Umelecká skupina Ztohoven pravidelne rozdeľuje českú verejnosť na dva tábory. Pre niekoho sú vandali, poškodzujúci verejný majetok a pre iného géniovia a hrdinovia, ktorých umenie dokáže pochopiť málokto. Hobbyportal sa pokúsil zistiť, kde je pravda a pripravil pre vás vskutku zaujímavé čítanie.
Umelecké začiatky
Umelecká skupina Ztohoven združuje ľudí, ktorí chcú upozorňovať na manipuláciu s človekom a na vymývanie mozgov našej populácie. Ich ciele sú na prvý pohľad sympatické. Reklama sa totiž na nás derie denne zo všetkých strán, útočí na naše zmysly, ovplyvňuje nás a presvedčuje. Znásilňuje naše podvedomie. Ztohoven apeluje na zdravý ľudský rozum, spochybňuje pravdivosť a uveriteľnosť médií a čo je podstatné – varuje pred zámenou mediálneho sveta za svet reálny. Prostriedky, ktoré si vybrala k propagovaniu svojich názorov sú však veľmi kontroverzné. Podľa dostupných informácií sa jedná o skupinku približne dvadsiatich (a viac) ľudí, ktorí sa pred každou akciou sformujú a hneď po nej zasa „rozpadnú“. Pôsobia v anonymite pod vymyslenými menami (*Roman Týc, Petr Olejka, Otto Horší, Tomáš Jasný* a podobne). Nič im nie je sväté a držia sa hesla, že každá ďalšia akcia musí byť lepšia, ako predošlá.
*** Havlovo srdce zmenené na otáznik – jeden z prvých počinov skupiny Ztohoven
Po prvýkrát na seba upozornili v januári 2003. Pri bleskovej akcií vyliezlo niekoľko desiatok mladých umelcov na neónové srdce výtvarníka Jiřího Davida, ktoré žiari nad Pražským hradom a prekryli jednu polovicu tak, že vznikol obrovský otáznik. Ďalšou akciou bola vernisáž, ktorá sa konala v stanici Dejvická pražského metra. Približne 800 svetelných vitrín bolo prelepených čiernym otáznikom s odkazom na webové stránky združenia. Keďže obidve úvodné akcie nevyvolali nejaké prehnané reakcie, rozhodla sa formácia Ztohoven pritvrdiť…
Nápad, ako osloviť milióny
V nedeľu 17. júna 2007 v skorých ranných hodinách usadá časť českých divákov k televízoru, aby sledovali v programe Panoráma zábery z najrôznejších miest Českej republiky. V tom čase sa už členovia skupiny Ztohoven usilovne šplhajú na stožiar v Černém Dole. V ruksakoch nesú pár technických vychytávok, ktoré vzápätí inštalujú priamo na vysielač. Zábery z kamery na stožiari prekrývajú vlastnými. Šokovaní diváci tak v priamom prenose uvidia, ako v lone nedotknutej Krkonošskej prírody stúpa k nebu atómový hríb. Vedenie Českej televízie je v šoku a ako to už v takýchto prípadoch býva, na hlavu aktérov sa znesie množstvo obvinení, akými sú poškodzovanie cudzej veci, zneužitie záznamu na nosiči informácií, poškodzovanie cudzích práv, šírenie poplašnej správy a iné. V obvineniach sa spomínali desaťtisíce divákov, ktorí boli vystrašení a utrpeli ťažkú traumu z možného teroristického útoku. Umelci sa bránia: *„Chceli sme upozorniť na to, aké ľahké je zameniť realitu za obraz, aký nám sprostredkovávajú médiá.“* Reálne im však hrozí 5 rokov odňatia slobody. Súd je však zhovievavý a jediným trestom je pokuta 60 tisíc českých korún od Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie. Neprimeraná reakcia televízie však dala podnet k vzniku petície, ktorá žiada milosť pre aktérov prehrešku a obhajuje ich zámer. Zaujímavé je, že petícia bola vytvorená pracovníkmi Ústavu informačných štúdií a knihovníctva na Filozofickej fakulte Karlovej Univerzity v Prahe. Petícia kolovala po internete a ohlas prevýšil všetky očakávania.
Najväčším paradoxom však je, že údajný trestný čin, ktorý sa podľa Českej televízie musel riešiť súdnou cestou (samozrejme za peniaze daňových poplatníkov), bol 6.decembra 2007 odmenený Národnou galériou cenou NG 333 určenou pre mladých umelcov z Českej a Slovenskej republiky do 33 rokov.
Akcia Semafor
Roman Týc, považovaný za hlavu skupiny Ztohoven vlastne nie je Roman Týc. Za týmto pseudonymom sa schováva vyštudovaný grafik umeleckého dizajnu David Hons (nar.1974). V roku 2007 ho začnú štvať nudné postavičky na semaforoch, prikazujúce chodcom, aby stáli či prešli na druhú stranu. 8.apríla tak vyráža do pražských ulíc, aby vymenil sklíčka na semaforoch za svoje, upravené. Podarilo sa mu to na cca 50 signalizačných zariadeniach. Obyvatelia a návštevníci Prahy majú v ten deň o zábavu postarané. Na semaforoch sa objavujú siluety panáčikov v rôznych životných situáciách – sedia, ležia, prikladajú si pištoľ k spánku, cikajú, pijú, opierajú sa…
A opäť zasahuje ruka zákona. Podľa magistrátu došlo vraj neodbornou manipuláciou k poškodeniu dopravnej signalizácie a k ohrozeniu chodcov. Na Romana Týca podáva trestné oznámenie a škody vyčísli na viac, ako 100 tisíc českých korún. Nakoniec však magistrát aj polícia ustúpia a celý incident sa rieši, ako priestupok. A opäť tu máme paradox. Akcia Semafor získava vo Viedni na medzinárodnom umeleckom festivale Cidewalk Cinema prvú cenu. Súd naopak oceňuje projekt pokutou 60 000 českých korún. Tú však Týc odmieta zaplatiť a tak ho čaká mesačný pobyt vo väzení. *„Trest neprijímam, ale podstúpim ho,“* oznamuje Týc a nakoniec naozaj prichádza k bránam pankráckej väznice, kde ho čaká doslova dav tlieskajúcich ľudí. Čechy si nepamätajú, aby mal niekedy nejaký zločinec pri nástupe do väzenia toľko fanúšikov. Na konci tohoročného marca Týc vychádza z väzenia von a vítajú ho nielen fanúšikovia, ale aj jeho snúbenica. Akcia Semafor však nekončí. „Invalidný“ panáčik na jednom zo sklíčok sa síce omylom, ale predsa dostáva do dražby. Stáva sa tak prvým artefaktom Street-artu, ktorý sa kedy v Čechách dražil. Z pôvodných 500 CZK sa jeho cena vyšplhala na pár tisíc.
Čudná tvár na občianskom preukaze
V roku 2010 sa skupina Ztohoven opäť dostáva na titulné stránky novín. Jej členovia si počítačovo pozmeňujú svoje fotografie a prikladajú ich k žiadostiam o nový občiansky preukaz. Keď ho dostanú, niekoľko mesiacov s nim žijú, cestujú, dokonca i volia. Chcú tak dokázať, aké ľahké je v dnešnej dobe manipulovať so svojou identitou a že sa dá zneužiť identita každého z nás. Preukazy nakoniec verejne vystavujú na vernisáži s názvom Občan-K Polícia ich zabavuje a „vinníci“ opäť putujú pred súd, tentokrát pre podozrenie z podvodu. Sudkyňa Andrea Pešlová je viac, ako zhovievavá: *“Predložili síce nepravú fotografiu, ostatné údaje však zodpovedali skutočnosti. Spôsobená ujma tak prestáva byť vážna v zmysle trestného práva.“*
*** Roman Týc alias David Hons
Kde je hranica?
Ak si chceme odpovedať na otázku, kde je hranica medzi umením a trestným činom, budeme to mať pri umeleckej skupine Ztohoven zložité. Práve vďaka oceneniam, ale aj neobvyklému záujmu verejnosti je ozaj ťažké prikloniť sa na ktorúkoľvek stranu. Podľa malého prieskumu, ktorý zverejnila nemenovaná internetová spoločnosť sa však väčšina oslovených Čechov zaujíma, čo bude nabudúce. Akú formu si umelci vyberú aj aká bude extrémna. Od Romana Týca sa dá očakávať naozaj všetko. A nejde len o umenie. Pred časom bol autorom verejnej hry *„Zober policajtovi čiapku a vypadni“*. O čom bola táto hra nemusíme vysvetľovať. Jedno je isté. O umeleckej skupine Ztohoven určite ešte budeme počuť.
[* youtube:PRvcbdzDzWc *]
Foto: ČT2, saturn.xf.cz, ahaonline.cz
Zanechať odpoveď