27.01.2011

Prečítajte si nový článok o Mojsejovej klauniáde !

V súčasnosti sa v hlavnom vysielacom čase Markízy, takmer v každý pracovný deň, objavuje turecký seriál Tisíc a jedna noc. Jeho samotnému vysielaniu predchádzal veľkolepý marketing, v televíznych upútavkách sa Markíza chválila, že ide o seriál, ktorý zaujal milióny divákov po celom svete a čoskoro si získa srdcia aj slovenských divákov. Keďže sa jedná o telenovelu, vopred mi to prišlo ako veľmi odvážne tvrdenie, ale keď som sa nad celou vecou zamyslel (výsledkom môjho zamyslenia sa je táto úvaha), až tak odvážne to nebolo. Koniec koncov, seriál sa rýchlo stal populárnym aj na Slovensku, sleduje ho približne 1 milión divákov.

Čím si tento seriál získal toľkých divákov ?

Čím si tento seriál získal toľkých divákov ?

Prečo má úspech tohto seriálu neprekvapuje ? Totiž, na Slovensku to je tak, že samotní diváci nerozhodujú o tom, čo sa im bude páčiť a čo budú pozerať – rozhodujú za nich mocní vo vedení televízií. Nedá mi nezaspomínať si na môj minulotýždňový rozhovor s Robom Sedlákom, ktorý je riaditeľom alternatívneho rádia. Na moju otázku, či by ľudia na Slovensku vôbec počúvala kvalitnú hudbu, odpovedal takto: „Ak by vznikol väčší priestor pre dobrú hudbu, určite by to malo minimálne ten prínos, že by ľudia, ktorí možno ani netušili, že môžu mať v hudbe na výber, by odrazu začali hudbu lepšie vnímať a dokázali by rozlišovať kvalitu od nekvality. Problém hudobnej nevzdelanosti je u nás ešte znásobený tým, že je tu niekoľko málo ľudí, ktorí na hudobnej nevzdelanosti zarábajú a nie málo. Ich úlohou je udržať ľudí v nevzdelanosti, aby mohli profitovať z jednoduchých a často až bizarných kapiel a interpretov a nemuseli pri tom vyvinúť veľa úsilia a peňazí“.

Robo je odborníkom v hudobnej oblasti, mňa zas vždy viac priťahoval svet pohyblivých obrázkov a preto mi nemohla ujsť analógia jeho tvrdenia týkajúceho sa rádií s televíznou brandžou. Totiž, ľudia na Slovensku často nadávajú na úbohý program oboch komerčných televízií. O STV sa neoplatí baviť, jej program je už vyše štyroch rokov úplne zúfalý … Naše dve televízie sa často nechajú zlákať na vlnu, ktorá je v to dané obdobie moderná, ale ktorú ony samé vyrobia ! Rozhodne sa, že je vlna kontajnerových reality show a keď Markíza má Big Brother, JOJ-ka nasadí VyVolených. Rozhodne sa, že je vlna stupídnej domácej seriálovej tvorby, a keď JOJ-ka má Panelák, Markíza nasadí Ordináciu. Súboj talentových show ( Česko-Slovensko má talent vs. Talentmánia), nad ktorým ostáva rozum stáť, je len čerešničkou na torte. Táto homogénnosť vysielacej štruktúry oboch komerčných televízií, ktorá sa tvári ako ťažký konkurenčný súboj, ale pritom ide o šikovnú kooperáciu, v konečnom dôsledku nie je dobrá pre výber a vkus slovenského diváka.

Slovenský divák sa nechá nalákať na hocijaká hovadinu

Slovenský divák sa nechá nalákať na hocijakú hovadinu

Totiž, slovenský divák ju hlúpy a ľahko ovplyvniteľný. Ak v markizáckej upútavke vopred počujeme, že tento seriál si získa srdcia slovenských divákov, vedzme, že sa tak aj stane. Táto marketingová finta bola použitá aj v prípade Big Brotheru, keď sa v upútavke hovorilo, že reality show si na celom svete získala 2 miliardy divákov, tak si automaticky musí získať aj slovenských divákov. Avšak, v slovenských tvorivých dielňach sa dá pokaziť aj relatívne dobrý formát. Naposledy sme to mohli vidieť pri Talente, ktorého slovenská verzia sa s britským originálom nedá ani porovnať. Pri hotovom produkte, akým je seriál sa zdanlivo nedá čo pokaziť, ale kto pozná kvalitu slovenského dabingu,vie, o čom hovorím …

