15.02.2017

Na stránkach Hobby portálu ste sa mali možnosť naučiť s nami niekoľkým spôsobom, ako urobiť transfer obrázkov a textu na hladké plochy a tiež na drevo.
V dnešnom návode sa zameriame na prenos tlačeného obrázku na povrch kameňov. Tento proces je rýchly a jednoduchý. S jeho pomocou si môžete vytvoriť milé kamienkové dekorácie.

Čo budeme potrebovať?

Okruhliaky – samozrejme, aby bol výsledok prenosu obrázku či písma čo najlepší, musíme zvoliť kameň s hladkou štruktúrou povrchu. Riečne či morské okruhliaky sú na toto priam predurčené
Bezfarebný lak na nechty
Obrázok vytlačený na laserovej čierno-bielej tlačiarni – podotýkam, že obrázky z atramentovej tlačiarne takýmto spôsobom neprenesiete a tiež sú ťažkosti s prenášaním farebných obrázkov (farby sa po navlhčení rozpíjajú a „plávajú“)
Akákoľvek kvapalina, obsahujúca alkohol (môžete vyskúšať obyčajný lieh z lekárne ale tiež napríklad vodku)
Akrylový lak – ktorý síce nie je nutne potrebný, no odporúča sa aby výsledný obraz vydržal naozaj dlho. Tento lak je možné nahradiť matným bezfarebným lakom v spreji.

Je dobré, ak dokážete pracovať s počítačovým grafickým programom, nakoľko bude potrebné vytlačiť na tlačiarni zrkadlový obraz nápisu či obrázku, ktorý sa chystáte preniesť.

Postup

V grafickom editore si vytvoríme nápis (obraz), ktorý chceme preniesť na kameň zároveň si vytvoríme jeho zrkadlovú verziu (napríklad použitím funkcie Flip horizontal). Tiež upravíme veľkosť obrázka tak, aby nám na povrch okruhliaka vošiel celý (pomocou funkcie pravítko).

Do laserovej tlačiarne vložíme obyčajný kancelársky papier a obraz naň vytlačíme. Potom ho z listu papiera vystrihneme.

Okruhliak, s ktorým chceme pracovať musí byť zbavený nečistôt a suchý. Opatrne natrieme jeho čelnú časť vrstvou bezfarebného laku na nechty. Potom počkáme, kým lak vyschne.

Do malého uzáveru z pohára na zaváraniny nalejeme trochu liehu (alebo kvapaliny obsahujúcej alkohol) a vystrihnutý obrázok doň ponoríme na 3 – 5 sekúnd. Niektoré návody uvádzajú, že lieh sa môže nahradiť aj roztokom kyseliny boritej a funguje to rovnako dobre. Tento variant však nemám odskúšaný.

Obrázok vytiahneme z liehu a okamžite ho tlačenou časťou umiestnime na nalakovanú časť kameňa. Bruškami palcov papier opatrne pritlačíme. Postačí tridsať sekúnd a obrázok by mal byť prenesený.

Po tridsiatich sekundách opatrne stiahneme z kameňa papier. Vidíme, že došlo k obrazovému transferu.

V poslednom kroku môžeme obrázok pretrieť akrylovým lakom.

Hotovo. Približne po hodine je kameň dokonale suchý. Ako s ním naložíte, necháme na vás.

Obľúbeným spôsobom využitia je napríklad vytvorenie kamienkového šachu, kedy slúžia dekorované okruhliaky ako figúrky na šachovnici. Môžete ich však požiť tiež ako kancelárske ťažidlá, ako interiérovú aj exteriérovú dekoráciu a podobne.
Prajeme vám príjemnú zábavu pri tvorení.

Foto: You Can Do It Craft

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama