15.07.2013
Možno ste pri surfovaní po internete narazili na video, v ktorom tancujú stovky tanečníkov vo väzenských uniformách na hity Michaela Jacksona. Toto video zanecháva dodnes v ľuďoch tie najlepšie dojmy, aj keď mnohí netušia, že celá choreografia pod vedením Jacksonovho osobného inštruktora Travisa Payne síce vznikla kvôli vydaniu DVD This is it , no muži na videu nie sú profesionáli. Sú to naozajstní väzni. Pozývame vás na výlet do filipínskej provincie Cebu. Do väznice pre najťažších zločincov, ktorých preslávil tanec.

Princíp kolektívneho hobby

Budovu väznice v Cebu postavili Briti v roku 1871. Pôvodne mala slúžiť pre dve stovky odsúdených, no v roku 2004 sa medzi jej múrmi tlačilo viac, ako 2000 väzňov. Z nich boli minimálne dve tretiny odsúdené za vraždy, znásilnenia, lúpeže a obchod z drogami. Bitky, násilie a vzbury sú v tom období na dennom poriadku. Guvernérka Cebu Gwendolyn Garciová si uvedomuje vážnosť celej situácie v preľudnenom väzení a hľadá spôsob, ako predísť ďalším incidentom. „Bolo to nesmierne namáhavé,“ uviedla neskôr na jednej z tlačových besied: “Hodiny a hodiny sme sedeli za stolom a premýšľali čo robiť. Radili sme sa s psychológmi, vojenskými poradcami aj s lekármi. Vedeli sme, že niečo budeme musieť urobiť, ináč nám situácia v Cebu veľmi rýchlo prerastie cez hlavu.“

Keď bola situácia kritická a vo väznici došlo priamo pod dohľadom dozorcov k vražde, poverila Gvendolyn svojho mladšieho brata Byrona F. Garciu zjednaním aspoň dočasného poriadku a ten sa do úlohy naozaj pevne zahryzol. Presťahoval väzňov do novej budovy a v dôkladných čistkách im zabavil množstvo zbraní. Nevyhol sa ani pravidelným osobným prehliadkam, ktoré vo väčšine odsúdených vzbudzovali ešte väčšiu agresivitu. Jeho metódam neušli ani dozorcovia. Desiatky skorumpovaných prepustil a nahradil ich novými v prísnom výberovom konaní. V tomto dusnom ovzduší sa snažil na radu psychológa zamestnať väzňov nejakým spoločným koníčkom, ktorý by mal upevniť disciplínu. Prvotný nápad o spoločných cvičeniach síce nepriniesol žiadané výsledky, pretože väčšina sa nechcela podriadiť drilu. No od tohto nápadu už bol iba krôčik k niečomu, čo dovtedy neexistovalo ani v jednej väznici. Spoločnému tancu. Nech to vyzerá akokoľvek bláznivo, výsledky boli od začiatku povzbudivé. Počet násilností začal pozvoľna klesať. Garcia prezradil, že ho inšpiroval jeden z najlepších filmov sveta Vykúpenie z väznice Shawshank. Konkrétne scéna, kde trestanci počúvajú Mozarta. Táto cesta sa ukázala, ako tá najlepšia. A k tomu všetkému prišiel nečakaný zvrat.

Hviezdy z väzenia

Byron F. Garcia začal nahrávať tanečné vystúpenia na videokameru a umiestňoval ich na internet. Prvá tanečná choreografia Algorithm March sa síce minula záujmom, no v júli 2007 sa zrodil hit. Video, v ktorom tancuje 1500 väzňov slávny Thriller od Michaela Jacksona si za pol roka pozrie 10 000 000 užívateľov internetu a mnohí z nich začnú Garciu zaplavovať otázkami, kedy bude ďalšie tanečné video. Garcia sľubuje, že čoskoro. Medzitým si slávu užíva nielen on, ale aj väzeň Crisanto Niere, tancujúci Jacksonov part a homosexuálny Wenijel Resane, ktorý hrá jeho dievča.
Väzenský tanečný ošiaľ veľmi rýchlo prenikol za múry Cebu Provincial Detention and Rehabilitation Center. Garcia má ešte jednu úlohu navyše. Pravidelne pred stovkami turistov moderuje „live“ vystúpenia trestancov. Tí trénujú denne 4 hodiny a svedomito dolaďujú repertoár, ktorý má dnes viac, ako 20 choreografií nielen od Michaela Jacksona, ale aj od Queen, Depeche Mode či slávny letný latino hit Macarena. Ich vystúpenia často prirovnávajú k Flash Mobu a drvivá väčšina ľudí, ktorí ich výkony videli hovorí o nich v superlatívoch. Tanečníci však stále zostávajú väzňami bez akýchkoľvek privilégií. Spia na tvrdých pričniach a dodržujú železný režim, ohraničený len večierkou a budíčkom. Nie všetci sú však ich fanúšikovia. Dokonca sa objavujú problémy. Amnesty International vyrukovala so správou, že trestancov k tancu nútia a kto odmietne, je mučený. V roku 2010 je dokonca Gwen Garciová prinútená program zastaviť do času, kým nebude preverené účtovníctvo väznice. Po krátkom čase sa objavujú informácie, že tanec bude nahradený pestovaním kukurice, teda zmysluplnou činnosťou, ktorá bude spĺňať nápravnú funkciu užitočnejším spôsobom. Reakcia väzňov? V roku 2012 sa vrátia s choreografiou hitu Gangnam Style, kde ich tancuje rovná tisícka a v ktorej sa vrtí aj niekoľko odsúdených žien. 29. septembra tak vzniklo aj napriek silnému dažďu video, ktoré si dodnes pozrelo 5 a pol milióna ľudí.

Foto: 2dayblog.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama