Archív

Ako postaviť sochu z piesku

Mnohí z nás na dovolenkách pri mori žasli nad umeleckými sochami z piesku a mnohí aj zatúžili vytvoriť niečo podobné vlastnými rukami. Dnes napíšeme o tom, aký know-how využívajú pri tejto umeleckej činnosti profesionáli.

x.jpg

Je možné postaviť sochu z piesku aj doma?

A prečo nie? Väčšina ľudí si myslí, že sochy na známych svetových plážach sa vyrábajú z tamojšieho piesku, nie je to však pravda. Hoci sochy vznikajú najčastejšie pri mori, ten plážový sa nepoužíva. Sochári stavajú z tzv. kopaného piesku. Dá sa kúpiť aj u nás ako stavebný štrkopieskový produkt, ktorý sa používa na murovanie, kožovanie a pucovanie, spevnenie trávnatých plôch a športovísk, zafugovanie zámkovej dlažby aj do detských ihrísk. Je veľmi jemný, obsahuje íl a používa sa hlavne pre miešanie malty na stavbe. Preto sa hodí aj pre piesočnú architektúru. Zrnká piesku sú hranaté a po utlačení si na seba pekne sadnú. Kopaný piesok obsahuje íl, ktorý slúži ako skvelé spojivo. Oproti tomu zrnká plážového piesku sú oválne a nie je v ňom žiadne spojivo. Socha sa z neho síce urobiť dá, ale pri schnutí sa začne drobiť a previsnuté časti odpadávajú. Po dokončení sochár svoje dielo nastrieka riedeným Duvilaxom, čo je bežne predávané vodou riediteľné lepidlo. Stavba potom lepšie vzdoruje vetru a dažďu. Aj preto môžete stvoriť takýto umelecký skvost hoci aj vo svojej záhrade a vydrží vám v priaznivých podmienkach hoci aj celé leto. Hotový hrad či stabilná socha vydržia dlhú dobu bez toho, aby bolo nutné ich pravidelne kropiť vodou. Aj malé zvyšky vody (okolo jedného percenta) dokážu spájať pieskové zrná. Minerály rozpustené vo vode reagujú so zrnkami piesku a dokážu ich spájať aj potom, čo sa voda z hradu odparí. Jedna z pieskových sôch vytvorená v Kalifornii vydržala bez zmeny dva roky.

Fyzika nepustí

Stavba pieskových sôch a hradov je činnosťou, ktorú je možné skúmať vedeckými metódami. Poznatky o tom, ako sa správajú zrnká piesku rôznych veľkostí a tvarov, sú z vedeckého hľadiska užitočné. Pomôžu napríklad modelovať pohyby zŕn obilia v silách, alebo analyzovať zosuvy pôdy a bahenné lavíny. Ak má byť hrad pevný, musí byť postavený zo správneho materiálu, teda zmesi piesku a vody. Občas sa hovorí, že jeden diel vody by mal byť zmiešaný s ôsmimi dielmi piesku, ale tento pomer nie je najlepší. Voda vytvára medzi zrnkami piesku väzby a tým ho spevňuje. Keď sa však vody pridá príliš, zväčší sa síce množstvo piesku, ktoré je vodou viazané, ale sila týchto väzieb slabne. Vinu na tom má klesajúcu povrchové napätie vody, ktoré vodu núti stiahnuť sa do tvaru s najmenším povrchom, teda do tvaru gule. Slabšie povrchové napätie znamená slabšie väzby medzi pieskovými zrnami. Čím viac vody, tým menej bude hrad pevný.

Ako stavať sochu z piesku?

Začína sa lešením. Najprv totiž musíte piesok natlačiť do drevených foriem, ktoré sa na seba skladajú podľa veľkosti od najväčšej dole po najmenšie hore. Natláčajte piesok do foriem ručne a naozaj poctivo, aby vo forme „sedel“. Vznikne tak stupňovitá pyramída z dreveného debnenia. Tento krok je dôležitý preto, aby sa piesok čo najviac zhustil, nedrobil sa a zostal pevný. Zásadné je aj to, aby si držal dostatok vlhkosti. Pozornosť je potrebné venovať hlavne základom, ktoré by mali byť zhotovené z mokrého piesku, dobre udupaného pomocou nôh i rúk. Ak nie je základ dostatočne pevný, nebude stáť pevne ani celý pieskový výtvor. Pri práci je nutné povrch piesku primerane zvlhčovať. Najlepšie sa hodí fľaša vody s mechanickým rozprašovačom. Ak pracujete s vlastným pieskom, je možné do vody pridať aj trochu lepidla, ktoré zaručí dlhšiu životnosť diela. Pri vytváraní sôch na pláži sa lepidlo samozrejme neodporúča.

001.jpg

02.jpg

002.jpg

Keď máte istotu, že už je materiál dostatočne pevný, môžete sa pustiť do samotnej tvorby. Otvorte najvyššiu drevenú formu a začnite opracovávať vršok sochy. Potom postupujte smerom dole. Piesočná socha sa vlastne nestavia, ale piesok sa odoberá. Socha je dokončená, keď sa spracuje posledná forma na zemi. Chceli by ste to skúsiť? Pre malú sochu vám bude stačiť plastové vedro s odrezaným dnom. Do neho ručne natlačte vlhký piesok. Keď bude pevný, vedierko odstránite a môžete začať vyrezávať.

Zopár trikov

Vysoké veže musia byť zhotovované z pevnejšieho piesku, tie ostatné musia mať aspoň dosť široké základy. Pevnosť piesku je možné vyskúšať tak, že z jedného štandardného pohárika tvoríme pieskové valce, ktoré staviame na seba tak dlho, kým sa celá stavba nezosunie. Pomer výšky veže pred jej zosuvom voči priemeru odmerky udáva pevnosť piesku. Podľa nej potom je nutné zvoliť šírku základu vzhľadom k plánovanej výške.

Dielo z piesku by nemalo byť stavané v najväčšom teple, pretože pri ňom sa z piesku najrýchlejšie odparuje voda. Je preto vhodné vybrať deň, kedy je obloha zatiahnutá a panujú nižšie teploty. Piesok si tak počas stavby zachová optimálnu pevnosť. Povrchové napätie vody je pri nižších teplotách vyššie. Preto aj väzby medzi vodou a piesočnými zrnami sú pevnejšie.

Hromada piesku by mala byť udupaná – utlačená až do výšky predpokladaného diela. Akonáhle je piesok takto pripravený, je možné z neho začať vykrajovať plánované tvary. Začína sa vždy úplne hore a postupuje sa dolu. Menšie štruktúry sa vytvárajú takto: do dlaní sa naberie trocha piesku, zatrasie sa s ním tak, aby sa jednotlivé zrná premiešali, a potom sa z neho vytvaruje tehla alebo iný tvar. Z týchto stavebných kameňov sa potom zhotovujú detaily. Kvalitné premiešanie piesku v rukách je zárukou pevnosti aj dobrého premiešania piesku a vody.

05.jpg

01.jpg

003.jpg

03.jpg

Foto: berdsk-online.ru,