28.09.2015

Hobby portál vám prináša návod na transformovanie obrázku, fotografie či nápisu do drevenej hmoty. Výsledok pôsobí úžasne realisticky – ako drevená fotografia.Táto technika dodá vašim vlastnoručne vyrobeným dreveným dekoráciám obrovskú pridanú hodnotu a nádych exkluzivity. Tak isto je to skvelý spôsob ako si vystaviť fotky alebo iné obrázky naozaj originálnym spôsobom.

Čo budeme potrebovať?

  • farebnú atramentovú tlačiareň
  • starú kreditnú kartu, alebo inú plastovú kartu
  • voskovaný papier
  • počítač
  • ideu (ľubovoľný podkladový obrázok v digitálnom formáte)
  • lak na drevo v spreji

Ako na to?

Nájdeme si hladký, ľahký kus dreva. Nesmie byť povrchovo upravovaný (morený, lakovaný), v podstate ide o surové drevo do hladka ohobľované. Ideálne je čím svetlejšie s peknou kresbou, nakoľko by na tmavom pozadí váš obrázok nevynikol.
Ďalším krokom je nájsť vhodný obrázok, grafiku, logo či kresbu v digitálnom formáte. Pamätajte – čím vyššie rozlíšenie, tým bude krajší váš finálny výrobok.
Tento obrázok musíme preniesť do zrkadlového obrazu. Použijeme na to akýkoľvek grafický program v našom počítači (Ak neviete, ako na to, vyhľadajte si návod na internete). V počítači tiež upravíme veľkosť obrázka tak, aby sa nám vmestil na drevnú plochu, ktorú chceme dekorovať.

Voskovaný papier (zvaný tiež mastný) sa používa v potravinárstve na pečenie a podobne. V prvom rade je potrebné vystrihnúť z neho štandardný formát do tlačiarne, čiže A4. Musíme postupovať opatrne, aby sme papier počas strihania nepokrčili. Musí byť totiž úplne hladký.
Voskovaný papier opatrne vložíme do zásobníka tlačiarne a spustíme tlač nami zvoleného obrázku. Kým je papier vonku, vedieme ho jemne rukou, aby pri podávaní do tlačiarne nedošlo k jeho skrčeniu, alebo inému poškodeniu.

Teraz musíme byť veľmi rýchli. Po vytlačení obrázka vyberieme opatrne z tlačiarne voskovaný papier a umiestnime ho na dreve v mieste, kam ho chceme preniesť. Mali by sme zabrániť jeho posunutiu počas prenosu atramentových farieb do dreva. Musíme to robiť veľmi obozretne, aby sa nám nerozmazal.
V nasledujúcom kroku rýchlo otierame zadnú stranu voskovaného papiera plastovou (kreditnou) kartou. Pôsobíme dostatočnou silou, dávame však pozor, aby nedošlo k roztrhnutiu či posunu papiera. Môžeme nadvihnúť trochu roh, aby sme zistili, či bol obraz úspešne prenesený. Ak neprešla transformácia farieb z jedného povrchu do druhého úplne, prejdeme po zadnej strane voskovaného papiera ešte niekoľkokrát.

Keď sme si istí, že sa obraz na drevo preniesol, opatrne zložíme papier. Obrázok necháme dokonale vyschnúť a potom ho opatrne prestrekneme jemne bezfarebným lakom na drevo. Tento krok je nutné robiť s najväčšou obozretnosťou, nakoľko atrament má silnú tendenciu rozpiť sa. Ak však obrázok nastriekate veľmi jemne, nič také vám nehrozí. Neskôr, po vyschnutí laku ho môžete nastriekať hrubšou vrstvou, záleží len a len od vás.

Po nadobudnutí základných zručností môžete použiť túto techniku na akékoľvek hladké, nelakované drevo, debničky aj nábytok. Vdýchnete im tak nový život.

P.S.: Ak nemáte farebnú atramentovú tlačiareň, nezúfajte. Aj čiernobiele obrazy majú svoje neopakovateľné ča­ro.

Foto: theartofdoingstuf­f.com,

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama