To posledné, čo by ste od graffiti umelcov očakávali je znalosť vyšívania krížovým stehom. A predsa jednou z noviniek je tkané graffiti, kde sa práve takýto steh využíva.
Krížový steh poznáme všetci. Naše babičky ním s obľubou dekorovali napríklad obrusy. Čo má však spoločné s pouličným umením?
Graffiti na stenách, farby na kontajneroch a smetných košoch či kriedou pomaľované chodníky – to všetko sú prostriedky umelcov, ktorí chcú skrášliť mesto, kde bývajú. Až donedávna pre nich zostávali nedotknuteľné drôtené ploty (až na pár výnimiek). Ale ani to už dnes nie je pravda. Urban X Stitch nie je len umeleckým menom jedného francúzskeho páru, ale tiež názvom projektu, ktorý vdýchol jednotvárnemu pletivu nový život a rozveselil okolitú šeď. Poďme však po poriadku.
Vanessa a Stéphane bola dvojicou graffiti umelcov známych v okolí francúzskeho Lyonu a to dvojicou veľmi uznávanou. Ešte pred dvoma rokmi sa Stéphane vyjadroval: *„Ste známi, hoci vašu tvár takmer nik nepozná. Vaše diela zbožňujú, fotia si ich a vám to nesmierne hladká ego. Radi by ste vyšli z tieňa a ukázali kto ste a to nielen cez umenie. Ale to sa nedá. Graffiti je tak trochu ilegálnou záležitosťou.“* Čas však plynul. A stalo sa to, čo zažili už mnohí pouliční umelci s pribúdajúcim vekom. Vtedy sa začne vynárať v mysli otázka, že či je to všetko naozaj správne. Áno, kresby sú úžasné, no sú ako dvojsečná zbraň na konci ktorej je niekto, komu ste svojimi kresbami zničili múr či stavbu. Zrejme takéto myšlienky stáli pri zrode Urban X Stitch, pretože na počudovanie všetkých prakticky zo dňa na deň odhodili Vanessa a Stéphane farby v spreji a vymenili ich za obyčajnú tkaninu. Jemná látka zvíťazila v boji proti toxickým farbám v spreji. Obaja umelci sa k svojej tvorbe vyjadrujú málo, no s rozhovorov s nimi vyplýva podstata tejto premeny: *„Dnešný umelecký svet volá po tvorivosti, jedinečnosti a očakáva uznanie od ostatných umelcov. Vlani sme sa našli v bode hľadania novej cesty. Nieže by nás klasické graffiti nenapĺňalo, jednoducho sme chceli byť odlišní. Zanechať po sebe stopu, akú doteraz nezanechal nik. Skúmali sme najrôznejšie umelecké smery, ktoré by sa pri street arte dali využiť. Naša snaha transformovať tradičné umenie do nekonvenčných výtvorov mala za následok, že sa krížový steh stal súčasťou pouličného umenia. Už to nie je to, čo vyšívali naše babky po večeroch v obývačke. Krížový steh vyšiel do ulíc.“*
Veľkou inšpiráciou sa im stala Yann Lerouvillois, ktorá na svojom blogu Stitch Trash propagovala takýto spôsob vypĺňania pevnej mriežky z kovu či dreva tkaninou krížovým stehom a tiež jej kniha Cross Stitch Custom.
*„Skúsili sme to v exteriéri. Spočiatku s jednofarebnou tkaninou, zakrátko však pribudli tie najrôznejšie faby. Postup bol a je celkom jednoduchý. Doma vymyslíme schému (šablónu) či už so zvieraťom, kvetom, nejakou kompozíciou a podobne – no a túto šablónu prenesieme vonku na pletivo plota.“*
Už od samého začiatku si Vanessa a Stéphane vyslúžili veľkú pozornosť okoloidúcich. Zlom nastal, keď fotografie so svojim tkaným graffiti začali zverejňovať na Facebooku .
Získali si množstvo priaznivcov a (niet sa čo diviť) aj nasledovníkov, ktorí to tiež chceli vyskúšať. Tkané graffiti nie je žiadna veda. A navyše – dá sa poľahky odstrániť.
Pomocou pletiva plotov v Lyone a v niektorých iných mestách Francúzska dnes Stéphane a Vanessa vytvárajú zábavné a farebné pouličné umenie, ktoré miestne médiá označili za hravý a abstraktný graffiti hip-hop.
Stéphane hovorí: *„Naše výtvory, ktoré sa na Facebooku objavili už zachytili pozornosť ľudí. S takýmto druhom pozornosti to nebude trvať dlho a tento druh pouličného umenia začne byť populárny aj v iných častiach Francúzska, vo zvyšku Európy a myslím si, že nakoniec aj v Amerike, ktorá je známa tiež ako útočisko pre graffiti umelcov.“*
Avšak, musíme podotknúť, že rovnako tak ako väčšina street artu v minulosti, tak aj látkové graffiti nebolo do dnes vo Francúzsku legalizované. Vanessa a Stéphane dúfajú, že nebude dlho trvať a ľady sa pohnú aj v tomto smere.
Foto: facebook.com/urbanxstitch
Zanechať odpoveď