04.01.2013

Papier. Takmer 2000 rokov starý vynález už dávno neslúži len na písanie a kreslenie. Dalo by sa povedať, že vďaka svojim vlastnostiam a jednoduchej práci s ním prebudil v ľuďoch kreatívneho ducha. Od dávnych vekov až po dnešok. Hobbyportal vás už zoznámil s rôznymi aktivitami, v ktorých hrá prím práve papier – umenie orgiami či precízne lepenie papierových modelov. Dnes vám predstavíme ľudí, ktorých koníčkom je kreatívna práca s papierom. Až do takej miery, že ich diela nesú právom prívlastok – umelecké.

Toilet art

Existuje mnoho umelcov, ktorí vyrábajú svoje diela z papiera. Sakiro GockebachTurecka je napriek tomu v niečom odlišný. Na svoje diela totiž používa toaletný papier. Svojej najnovšej inštalácií dal názov Transsloi. Stovky roliek bieleho toaletného papiera vsadených do bieleho prostredia tvoria neuveriteľne krásne abstraktné objekty. 47 ročný Sakiro sa o nej vyjadril, ako o momentálnom vrchole svojej tvorby: „Snažím sa tvoriť z vecí každodennej spotreby. A toaletný papier k nim samozrejme patrí. Ak sa ma pýtate na inšpiráciu, tak odpoveď je jednoduchá. Vždy som hľadal a budem hľadať poéziu vo všednom živote.“ O tom, že sa mu to darí svedčia nasledujúce fotografie:

Svadobné šaty s krátkou životnosťou

Pri toaletnom papieri ešte chvíľu zostaneme. Aj keď pre väčšinu z nás slúži len k jednému účelu, v niektorých častiach tohto sveta jeho význam povýšili. Na Floride sa napríklad už ôsmy rok koná súťaž o najkrajšie svadobné šaty vyrobené práve z tohto materiálu. A je pravda, že svojou krásou vyrazili niektoré modely dych väčšine prizerajúcich sa. K vytvoreniu originálnych šiat je potrebný nielen WC papier (minimálne 10 roliek), ale aj horúci glej, lepiaca páska, mäkký vosk, najrôznejšie lepidlá a predovšetkým veľa kreativity. Porota zároveň hodnotila originalitu, krásu a použitie toaletného papiera.
Susan Brennan z Michiganu je vlaňajšou víťazkou tejto súťaže. O tom, ako sa k takémuto netradičnému hobby dostala porozprávala ochotne novinárom: „ Každá žena rada listuje módnymi časopismi a svadobné šaty patria k tým najprezeranejším. Ja som dostala nápad vyrobiť takéto šaty z toaletného papiera hlavne kvôli nízkym nákladom. Zároveň som chcela vytvoriť niečo elegantného, niečo hravo sofistikovaného a a chcela som, aby na šatách bolo plno detailov. A tak som si priniesla do bytu starú krajčírsku figurínu a vrece snehobieleho toaletného papiera. Navoľno som ovinula figurínu do papiera tak, že vznikli akési podkladové spodné jednoduché šaty s krátkou sukničkou a bez ramienok. Na tie som potom priliepala papierové kvetinky , ozdoby, ramienka a rôzne doplnky. Najviac práce mi však dali volániky na sukni. Postupom času som takýchto modelov vyrobila viac. A potom som sa dozvedela o súťaži. No..a vyhrala som.“

Ak človek popustí uzdu fantázií a použije napríklad aj farebný WC papier, vzniknú nádherné svadobné šaty tak, ako vám ich predstavíme v malej módnej prehliadke na tomto videu:

Z jedného kusa papiera

Hoci sa to na prvý pohľad zdá neuveriteľné, nasledujúce diela, ktoré vidíte na fotografiách sú vytvorené z jedného kusa papiera (najčastejšie formátu A4). Ich autorom je dánsky umelec Peter Callesen (1967). Je známy kombináciou minimalizmu a zložitého vystrihovania a následného skladania papiera do umeleckých diel postavených na estetike. Zvlášť pozoruhodné sú jeho výtvory, kde ležia pozostatky rezaných a skladaných objektov, vytvárajúcich doslova tiene ich bývalého ja. Použitím negatívneho a pozitívneho priestoru vypovedajú často jeho diela príbeh o minulosti a prítomnosti (resp. budúcnosti). Vidíme v nich často tragiku okamihu. Práca so skalpelom a papierom je Peterov celoživotný koníček, no na svojom konte má množstvo výstav a počinov, ktoré súvisia aj s inými odvetviami výtvarného umenia.
Ako vznikajú Peterove diela si môžete pozrieť na tomto videu:

Wataru Itou – kráľ papierových zámkov

Neuveriteľné, úžasné, fantastické, nádherné – týmito superlatívmi nešetrí nikto, kto sa stretol s umením japonského umelca Wataru Itou. Jeho papierové zámky naozaj vyrážajú dych. Na ich výrobu používa tvrdé listy papiera a zameriava sa hlavne na detail. Už na prvý pohľad vidno, že takéto diela nie sú záležitosťou pár hodinového úsilia. Trvá niekoľko týždňov, kým uzrú svetlo sveta. Fascinujúce je tiež osvetlenie modelov, ktoré má dramatický vplyv na náladu a pocit z diela.

Motýlie obrazy

Rebecca Coles má zvláštnu záľubu. Staré časopisy neodnáša do zberných surovín, ale recykluje ich doslova umeleckým spôsobom. Trpezlivo z ich farebných listov vystrihuje malé motýle. Stovky, tisíce kusov a tie potom zakomponuje do „motýlích obrazov“ . Ako? To si môžete pozrieť na obrázkoch, alebo priamo v jej virtuálnej galérií.

Obrazy Carlosa Meiru

Carlos Meira sa narodil v Riu de Janeiro. Jeho umelecká dráha začala, keď sa prihlásil na kurzy grafiky na škole výtvarných umení Federálnej univerzity v Riu. V roku 1990 sa nakrátko presťahoval do Portugalska, kde vyvinul jedinečný štýl Paper Artu. V roku 1996 sa vrátil do Brazílie, kde sa usadil v meste Florianopolis. Tu pokračuje vo svojej „papierovej“ tvorbe. Hoci rozhovory poskytuje málokedy, stihol už prezradiť čo-to zo svojho know-how. Najprv si nakreslí skicu toho, čo bude jeho obraz stvárňovať. Potom zoberie nožnice, skalpel ,papier, lepidlo a začne vystrihovať jednotlivé vrstvy. Tie lepí na seba. O svojej práci hovorí: „Dôležité je správne vytvarovať jednotlivé vrstvy. Záhyby a preliačeniny robím napríklad pomocou noža. Naopak vyduté oblé časti formujem ručne, alebo tým, čo príde – kávovou lyžičkou, malou žiarovkou, obyčajnou špajdľou a podobne. Na lepenie používam malý štetec a naozaj len miligramy lepidla. Aj tak je najdôležitejšie správne nasvietenie mojich obrazov, keď tiene dajú vyniknúť každému detailu.“

Tak čo? Zmenil sa váš pohľad na tak obyčajnú vec, akou je papier? Našli ste v týchto riadkoch inšpiráciu? Tak neváhajte a skúste niečo vytvoriť. Možno nájdete svoj vlastný štýl. V období internetu a sociálnych sietí nebude problém vaše umelecké dielo zviditeľniť. Prajem vám pevné nervy a samozrejme dobrú zábavu. Množstvo ďalších inšpirácií nájdete vo fotogalérií k tomuto článku

Foto: petercallesen.com, weddingsoeasy.com, modalux.net, threadforthou­ght.net, en.rian.ru, otvisay.ru, rebeccajcoles.co.uk

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2
Fotogaléria


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Sisa 06.01.2013 09:52
Sisa

Super myšlienka a nekonečná šikovnosť, ktorá si zaslúžila super článok:)

Prihlásenie
 
 
Reklama