09.08.2011

Po dlhšom čase opäť prinášam tip na seriál, ktorý beží cez letné mesiace. Tentokrát si povieme niečo o seriály Switched at Birth, ktorý pre nás pripravila stanica ABC Family.

O čom seriál je:

Rodina Kennishovcov a Vasquezovcov

Rodina Kennishovcov a Vasquezovcov

Všetci poznáte tie príbehy, keď v nemocnici vymenia novorodencov a rodičia si odnesú domov nesprávne dieťa? Tak to je hlavná zápletka seriálu Switched at Birth. Kým Bay (Vanessa Marano) vyrastala v bohatej rodine, kde dostala čo sa jej zažiadalo, Daphne (Katie Leclerc) žije so svojou slobodnou mamou a babičkou v chudobnej štvrti a ako malá kvôli meningitíde stratila sluch. Ich rodiny sa potom ako zistia, že v nemocnici došlo k zámene, rozhodnú žiť spolu v jednom dome, aby mali šancu lepšie sa spoznať, čo samozrejme prináša mnoho zaujímavých situácií.

Môj názor a odporúčania:

switchedatbirthintertitle.png

Switched at Birth môže na prvý pohľad pôsobiť, že nemá ako seriál budúcnosť, keďže problém výmeny novorodencov sa nemôže riešiť dookola. No napriek tomu má naozaj čo ponúknuť. V seriály sa totiž nerieši iba tento jeden problém. Vidíme tu konflikt bohatí vs. chudobní, počujúci vs. nepočujúci, tínedžeri vs. dospelí a mnohé iné.
Výhodou seriálu je, že sa nesústreďuje výlučne na jednu cieľovú skupinu. Síce sa dej točí najmä okolo Bay a Daphne a teda aj okolo problémov bežných dospievajúcich dievčat, nevynecháva ani svet dospelých, čo sa občas v seriáloch stáva. V šou majú pomerne veľa miesta, čo je veľké plus obzvlášť pre tých, ktorí už nepatria medzi tínedžerov a teda sa radi pozrú na vec aj z perspektívy im bližšej a okrem toho celý dej vďaka tomu pôsobí reálnejšie.
Už z toho, že 1.augusta stanica ABC Family prehlásila, že objednáva 22 ďalších epizód k prvej sérii, čo zvyšuje celkový počet epizód z 10 na 32, sa dá usúdiť, že seriál je obľúbený a má potenciál. Myslím, že Switched at Birth je naozaj jeden z tých kvalitnejších seriálov a oplatí sa mu dať šancu.

Hodnotenia:
ČSFD – 74%
IMDb – 8,6/10

Znaková reč a hluchota v seriály:

Katie Leclerc a Sean Berdy

Katie Leclerc a Sean Berdy

Čo ma na seriály zaujalo najviac je zrejme to, že jedna z hlavných hrdiniek je hluchá, čo je rarita – pamätám si F.B.I. Prípady Sue Thomasovej, ale inak vážne nič iné. Aby bol seriál autentický, hľadali producenti niekoľkých hercov s čiastočnou alebo úplnou stratou sluchu. Patria sem Katie Leclerc, ktorá hrá Daphne a Sean Berdy, ktorý hrá jej najlepšieho priateľa Emmetta. V epizódach sa objavujú scény, ktoré sú čisto v znakovej reči, obzvlášť tie medzi nimi dvoma. Sú špeciálne upravené tak, že sú eliminované zvuky z okolia, aby sa divák sústredil na rozhovor a zároveň sa aspoň trochu vcítil do kože hluchého človeka. Musím sa priznať, že ma vždy zaujímala znaková reč a vďaka šou som sa pár vecí naučila, aj keď v americkej znakovej reči a nie slovenskej, no mám z toho radosť tak či tak. Celkovo je veľmi zaujímavé sledovať ako ľudia, ktorí nepočujú žijú a vnímajú svet. Toto je jedna z vecí, ktorá robí seriál Switched at Birth jedinečným.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama