15.10.2012
Ako vírus. Presne tak sa šíri bláznivý hit a ešte bláznivejšie video juhokórejského rapera pôsobiaceho pod umeleckým menom PSY. Okrem hudby vás zaujme aj jedinečným tanečným štýlom, ktorý je chytľavý viac, ako chrípka.Gangnam Style je jednoducho „in“. Poďte spolu s Hobbyportalom odhaliť tajomstvo tohto fenoménu.

Tanec à la kôň

Juhokórejská popová scéna je pre našinca exotická až natoľko, že v mnohých prípadoch ju vystihne jediné slovo – bizarnosť. Ak by sme mali čas a chuť, mohli by sme na internete nájsť množstvo videí s ázijskou hudbou, ktorá sa nám na prvé počutie bude zdať smiešna, no po veľmi krátkom čase sa pristihneme, ako si pohmkávame melódiu, ktorá sa nám aj napriek tomu, že náš hudobný vkus je niekde úplne inde dostala do hlavy. Taký je príbeh tohtoročného absolútneho letného hitu.

Keď 15.júna 2012 vyšiel premiérovo úvodný singel šiesteho štúdiového albumu rapera PSY – PSY's Best 6th Part 1 s názvom Gangnam Style určite nik netušil, že tento deň je dňom, kedy sa spustila lavína, tornádo a tsunami v jednom na trhu s hudbou. Singel debutoval, ako „number one“ v juhokórejskej národnej hitparáde Gaon Chart. Boom tých najväčších rozmerov zaznamenal hlavne videoklip k tejto piesni. Návštevnosť na youtube zlámala všetky rekordy (v čase písania tohto článku sa aktuálne číslo zhliadnutia blížilo k 430 500 000) – video sa tak s obrovským náskokom stalo už teraz najsledovanejším na youtube v roku 2012. To však nie je všetko. Na rovnakom serveri pozbieralo najviac „lajkov“ v histórií a tak bolo 20. septembra 2012 (po troch mesiacoch !) právom zapísané do Guinnesovej knihy rekordov, ako najobľúbenejšie video všetkých čias. Milióny zdieľaní na sociálnych sieťach sa postarali o celosvetový úspech človeka, ktorého ešte pred pol rokom mimo Ázie takmer nik nepoznal. Prispel k tomu aj zvláštny druh tanca, ktorý sa objavil vo videoklipe. Masy ľudí sa ho snažili nielen naučiť, ale aj spropagovať na diskotékach po celom svete. Pieseň Gangnam Style tak znela a znie zovšadiaľ a „tanec džokeja“ je povinný na každom tanečnom parkete.

Videonávod (tutorial): Naučte sa tancovať v štýle Gangnam

Na internete sa objavili tisícky paródií a cover-verzií tohto hitu, mnohí amatéri sa ho snažia napodobniť okopírovaním jedinečného tanečného prejavu, no PSY je len jeden. Prišiel s niečím novým a chytľavým, čo pobláznilo celú zemeguľu natoľko, že hudobné hviezdy Maroon 5 či Nelly Furtado zaradili vlastné verzie Gangnam Style do svojich vystúpení. Sám raper PSY učil tancovať svoj „konský tanec“ v The Ellen DeGeneres Show speváčku Britney Spears. Neobvyklému štýlu prepadli aj Oprah Winfray, T-Pain či Katy Perry. V našich končinách je situácia podobná. Svoju vlastnú tanečnú verziu už predviedli moderátori známeho slovenského rádia – video nájdete TU . Gangnam Style proste musíte akceptovať. Aj napriek tomu, že rapera prirovnávajú k šikmookému Michalovi Davidovi a jeho tanec k epileptickému Martinovi Chodúrovi.

Gangnam Style naživo v podaní Nelly Furtado

Britney Spears dostala lekciu Gangnam od samotného Majstra

Gangnam Style netradične – v „dychovej“ úprave

O čom je Gangnam Style?

Gangnam District sa nachádza v oblasti hlavného mesta Južnej Kórey – Soulu. PSY ho prirovnáva k americkému Beverly Hills. Je to svet plný pozlátky, snobizmu, falošných úsmevov a množstva peňazí. Video vznikalo v rôznych častiach Gangnamu, kde bol ústredným motívom práve „horse-ridding dance“ . Partnerkou rapera v klipe je speváčka Kim Hyun-a, ktorá má tiež vlastnú cover verziu tohto hitu. Samotný song pojednáva o krásnom, nežnom a citlivom dievčati, ktorému sa PSY snaží vysvetliť, že len on je pre ňu jediný a pravý muž, ktorý miesto svalov používa radšej mozog. Hlavné motto videa sa dá vyjadriť ako „dress classy, dance cheesy“, čiže nóbl oblek, lacný tanec. Samotní predstavitelia Južnej Kórey rekordný videoklip tiež privítali, pretože takú reklamu, akú im zariadil práve Psy, ktorý sa k tejto krajine veľa hrdo hlási, ešte asi nemali. Apropo reklama. Hudba a video Gangnam poslúžili už na propagovanie výrobkov Samsung. A nielen to. Tomuto fenoménu sa už stihli venovať aj seriózni novinári z The Wall Street Journal či Financial Times.

Kto je PSY ?

34 ročný Juhokórejčan PSY, vlastným menom Park Jae-Sang, je všestranný umelec. Nie je len raper, ale tiež textár, hudobný producent a tanečník. Je ženatý, hoci v poslednom čase prináša bulvár správy o rozchode manželov, bývajú tieto správy vzápätí dementované. To však nič nemení na skutočnosti, že manželia majú dve dcéry – dvojičky. PSY študoval vo svojej mladosti v USA, konkrétne v Bostone a tiež na prestížnej Berklee College of Music. Tú však nedokončil, údajne kvôli alkoholickým večierkom, ktorými bol povestný. No po prebdených nociach, plných zábavy mu už na učenie veľa času nezostalo. Park Jae sa teda vracia do vlasti a jeho smer je napriek neúspechu na univerzite jasný – hudba.

Takýto vypredaný koncert je snom každého muzikanta na svete. Nie všetkým sa však podarí dosiahnuť svoj sen. A už vôbec nie po trojmesačnej svetovej kariére:

Nedávno odvysielala kórejská televízia rozhovor s týmto „uleteným“ spevákom a následne vyšli úryvky z rozhovoru v britskom denníku The Sun. Mohli sme sa tak dozvedieť, že nechýbalo veľa a svet by jeho hit nespoznal. Šéfom nahrávacej spoločnosti sa totiž nepáčil jeho zovňajšok a doslova mu povedali, že kórejský pop nepotrebuje škaredých ľudí. Park Jae však bol tvrdohlavý a napriek odporúčaniam, aby na vystúpeniach nosil nejakú cool masku či dokonca aby si dal urobiť plastiku tváre a zároveň odsať tuk z rôznych častí tela si postavil hlavu a pri podpisovaní zmluvy neustúpil. Jeho výzor sa tak stal súčasťou podareného image. Na svojich živých vystúpeniach neváha zo seba strhať šaty a vytŕčať na šalejúcich divákov natriasajúce sa brucho. Aj o tom je showbiznis. Nuž teda – Oppa Gangnam Style !

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3


Anketa
Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama