aj preto, aby počula spievať svojho syna Cordoraza Calvina Broadusa (nar. 20.10.1971). On je tým jediným, čo jej zostalo po láske k veteránovi z vietnamskej vojny. Ten ju po čase opustil a tak Beverly každú nedeľu upiera svoj pohľad na spevácky zbor a modlí sa, aby sa aspoň jej synovi vodilo dobre. Jej zbožné prianie však zostalo nevyslyšané. Cordoraz sa v šiestej triede vykašle na kostol aj na hru na klavír, ktorou si dovtedy krátil dlhé chvíle. Začne sa zaujímať o rap. Zláka ho ulica a tu získava svoju prezývku Snoopy, z ktorej si neskôr urobí umelecký pseudonym. Medzitým absolvuje strednú školu a hneď po jej ukončení tiež pobyt vo väzení za držanie kokaínu. Po návrate z väzenia nezačne sekať dobrotu. Naopak, vstupuje do černošského gangu Crips. Zdá sa, že sa Cordoraz dlho na slobode neohreje. Stane sa však úplný opak. Z pribúdajúcich malérov ho vytiahne práve hudba a rap. Spolu s kamarátmi založí začiatkom deväťdesiatych rokov hudobnú skupinu 213 a pustí sa do nahrávania dema. Album sa zázračnou náhodou ocitne na stole slávneho producenta, ktorým je tak, ako v prípade 50 Centa Dr. Dre. Ten je z albumu doslova unesený a Cordoraz, tentokrát už pod menom Snoop Dogg, upúta jeho pozornosť tak, že už čoskoro podpíše zmluvu so spoločnosťou Death Row Records. Prvý ozajstný album Snoop Doga nesie názov Doggystyle a u poslucháčov aj kritikov zožne obrovský úspech. Raper si tiež zahrá vo filme Murder Was The Case (1994) a o dva roky neskôr vydáva druhý album The Doggfather. Ten síce u fanúšikov veľmi neuspeje, no aj tak mu prinesie dosť peňazí na konto. V roku 1997 sa Snoop Dogg po prvýkrát ožení so svojou školskou láskou Shante Taylor, o sedem rokov na to sa rozvedie, no o ďalšie štyri roky si opäť povedia áno. Odvtedy vydá niekoľko úspešných albumov. Je zároveň prvým umelcom, ktorý vydal svoju pieseň ako vyzváňanie na mobil skôr, ako singel.

DMX

Narodí sa v New Yorku v roku 1970, ako Earl Simmons, no čoskoro sa s rodinou presťahuje do Yonkers. Ako dieťa si ho matka nemôže vynachváliť, je priam vzorovým synčekom. Earla však zmení puberta a z dobrého potomka sa stane zlý chlapec. Maléry sa kopia a Earl už čoskoro ochutná pobyt v cele za zamrežovaným oknom. Čas vo väzení si kráti experimentovaním s hudbou. V tejto dobe sú však jediným nástrojom, ktorý môže používať jeho ústa a tak niet divu, že sa zamiluje do beatboxu. Časopis The Source ho v roku 1991 vyhlási za vychádzajúcu hviezdu novej generácie raperov. Aj vďaka tejto mediálnej pochvale už o rok neskôr dôjde k podpisu zmluvy s Columbia Records. Prvý singel DMX však prepadne na celej čiare a zmluva sa ruší. Uplynie niekoľko rokov, počas ktorých spolupracuje DMX s ďalšími slávnymi rapermi. Aj vďaka tejto spolupráci podpíše novú zmluvu, tentokrát s Def Jam Recordings. Tentokrát si môžu majitelia spoločnosti mädliť spokojne ruky. Z DMX je hviezda a z debutového singla Get At Me Dog sa hravo predá 5 miliónov kusov. To už však prichádza nové milénium a s ním aj nové problémy. Už v roku 1999 je DMX opakovane obvinený z napadnutia. Súd ho síce oslobodí , no vzápätí ho policajti nachytajú pri jazde pod vplyvom omamných látok a navyše bez vodičského preukazu. Raperova závislosť na drogách sa každým rokom stupňuje. V roku 2004 ho s nimi chytia na letisku a o štyri roky neskôr je súdený nielen za držanie drog, ale aj krádeže a týranie zvierat. Ďalšia pohroma príde v roku 2010, kedy je usvedčený z napadnutia. Pobyt vo väzení sa strieda s pobytom na slobode a z kariérou to vyzerá veľmi zle. Korunu tomu všetkému nasadí rozhodnutie súdu, aby bol presunutý na psychiatrické oddelenie v Arizone, pretože je podozrenie, že trpí schizofréniou. DMX však na hudbu nikdy nezanevrie, dokonca odkazuje fanúšikom, že pracuje na novom albume. V júli 2011 je prepustený na slobodu, no dlho si ju neužije. Už o mesiac mieri opäť za mreže, tentoraz za prekročenie rýchlosti.

Jay-Z

Jeden z najbohatších raperov na svete sa narodil v roku 1969 ako Shawn Corey Carter. Krátko na to opustí jeho otec rodinu a tak výchova Shawna a jeho brata zostane na bedrách matky Glorie. Na tých je však prikrátka a tak chlapcov formuje ulica a pouličné gangy. A že je to výchova ozaj drsná sa ukáže už čoskoro, keď 12 ročný Shawn vytiahne na svojho brata nabitú pištoľ a postrelí ho. Je nezvládnuteľný. Zo strednej školy vyletí kvôli predaju cracku. Jediné, čo ho zaujíma okrem výtržností je rap a písanie textov. A práve preto si ho začnú všímať ostatní raperi. Shawn sa ukľudní a v roku 1996 založí spoločnosť Roc-A-Fella Records. Hneď na to podpíše zmluvu s väčšou spoločnosťou Priority Records, pod hlavičkou ktorej vydá aj debutový album Reasonable Doubt. Priaznivá kritika aj zisk platiny mu prinesie ponuku zaujať šéfovské kreslo v hudobnom vydavateľstve Def Jam. Od tej doby vydáva Shawn pod pseudonymom Jay-Z jeden album za druhým. V roku 1998 získa svoju prvú sošku Grammy a jej váhu okúsi neskôr ešte dvanásťkrát.
11. september 2001 je pre Ameriku tragický. Pádom dvojičiek sa zastaví čas. Presne v ten deň však vychádza šiesty album Jay-Z Blueprint a je až neuveriteľné, že aj napriek obrovskej tragédií si ho len za prvý týždeň kúpi 426 000 Američanov. Svoje áno povie Jay-Z v roku 2008 krásnej speváčke a dlhodobej priateľke Beyoncé. Šťastena je mu naklonená a na časy pouličných gangov môže Shawn už iba spomínať. Jeho majetok je obrovský a dokáže ho rozumne investovať. Tak to bolo aj v prípade 66 miliónov USD, ktoré investoval do výstavby hotelového komplexu J Hotels. Nerobí mu však problémy venovať časť svojho majetku chudobným či charite.

2Pac

Pac, Makaveli, 2Pac – pod týmito prezývkami sa skrýval Tupac Amaru Shakur, raper, ktorý už dnes nie je medzi živými. Z ulice sa však vyšvihol na najúspešnejšieho rapera v histórií s počtom 75 miliónov predaných nosičov. A aj keď jeho život ukončili smrtiace guľky v roku 1996, v tomto článku mu patrí čestné miesto. Narodil sa 16. júna 1971 ako Lesane Parish Crooks a detstvo strávil v betónovej džungli New Yorku. Detstvo mal až príliš pestré. Jeho rodičia totiž bolo aktívnymi členmi kontroverzného hnutia Čierni Panteri a tak si od malička musí zvykať takmer na denné návštevy policajtov. K prvým narodeninám dostane Lesane netradičný darček. Nové meno. Rodičia dajú prepísať jeho rodný list a tak sa objaví Tupac Amaru Shakur. Matka s otcom sa pri výbere nového mena inšpirujú vodcom hnutia odporu proti španielskym dobyvateľom v Peru, ktorý žil v osemnástom storočí a volal sa José Gabriel Amaru. Prvých 15 rokov sa o Tupacovu výchovu stará ulica. Situácia sa ukľudní až v roku 1986, kedy sa celá rodina presťahuje do Baltimoru. Tupac sa prihlási na miestnu školu umenia, kde si zvolí štúdium herectva, poézie, jazzu a tiež baletu(!). Príde však rok 1988 a s ním ďalšie sťahovanie do Marin City v Kalifornií. Tu nájde záľubu v rape a beatboxe a to sa tiež stane východiskovým bodom jeho neskoršej kariéry. V roku 1991 po spolupráci s niekoľkými kapelami vydáva Tupac svoj debutový album 2Pacalypse Now a s ním príde sláva, uznanie aj zlatá platňa. O dva roky vychádza Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z., o ktorý je enormný záujem. V tej dobe však Tupac začína mať problémy so zákonom. V roku 1994 je postrelený, no ešte väčší šok medzi fanúšikmi spôsobí správa, že je obvinený so sexuálneho zneužívania. Aj keď nasledujúci proces nie je kóšer, Tupac vyfasuje štyri a pol roka na tvrdo. Po jedenástich mesiacoch je prepustený na kauciu 1,5 milióna USD, ktorú za neho zaplatí producent Suge Knight výmenou za zmluvu. Tretí album Me Againts the World sa stane multiplatinovým. 2Pac je hviezda prvej veľkosti a získava stále viac a viac fanúšikov. To všetko však trvá len do 7. septembra 1996. Pri odchode z boxerského zápasu Mikea Tysona sa pobije s členmi gangu Crips. Neskôr večer ide so svojim manažérom Knightom do klubu. Počas cesty o 23:15 zastaví vedľa ich auta biely cadillac. Rýchla salva štyroch guliek nájde svoj cieľ. Všetky sa zavŕtajú do Tupacovho tela. Na následky zranení zomiera a jeho telesné pozostatky sú spopolnené. Hovorí sa, že časť jeho popola bola primiešaná k marihuane, ktorú vyfajčili členovia skupiny Outlawz.

.

Foto: hiphopwired.com, apollokidz.com, rapfix.mtv.com, allcelebspics.com, overloadit.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Sisa 07.07.2012 14:08
Sisa

Nemusím Rytmusa, ale zase... na naše podmienky... má pre mnohých výpovednú hodnotu a schopnosť ovplyvniť davy - neposudzujem aké:)A tie millóny, no... na korunky hádam tiež prídu:)

DMX (Neregistrovaný užívateľ) 04.07.2012 07:29
DMX

BOMBA !!!!

Prihlásenie
 
 
Reklama