01.03.2013

Väčšina tetovaných vzorov, s ktorými sme sa v živote stretli, bola vytvorená v dvoch rozmeroch – teda na plocho. Trojdimenzionálne tetovanie je iné. Má zvláštny tretí rozmer, ktorý v interakcií s kožou dodáva ilúziu „bytia“ nad telom, alebo v tele. Aj keď 3D tetovanie nie je novinkou, v posledných rokoch zažíva nesmierny boom. Vlastne aj samotné tetovanie prežíva
už dlhú dobu svoje znovuzrodenie. Končia sa predsudky, ktoré ho spájali s kriminalitou, mafiou, yakuzou a podobne. Dnes ho radíme k estetickým druhom výtvarného umenia,kde maliarskym plátnom je ľudská koža. Aj keď je v niektorých prípadoch toto umenie poriadne bizarné.

Tretí rozmer

Asi sa nikdy nedozvieme, koho napadlo ako prvého vytetovať obrázok s priestorovou ilúziou. Veď samotné tetovanie spája ľudskú kožu s obrazmi už od pravekého neolitu. Jedno je však isté. 3D tetovanie je v súčasnosti „in“.
Dokonalý príklad rozdielu medzi 2D a 3D tetovaním vidíte na obrázku motýľa. V dvojrozmernej verzií môže naše oko rozoznať iba jeho výšku a šírku. Stačí však málo – pridať pod pravé krídlo tieň (alebo osvetlenie) a vaše oko bude zmätené. Vznikne totiž ilúzia, ktorá vytvorí vzdialenosť medzi krídlom a ramenom dievčaťa. Náš mozog spracuje túto informáciu, ako tretí rozmer a nám sa zdá, že je tetovanie nad kožou.

Podobným spôsobom môže vzniknúť ilúzia hĺbky. Akoby niekto obraz vypálil pomocou kyseliny do nášho tela. 3D tetovanie však takýto drastický zásah nepraktizuje. Opäť ide iba o hru svetla a tieňa, ktorej úlohou je oklamať vnímanie nášho mozgu. Ide však o proces náročný na vytvorenie nielen z pohľadu kreativity, ale aj priestorového videnia a citu pre kresbu. Právom teda môžeme nazvať ľudí, ktorí sa tomuto tetovaniu venujú umelcami.

3D tetovanie nemusí byť nutne realistické, môže byť poňaté, ako fantasy, biom (hybrid medzi biologickými a mechanickými prvkami), symbolika a podobne.
Realistické 3D tetovanie napriek svojmu názvu mnohokrát zobrazuje bizarné obrazy, hraničiace s nechutnosťou. Ide napríklad o akoby vyzliekanie z kože a odhaľovanie svalovej hmoty či šliach. Skúsení odborníci v tetovacích štúdiách využívajú k tomuto zobrazeniu prirodzené krivky tela a svalstva, ktoré šikovnou hrou s tieňmi premenia na výsledok, čo vyzerá, akoby bol ozajstný.

Niekedy sa stretávame s realistickým tetovaním, ktoré má zakryť určitý handicap. Prekrýva sa ním napríklad okolie veľkých materských znamienok, ktoré sa nedajú odstrániť, alebo rôzne iné kožné defekty. Vrchol takéhoto umenia vidíte na nasledujúcom obrázku. Súčasťou návrhu bolo amputované rameno, ktoré v tetovacom salóne zmenili na vtipné a roztomilé umelecké dielo v tvare delfína.

Biom. Tento druh tetovania v sebe spája biologické prvky s mechanickými, často futuristickými. Používajú sa naň rôzne techniky. Napríklad sa „odstráni“ časť kože, aby odhalila robotické či mimozemské vnútro ľudského tela. Toto zobrazovanie má aj svoj hlbší význam a je na počudovanie, že sa mu venujú aj psychológovia, ktorí študujú psychológiu ľudskej osobnosti. Z ich záverov vyplýva napríklad to, že odhalením vnútorných svalov chce jedinec poukázať na svoju vnútornú silu. Odhalením robotických súčiastok človek spochybňuje svoju vlastnú ľudskosť a je výsledkom vnútorného monológu, v ktorom si myslí, že je viac strojom, ako živým organizmom. Vnútornosti mimozemšťana symbolizujú pocit odlúčenia od ostatného sveta, alebo dojem, že majiteľ takéhoto tetovania nie je rovnaký, ako ostatní ľudia.
Na obrázku môžeme vidieť „roztrhanú“ kožu, ktorá ponúka pohľad do vnútra ženského tela, odhaľujúc mechanizmus s ozubenými kolieskami a akýmsi hnacím motorom – typický príklad biomu.

Symbolika. Vytváranie akejkoľvek symboliky na nahom tele nesie v sebe prvky mystiky a fantázie. V dvojrozmernom zobrazení vyzerá naozaj dobre a mnohí tvrdia, že zobrazením v 3D stratí svoje tajomno. Treba však podotknúť, že ak je umelec naozaj dobrý a jeho priestorové videnie je vynikajúce, môže nám prenesenie do 3D priniesť naozajstný zážitok. Nasledujúci obrázok je toho dôkazom. Jediný skutočný rozdiel medzi 2D a 3D zobrazením mayského kalendára nie je v symbolike, ako takej, ale v účinku na naše vnímanie, keď si myslíme, že je naozaj súčasťou tela.

„Niečo mi tam sedí“ . Toto je veľmi populárna technika, ktorej účelom je vytvoriť ilúziu, že čosi sedí na hornej časti kože. Pridaním tieňa a „zaoblením“ objektu pomocou svetlých a tmavých odtieňov sa dajú vytvoriť tetovania, ktoré aj zblízka vyzerajú reálne. Ide pritom o najjednoduchší spôsob dosiahnutia trojrozmerného efektu, ktorý sa dá mnohokrát pridať aj k jestvujúcemu 2D objektu.

Tromp L´Oleil. Za týmto podivným názvom sa skrýva francúzske pomenovanie pre oklamanie oka a odkazuje zvyčajne na obraz, ktorý má vytvoriť optický klam a svojím stvárnením oklamať diváka. Na stránkach Hobbyportalu sme sa tomuto druhu umenia už venovali v súvislosti s pouličným vytváraním 3D ilúzií. Čo sa týka tetovania, ide o jednu z najmladších 3D metód, kedy musí umelec vytvoriť perspektívne priestorové skreslenie tak, že z určitého uhlu pohľadu sa na koži objaví obraz, ktorý je naozaj, ako živý.

3D, ako 3D. Posledná metóda je takmer nová. Za jej vznik môže vynález 3D okuliarov zobrazujúci výsledný obraz pomocou dvoch farebných priehľadných skiel či fólií. Tieto okuliare sú rovnaké, ko v 3D kine Umelec vytvorí pomocou modrého a červeného atramentu dizajn, ktorý sa zdá byť voľným okom chaotický, no po založení 3D okuliarov vystúpi z „machúľ“ trojrozmerný obraz, ktorý akoby vystupoval z kože. Na svete existuje len málo umelcov, ktorí sa takémuto štýlu tetovania venujú.

Rozhovor

Ian Polak je spolumajiteľom tetovacieho salónu v Oklahome. Pôvodom Slovák patrí k veľkým popularizátorom 3D tetovania. Aj napriek tomu, že nekomunikuje s médiami, našu žiadosť neodmietol. Asi preto, že sme so Slovenska. Tak vznikol nasledujúci on-line rozhovor:

