15.11.2011
(Platená inzercia)

Trend kaviarní v kníhkupectvách sa u nás v poslednom čase konečne rozrastá. Tento pohodový model poteší nielen chuťové poháriky či zlepší koncentráciu, ale aj obohatí myseľ dobrou knihou. Únik z reality a reset tela i duše je tak zaručený.

Dať si voňavú horúcu kávu v príjemnom prostredí, uvoľniť sa pri tíško znejúcej hudbe v pozadí, medzi poličkami s knihami, pričom vonku je sychravo a chladno, určite poteší, rozmazná a posilní každého jedinca. Idei zo západu podlieha čoraz viac našincov a na prvý pohľad čudný a riskantný nápad – spojiť predaj kávy s predajom čistých voňavých novučkých kníh sa vyplatil. Mnoho ľudí cez deň, ale aj večer vyhľadáva pokojné prostredie, v ktorom môže nachvíľu vypnúť a oddýchnuť si z celodenného stresu. Ako sa hovorí, na chvíľu si sadnúť a vyložiť si nohy. No a potom pekne krásne ísť odškrtávať povinnosti zo zoznamu ďalej. Kaviarne majú aj tú výhodu, že oproti iným podnikom často slúžia aj na pracovné stretnutia. Napríklad pri robení interview je dôležité vybrať vhodné prostredie, v ktorom sa zúčastnení budú cítiť príjemne, a zväčša kaviarne tohto typu poskytujú hrejivú atmosféru, útulnosť a blahodarný pokoj s miernou vravou vôkol, ktorá v tom okamihu pôsobí ako šum mora. V Bratislave sú takéto najvychýrenejšie azda kaviarne Café Dias v sieti kníhkupectiev Panta Rhei, napríklad v Auparku, Eurovea Gallerii či na Poštovej ulici v Starom Meste, respektíve boli najvyhľadávanejšie, kým neprerazila sieť kaviarní Shtoor, ktorá má filiálku i v novootvorenom kníhkupectve Martinus na Obchodnej ulici.

Najväčšia konkurencia je azda medzi kaviarňou Café Dias v Panta Rhei na Poštovej a kaviarňou Shtoor v spomínanom Martinuse.
Café Dias pôsobí ako domov niekoho, kto precestoval celý svet. Má veľa detailov, ktoré ulahodia oku, ako napríklad obrazy, lampy, vankúše alebo sviečky. Ponúka kávy z rôznych kútov zeme – od Brazílie, Kostariky, cez Nikaraguu až po Indonéziu či Novú Guineu. Káva sa navyše melie priamo za pultom, čo pre mnohých spôsobuje čuchovú eufóriu :). V ponuke majú tiež kávu bez kofeínu, ako aj bio kávu. Pre tých, ktorí kávu neobľubujú alebo sa obávajú, že večer z toľkého kofeínu nezaspia, Café Dias ponúka i čaje (ktoré sú zásadne od Althausu), džúsy (výlučne Vaihinger) alebo trištvrte litrové minerálky Filette. Kvalita je tejto kaviarni veľmi blízkym pojmom, no zodpovedajú tomu i ceny. Obsluha je však stále slovenská a preto sa netreba čudovať keď sa na Vás čašníčka neusmeje. (to však býva zväčša ten najmenší problém…)

Shtoor vznikol len nedávno, no jeho koncepcia je jedinečná. Prvým do oči bijúcim znakom je staroslovienčina, v ktorej sú písané a prezentované všetky informácie o tejto sieti. Tento štýl zrejme zaujal, nakoľko Shtoor má v Bratislave už tri pobočky (na Štúrovej, Panskej a Obchodnej ulici). Kvalita tu taktiež zodpovedá cenám, no chuťové poháriky nebudú chcieť tak ľahko odísť. Espresso vás tu bude stáť 1,50 €, Café Latte 2€, Mochaccino 2,20€, čaj 1,80 €. Kaviareň ponúka i originálne kúsky ako sú napríklad Štúrovci v čokoláde – „Pre viberané jaziki ňjelen slovenské sme novú edícju čokolád pre kvalitních uvjedli. Zaisťe v ňich len bio surovini môžeťe nájsť a k tomu mnoho z ňich spravodlivému obchodu zvanéme ťjež fair trade podljeha. Takisto ňje jest tajomstvo, že o ručňe virábané a preveľmi chutné čokoládi rakúskeho vírobcu iďe. Ochutnajťe, stojí to za to,“ uvádza Shtoor na svojej web-stránke (shtoor.sk). Pobočka Shtoor-u na Obchodnej ulici v kníhkupectve Martinus môže na prvý pohľad pripomínať Ikeácki byt. Pohovky, lampy, stolíky, vankúše – všetko je také pekne zladené a moderne pohodlné. Už len láka sa usadiť, objednať si dobrú kávu a začítať sa do novej knižky kúpenej o pár poličiek ďalej.

Dobrotám kaviarní sa odoláva len veľmi ťažko, navyše ak ide o príjemné prostredie, v ktorom čas letí rýchlejšie a dná pohárov sa objavujú častejšie. No ak vás neodradí ani účet či zlý pocit z pribraných kalórií, je tu ešte fakt, že z nadmerného pitia kávy či čaju sa mení farba skloviny. No pre tých závislákov, čo už si pri pohľade do zrkadla hovoria „neskoro“ je snáď dobrou správou, že už existuje aj bielenie zubov doma. Slabá útecha, no predsa. Bieliace pásiky na zuby s účinkom do dvoch hodín sa dajú kúpiť už za 50 €.

Nevýhoda internetovej elektronickej doby platí svoju daň v tomto prípade spôsobom, že niektoré kníhkupectvá nemôžu mať reálne kaviarne, nakoľko ide o internetové virtuálne obchody ako sú napríklad kníhkupectvo Bratislava, Abc knihy, Beletry či Alterego. Sedieť tak so šálkou v kresle, sledovať ľudí v kaviarni a privoniavať si k novej knihe je tak akosi v týchto kníhkupectvách ilúziou, no kto vie, aj Martinus bolo len internetové kníhkupectvo. A niekedy sedieť vo vlastnom kresle, či ležať v posteli alebo sa pohupovať v záhradnej hojdačke s knižkou v ruke a voňavou čerstvou kávou pripravenou presne podľa chuti má pre nás väčšie a upokojujúcejšie účinky.

M.CH.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Milan Švidroň 05.12.2011 10:26
Milan Švidroň

Vzhľadom na to, že čítam rád, vyskúšam aj možnosť spojiť čítanie s "kávičkovaním", Myslím, že to vôbec nie je zlý nápad.

Prihlásenie
 
 
Reklama