Televíznou analógiou s Robovým tvrdením je takisto spoločný postup slovenských televízií pri úmyselnom likvidovaní dobrého vkusu slovenského televízneho diváka. Totiž, hitom posledným troch rokov je domáca seriálová tvorba, ktorá však nie je zameraná na kvalitu, ale na kvantitu. Seriály, ako sú Panelák, či Ordinácia, sa vyrábajú ako spotrebný produkt – teda len preto, aby dané televízie mali čím naplniť vysielanie a nie z lásky k umeniu, či s úmyslom čo najlepšie vykonanej práce, či už zo strany režisérov, scenáristov, alebo hercov. Výsledkom toho je, že dej v oboch seriáloch nikam nespeje, všetko sa točí dookola, a seriál je vyrábaný len a len preto, aby mala televízia čo vysielať. Takto obe komerčné televízie spolupracujú na ničení dobrého vkusu diváka, keďže si vzájomne nemusia konkurovať kvalitou.

To isté platí aj v prípade najnovšieho hitu – telenovely Tisíc a jedna noc. V stále pokračujúcich marketingových aktivitách Markízy sa síce hovorí, že tento turecký skvost sa líši od ostatných telenoviel, alebo že dokonca telenovelou ani nie je. Robia sa rozhovory s dabingovými hercami, ktorí hovoria, že to je najlepší denný seriál (teda telenovela), aký kedy dabovali. Ďalej sa hovorí, že zo seriálu vyžaruje pohoda, keďže dej rýchlo neplynie. To je však iba naplnenie spoločného zámeru tvorcov seriálu, ako aj majiteľov televízií, keďže všetky telenovely sú založené na tom istom vzorci – všetci dobre vieme, ako to skončí (svadbou), dej sa neuveriteľne vlečie (veď to musí byť pre scenáristov tvrdý oriešok – naťahovať to na 180 dielov) a hlavný protagonisti musia o svoju lásku bojovať s niekým, kto jej nepraje. Avšak, tí úprimnejší dabingoví herci (ktorí asi nedostali peniaze za promo) priznávajú, že dabovať telenovelu je otrasná robota, keďže sa musia triafať do úst afektovaným hercom, ktorí nemajú s herectvom nič spoločné a dialógy sú takisto neuveriteľne stupídne. A môžete vynechať kľudne aj 20 dielov, dej sa veľmi nepohne. Jeden diel toľko ospevovanej Tisíc a jednej noci som si pozrel a musím skonštatovať, že ak je niekto presvedčený o tom, že tento seriál sa líši od juhoamerických telenoviel, tak sa len nechal obalamutiť markizáckym marketingom, keďže ide presne o telenovelu juhoamerického formátu, ktorá je len oblečená do ľúbivého tureckého súkna.

Dočkáme sa v slovenských televíziách skutočnej seriálovej kvality ?

Dočkáme sa v slovenských televíziách skutočnej seriálovej kvality ?

Na argumenty, že vysielajú nekvalitu, naše dve televízie odpovedajú tým, že toto sú tie najobľúbenejšie seriály, iné by nikto nepozeral. Dvojnásobné farizejstvo v jednej vete. Totiž, najobľúbenejšie seriály už dávno nie sú tie, ku ktorým si v jednu hodinu sadá čo najväčší počet ľudí. Ak sa niekto nazdáva, že skutočne kvalitné seriály sú iba pre intelektuálov, tak je na omyle, keďže medzi najkvalitnejšie seriály súčasnosti patria sitcomy How I met your mother, Big bang theory, či Family guy. Tieto seriály ani zďaleka nepozerajú len intelektuáli. Ak sa televízie obháňajú nejakými oficiálnymi rebríčkami sledovanosti naj seriálov zo strany slovenského diváka, neverte im. Totiž, ak by kompetentní chceli, zistili by si, aké seriály sú na Slovensku najsťahovanejšími na internete. Prišli by na prvé tri zmienené, ďalej na seriály Dexter, Califnornication, Futurama a ďalšie. Slovenské televízie úmyselne ukracujú slovenského diváka o tieto skvosty a on je tak nútený si ich nelegálnou cestou sťahovať z internetu. Televízia vysielajúca takéto seriály sa v našich podmienkach uživí, veď všetky zmienené seriály vysiela česká Prima Cool. V Česku vyzerá alternatíva zo strany Primy takto, Nova má filmový kanál Nova Cinema, avšak na Slovensku má JOJ retro kanál JOJ plus a Markíza ženskú televíziu TV Doma (koniec koncov, Tisíc a jedna noc by sa hodil skôr tam, hoc aj do prime timu, avšak dať ho do prime timu Markízy je nehoráznosť).

Niekto môže na margo Tisíc a jednej noci poznamenať, že sa mu to páči. Naozaj, kade chodím, či už to je škola (vysoká !!!), hromadná doprava, či supermarkety, všade sa o tomto seriáli hovorí (hlavne zo strany žien). Nikomu to neberiem, ak niekto chce dve hodiny denne premrhať sledovaním tejto telenovely s tým, že má rád romantiku, nech sa páči, avšak vedzte, že z daného žánru sú k dispozícií stovky lepších seriálov a o tom, že sa vám tento seriál páči ste nerozhodli vy sami, ale vrchnosť v Markíze …

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Anketa
Sledujete seriál Tisíc a jedna noc ?
Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Sabina (Neregistrovaný užívateľ) 20.07.2020 16:27
Sabina

Strasne se me libi Seherezada je uchvatna a naaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaadhernaaaaaaaaaaaaaaaa uplne vsude fakt:):):):))))))))))))))))))))))))))))))))A cela Tisic a jedna noc....Benu Kerem Onur uchvatne a vsichni....

šmejda (Neregistrovaný užívateľ) 25.02.2013 14:37
šmejda

tisíc a jedna noc je pekný serijal

Samuel (Neregistrovaný užívateľ) 27.11.2011 09:48
Samuel

Plný súhlas s autorom.

Bernard (Neregistrovaný užívateľ) 21.05.2011 21:26
Bernard

Tv Narkźa a TV Hnoj z vás spraví dementov, programy, ktoré vám dajú viac jak zabitý čas hlúposťou sú tie dokumentárne Discovery, Spektrum, Animal planet, Viasat Explorer a mnoho ďalších. K šleharezáde by som dodal, že tá telenovela vytvára maximálne ujeté predstavy o vzťahoch a fungovaní. Pozrel som si jednu scénku, kde do dojemnej hudby decko s plačom chcelo volať nejakého maminho milenca ocko. Teraz počúvam o maminom priateľovi hovadiny a sledujem vyčítavé pohľady keď sa nesprávam ako tí blbci zo seriálu..skutočne, aj keď tomu neveríte, spravte pre svoje deti jednu maličkosť - vyšmarte televízor z domu, bytu, hocičoho kde bývate a zaujímajte sa o vlastný život miesto nejakého fiktívneho vzorcového príbehu, ktorého koniec pozná päťročné dieťa.

emgee (Neregistrovaný užívateľ) 19.05.2011 11:33
emgee

Amen

Pišta Nedved (Neregistrovaný užívateľ) 24.04.2011 00:50
Pišta Nedved

Vidíte ako sú tie sračky škodlivé? Už som v koncoch, mám z toho zmäknutý mozog. Pred tým bolo správne. :D

Pišta Nedved (Neregistrovaný užívateľ) 24.04.2011 00:47
Pišta Nedved

ehm... teda deň po tom, nie pred tým. :D

Pišta Nedved (Neregistrovaný užívateľ) 24.04.2011 00:44
Pišta Nedved
Jožo napísal:

Fakt neviete kedy končí Tisíc a jedna noc???????

Z tej Šeherezády už mi začína drbať, hlavne z toho debilného jedného tónu, ktorý sa furt opakuje dokola, raz na klavíri, potom na husle a gitaru. Normálnemu človeku z toho ide po pár častiach urvať mozog. Ale čo s tým, vypnúť TV sa nedá, musel by som vypnúť vlastnú matku. A to mama pozerá na maďaroch, kde to má za sebou len nejakých 5-6 častí. V iných telenovelách sú aspoň fajné baby, ale tu len samé škraty. Predtým tam dávali ešte väčší hnoj, volalo sa to "Marína" ( www.imdb.com/title/tt0928097/ ), tak ten keď si naše TV kúpia, tak vám môžem len popriať silné nervy, alebo vám zoženie katanu a spáchame putovné harakiri. No a môj ty Bože, kedy to skončí?! No kedy asi? Predsa deň predtým ako začnú vysielať nejaký iný brak.

Jožo (Neregistrovaný užívateľ) 29.03.2011 16:39
Jožo
Jakub Nedoba napísal:

Tazko povedat, Markiza neustale meni tyzdenny pocet dielov - podla mna tak robi bez uvazenia, improvizuje, podla momentalnej popularity serialu. Na zaciatku to bolo 8 dielov tyzdenne, teraz 3 diely, do konca zostava 100 dielov, mozes si to vypocitat.

takze asi za 33dni to konči

Jakub Nedoba 28.03.2011 11:46
Jakub Nedoba
Jožo napísal:

Fakt neviete kedy končí Tisíc a jedna noc???????

Tazko povedat, Markiza neustale meni tyzdenny pocet dielov - podla mna tak robi bez uvazenia, improvizuje, podla momentalnej popularity serialu. Na zaciatku to bolo 8 dielov tyzdenne, teraz 3 diely, do konca zostava 100 dielov, mozes si to vypocitat.

Jožo (Neregistrovaný užívateľ) 27.03.2011 16:27
Jožo

Fakt neviete kedy končí Tisíc a jedna noc???????

mmm (Neregistrovaný užívateľ) 27.03.2011 16:25
mmm

neviete kedy koci tisic a jedna noc

;) (Neregistrovaný užívateľ) 24.03.2011 23:56
;)
Joe N napísal:

naco toto riesis? poradim ti: vyhod televizor oknom a serialy z kompu vymaz a uz ziadne nikdy netahaj. preco si myslis ze koli tebe bude nejaka tv vysielat nieco co sa TEBE paci? alebo nieco o com si TY myslis ze je "na urovni"? urobis lepsie ked si najdes lepsi konicek ako pozeranie kokotin a nebudes musiet vypisovat nasrate a hlavne nic neriesiace blogy.

pekny den,

joe

btw: ako si dosiel na to, ze prave na "vysokej(!!!)" by mal byt lepsi (tvoj) vkus?

súhlasím s tebou;)

wladius 01.02.2011 12:11
wladius

Suhlasim.

Televiziu pravidelne nesledujem skoro 6 rokov (studujem v "zahranici" a telku ani nemam :)), ale ked raz za cas pridem domov, tak fakt nie je co pozerat. Same reality show, telenovely, relacie, kde nam takzvane slovenske celebrity predvadzaju svoje bohatstvo a "inteligenciu" a podobne.

Naviac ma vytaca este reklama - ked uz aj nieco pozeratelne pustia, tak to prespikuju tolkymi reklamami, ze ten film/serial uplne straca zmysel. Miestami som mal dojem, ze sledujem reklamny maraton s filmovymi ukazkami. (Minule som sa pozeral do programu. Dvojhodinovy film je v programe na vyse tri hodiny, 40 minutovy serial tak hodinu -> reklamy je viac ako jedna tretina.)

Potom sa vydavatelstva a filmove spolocnosti cuduju, preco ludia nove serialy/filmy stahuju.

vincent_sv 31.01.2011 11:25
vincent_sv

Zákazníkmi Joj a Markízi sú zadávatelia reklami nie diváci (im je určená masívna kampaň o neuveritelnej sledovanosti). Majitelia su financne skupiny, ktorim v ziadnom pripade nejde o kvalitu. STV zo svojimi 90timi riaditelmi(každý po 2-3k€)nemoze konkurovat internetu ako domácej zábave - poslaním manažmentu každého štátneho podniku je urobit si radosť peknou výplatou na úkor štátneho dlhu. Odporúčam vyniesť televízor ku košom, možno šeherezáda urobí radost dakemu ciganovi.

Súkromné televízie si pred zadavatelmi reklami robia werbung aj na vlastných redaktorov, ktorí sa potom sami cítia ako veľkí novinári a celá krajina sa tak topí v bažinách smútku, pretože šeherezádou zmagorený národ si uz nemá sili vyselektovať čo je werbung a čo je realita. Vinco.

Jozef Jordan 30.01.2011 22:38
Jozef Jordan

Článok sa mi páči a v plnom rozsahu s ním súhlasím.Minule som kdesi čítal,že te-
levíziám niet čo vytýkať,pretože plnia priania svojich divákov a sledovanosť je
dôkazom,že sa páčia.Myslím si,že je to veľmi zjednodušený prístup,médiá majú pri
výchove obyvateľstva k dobrému vkusu nezastupiteľnú úlohu.Musím potvrdiť,že vysie-
lanie televízie ako celok pred rokom 1989 bolo na podstatne vyššej kvalitatívnej úrovni,ako dnes.Súkromné TV sú dnes obrazom úpadku a zlého vkusu.Kŕmiť divákov ta-
kými titulmi,ako Farmár hľadá ženu či Mojsejovci,predstavovať Kleopatru z Kysúc ako celebritu,ponúkať pohľad do jej domácnosti a predstavovať jej vulgárnu matku
s ešte vulgárnejším vyjadrovaním sa je povinným ponížením všetkých divákov na ich
žalostnú úroveň,s čím sa nedá súhlasiť.Kde je rada pre televízne vysielanie,nevhod-
ná reklama je oveľa menej nebezpečná,ako arogancia moci,ktorou nám tieto braky vy-
trvalo vnucujú.Je to devalvácia elementárneho dobrého vkusu,ktorý bol nahradený
najhorším odpadom ponúknutým ako istý nový štandard.Otrasné...

Veronika Kelemenová 29.01.2011 15:50
Veronika Kelemenová

V zasade suhlasim, ale neda mi nereagovat na "zufaly" program STV. Myslim si, ze zo slovenskych TV stanic prave tam najdeme kvalitne formaty, aj ked by som ich urcite privitala vo vacsom mnozstve, ale musim zdoraznit, ze aspon tam nejake su,v porovani s dvoma najkomercnejsimi TV stanicami. Vyzdvihla by som najma dokumentarne filmy a serialy, a to nielen zahranicne, ale aj z nasej oblasti, diskusne relacie a urcite by som nezabudla na Familiu, vysielanu na STV2. A to su len priklady. Su to sice programy, ktore nie su intenzivne podporovane reklamou, marketingom a primarne nie su urcene pre divaka s komercnym zameranim, ale stoja za to. Jedine co som tym chcela povedat je, ze aj na STV sa najdu kvalitne formaty, aj ked by to mohlo byt nepochybne lepsie. Ale to rozhodne nie je dovod ju zatracovat uplne.

Jakub Nedoba 29.01.2011 10:01
Jakub Nedoba
Joe N napísal:

naco toto riesis? poradim ti: vyhod televizor oknom a serialy z kompu vymaz a uz ziadne nikdy netahaj. preco si myslis ze koli tebe bude nejaka tv vysielat nieco co sa TEBE paci? alebo nieco o com si TY myslis ze je "na urovni"? urobis lepsie ked si najdes lepsi konicek ako pozeranie kokotin a nebudes musiet vypisovat nasrate a hlavne nic neriesiace blogy.

pekny den,

joe

btw: ako si dosiel na to, ze prave na "vysokej(!!!)" by mal byt lepsi (tvoj) vkus?

Televizia, ktora vysiela to, co sa MNE paci sa vola Prima Cool. Alebo v Amerike Showtime ...

Myslim, ze samotni autori serialu Tisic a jedna noc pocitali s inou cielovou skupinou, ako su vysokoskolski studenti.

Serialy, ktore som spomenul, sa nepacia len mne, v Amerike patria k najuspesnejsim a aj nasledovanejsim a ich kvalita sa da porovnat na roznych portaloch tomu urcenym, ako napr.CSFD.cz, alebo IMDb.com. Cize pre porovnanie - How I Met your mother (CSFD - 90%, IMDb - 88%), The Big bang theory (CSFD - 91%, IMDb - 88%), Family guy (CSFD - 80%, IMDb - 87%), Californication - CSFD - 86%, IMDb - 88%), atd ... A Tisic a jedna noc ? CSFD - 8%, IMDb - 55% ...

Joe N 29.01.2011 09:42
Joe N

naco toto riesis? poradim ti: vyhod televizor oknom a serialy z kompu vymaz a uz ziadne nikdy netahaj. preco si myslis ze koli tebe bude nejaka tv vysielat nieco co sa TEBE paci? alebo nieco o com si TY myslis ze je "na urovni"? urobis lepsie ked si najdes lepsi konicek ako pozeranie kokotin a nebudes musiet vypisovat nasrate a hlavne nic neriesiace blogy.

pekny den,

joe

btw: ako si dosiel na to, ze prave na "vysokej(!!!)" by mal byt lepsi (tvoj) vkus?

Prihlásenie
 
 
Reklama