Máte 56 rokov. V ponímaní Slovákov to akosi nejde dohromady – 56 ročný spolumajiteľ tetovacieho štúdia?
Pre Slovákov ešte nedávno nešla dohromady skutočnosť ´chlap a vyholené podpazušie´ . Mám síce svoj vek, ale treba si uvedomiť, že tetovaniu sa venujem už viac, ako 15 rokov, takže som začínal okolo štyridsiatky – a to je vek, kedy už nie ste pre ľudí mladé ucho, ale dôveryhodná osoba. Aj na tom som staval svoju kariéru. Apropo, keď už sme pri tom veku, len pred nedávnom som robil kerku 72 ročnej panej, ktorej umrel manžel. Dala si vytetovať na plece jeho meno s dodatkom Forever…
Ako ste sa stali spolumajiteľom už teraz svojho salónu?
Som v USA takmer štvrťstoročie a poviem vám pravdu, za prvých 10 rokov som preskákal asi všetky bežné zamestnania, ktoré som zvládal. No privyrábal som si aj ako pouličný umelec. Kreslil som na počkanie portréty a tak sa stalo, že som raz namaľoval dcéru Franka Scotta, vtedajšieho jediného vlastníka salónu na tetovanie. Ten sa snažil oživiť upadajúci biznis a skontaktoval sa so mnou, či by som nešiel k nemu pracovať. V tom čase som bol zamestnaný v pizzerií, ako vodič pick- upu, čo ma vôbec nenapĺňalo a tak som sa chopil príležitosti. S tetovaním som mal totiž už nejaké skúsenosti a to ešte z čias môjho pobytu v rodnom Slovensku.
…a hneď ste sa stali spolumajiteľom?
Nie. Teda, vlastne máte pravdu – bolo to do roka a do dňa. Scott totiž trpel utkvelou predstavou, že tetovanie je na pokraji svojho konca a že ľudia budú mať v budúcnosti iné záujmy. Nechcel teda investovať ani cent do nových zariadení. Bol som to ja, kto ho presvedčil o opaku a prinútil pustiť perie pre oživenie biznisu. Ukázalo sa, že som mal pravdu. Dnes je už štatisticky dokázané, že každý siedmy Američan má niekde na svojom tele aspoň maličké tetovanie. Pre Franka som bol vizionár, pretože po roku nielenže salón neskrachoval, naopak, zvýšil sa nám obrat. Tak mi navrhol, či by som sa nestal jeho spoločníkom. Páčil sa mu veľmi nový „vietor“ ktorý som do jeho biznisu priniesol.
Nebolo zvýšenie obratu zapríčinené aj tým, že ste vynikajúcim maliarom?
To nemôžem posúdiť. Pracovali tu ešte dvaja ďalší zamestnanci a občas na výpomoc aj jedna žena, ktorá podľa mňa vedela vytvárať obrazy na oveľa vyššej úrovni, ako ja. Skôr to bolo naozaj tým zakúpením nových, vylepšených prístrojov na tetovanie a chuťou do práce, ktorú som vždy mal a mám doteraz.
Používali ste ihneď aj 3D tetovanie kvôli úspechu u zákazníkov?
V podstate áno, aj keď za všetko môže náhoda. Náš salón nikdy nemal katalógy, podľa ktorých si ľudia vyberali, čo by chceli mať na tele. Fungovalo to tak, že buď mali vlastnú víziu, ktorú som im vzápätí nakreslil na výkres, alebo si priniesli obrázok, vystrihnutý z časopisu a ja som ho len preniesol pomocou ihly na telo. V prvých dňoch môjho nového pôsobenia prišla do salónu žena, ktorá chcela mať vytetovaného na tele pavúka. Zobral som teda ceruzu a skicár a namaľoval som svoju víziu. Bol som ešte „zdeformovaný“ mojim pôsobením pouličného umelca a tak som akosi automaticky prikreslil pod pavúka tieň. A ona sa pozrela na obrázok s výkrikom: ´Presne takého chcem!´. Mne sa to tiež zapáčilo a tak som s tým pokračoval aj u ďalších zákazníkov.

Veľa zákazníkov chce 3D tetovanie, alebo zostávajú verní klasike?
Veľa. Sú obdobia, kedy robím len trojrozmerné kerky. Je to hlavne v lete. Tetovanie totiž môže byť permanentné – na celý život, no vieme robiť aj také, ktoré je dočasné. Vydrží od niekoľkých dní až po päť rokov. Záleží od techniky. Leto je obdobie dovoleniek a prichádzajú zákazníci, ktorí si bežne tetovanie nemôžu dovoliť. Aj v Amerike sú totiž firmy, kde je tetovanie nežiadúce, ak je na viditeľných miestach (krk, ruky a podobne). Leto je čas voľna. Čas, kedy môžu ohúriť svoje okolie. A 3D tetovanie naozaj ohúri. Alebo prídu zákazníci, ktorí majú v hlave predstavu svojho 2D tetovania a myslia si, že je to najlepšie na svete. Potom sa rozhliadnu po obrázkoch, ktoré máme na stenách salónu, nájdu trojrozmerné a to ich posadí na zadok. Väčšinou zmenia svoj názor a s nadšením si nechajú pretransformovať svoju 2D víziu do 3D.
Tetujete aj intímne miesta?
Kdeže. To by ma manželka zabila (smiech). Ale nie. Samozrejme, sú aj také požiadavky, ale mám svoju hranicu, za ktorú nejdem. Prsia sú v pohode, aj zadok, no genitálií sa radšej nedotýkam, bol som však so svojou ihlou ´proklatě´ blízko nich. Ak môžem prezradiť, robí to jeden z našich zamestnancov. No neverím, že sa s vami bude chcieť podeliť o svoje dojmy. Na jeho obranu musím však povedať, že netetoval nejaké pornohviezdy, ktoré si práve potetovaním intímnych miest dvíhali svoj rating v biznise, ale úplne obyčajných ľudí, ktorí to robili hlavne kvôli partnerovi a najčastejšie si tam dali vytetovať meno toho druhého. Väčšinou to však nebolo permanentné tetovanie. Aj v Amerike vzťahy

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1
Fotogaléria


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

sivak (Neregistrovaný užívateľ) 31.03.2015 11:41
sivak

takjetosuper

Rebecca (Neregistrovaný užívateľ) 25.08.2013 11:02
Rebecca

Wow Kraaasa

fifo (Neregistrovaný užívateľ) 05.03.2013 09:51
fifo

úžasné. Nikdy som nič podobné nevidel.

Prihlásenie
 
 
Reklama