07.06.2017

Umenie vytvárať obrazy na káve je tak sofistikované, že v kaviarňach na výzdobu zvanú „Latte Art“ majú zamestnaného špeciálneho človeka – baristu. Dnes vás naučíme jednoduchý trik, ktorým sa z vás stane expert na výzdobu kávy.

Dnes máte jedinečnú príležitosť cítiť sa ako skutočný majster latte art a vyrobiť si vlastný obrázok na kávu. Všetci milovníci kávy z vášho okolia ocenia ak im pripravíte tento nápoj tak, že bude nielen chutný, ale aj s originálnym dizajnom. Umenie Latte Art sme vám na stránke Hobby portálu predstavili už dávnejšie. Dnes sa však zameriame na to, aby sme ukázali aj úplným amatérom skvelý návod, ako ohúriť spoločnosť.

V čom je tajomstvo?

Okrem ingrediencií pre prípravu voňavej kávy s penou (krémom) na povrchu budeme potrebovať aj malé špeciálne zariadenie – šablónu, ktorú použijeme na umeleckú výzdobu každej pripravenej šálky. Šablóna môže obsahovať znaky, ornamenty, siluety a tiež číslice, písmená, názvy a odkazy.
Šablóny na zdobenie kávy si môžete kúpiť v špecializovaných obchodoch. No načo utrácať peniaze za niečo, čo si môžeme vyrobiť jednoducho v domácich podmienkach? Vo svojej podstate sú totiž šablóny (ak sa jedná o domáce verzie) kusy papiera, fólie a dokonca aj plechu. My na tie naše použijeme priesvitnú tvrdšiu fóliu, do ktorej sa bude dať vyrezať skalpelom či hobby nožom určitý nami zvolený vzor a vytvoriť tak jedinečnú a nezameniteľnú podobu vašej voňavej kávy.
Ak nemáme po ruke tvrdšiu fóliu, môžeme úspešne využiť aj plastový vrchnák (napríklad z jogurtu), ktorý na naše účely bohato postačí. Dôležité je, aby priemer šablóny bol o niečo väčší, ako priemer šálky. Do prostriedku šablóny musíme opatrne vyrezať vzor. Inšpirácií nájdete na internete nespočetné množstvo. Aj my vám prinášame v tomto článku základné vzory aj zložitejšie obrazce, ktoré si môžete vytlačiť na tlačiarni, vložiť pod fóliu a potom precízne vyrezať. Čítajte ďalej.

Najpoužívanejším spôsobom zdobenia Latte Art je takzvané dokresľovanie obrázka priamo na penu cappuccina. Šikovní baristi ich tvoria pomocou špáradla, ale aj šablón či miešadla na drinky. Spočiatku sa síce zdá, že na mliečnej vrstve vznikajú len akési hnedé fľaky, no stačí pár rýchlych pohybov a odrazu sa na pene zjaví oko, ústa, alebo rovno celá tvár. Poprípade futuristický obraz či silueta zvieraťa. Čo však, ak chceme byť „zdobičmi“ kávy bez akýchkoľvek skúseností?
Proces zdobenia je tak jednoduchý, že ho zvládne aj malé dieťa. Základom je dokonale pripravená šablóna. Tú položíme priamo na šálku, v ktorej máme čerstvo pripravenú kávu s penou. Do jemného sitka nasypeme trochu kakaa (môže byť aj škorica ak sa ku káve hodí), sitko opatrne prenesieme nad šablónu a jemnými pohybmi sypaním „nakreslíme“ cez šablónu vzor. Šablónu opatrne odstránime tak, aby sa zvyšky kakaa už do kávy nedostali a náš nápoj je hotový.

Šablóny

Prinášame vám množstvo vzorov pre vaše šablóny. Od tých najjednoduchších až po zložitejšie. Každopádne však môžete zapnúť naplno svoju fantáziu a vytvoriť si šablóny podľa seba.
Pri vyrezávaní pomocou sklapla si dávajte pozor, aby ste sa nezranili. Tu je ponuka:

Foto: hobby-mix.net, povary.ru, pustunchik.ua, aurora-ra.prom.ua

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama