11.10.2016

Chcete vyraziť známym dych svojim obrazom aj napriek tomu, že neviete maľovať? Chcete, aby sa vaše dieťa prejavilo ako úspešný výtvarník? Ukážeme vám, ako sa robia úžasné mramorové obrazy. Jednoducho a rýchlo.

Marble art

Mramorovanie (marble art) je obľúbená a veľmi jednoduchá technika, pomocou ktorej ľahko a rýchlo zafarbíte – namramorujete dekorované predmety. Dekorácia však nezíska „nudnú“ jednoliatu farbu, ale dúhové prelínanie niekoľkých farieb podľa vašej voľby. Výsledný vzor je veľmi podobný mramoru. Touto technikou získate veľmi originálne dekorácie. Každý výrobok je originál, pretože sa vám nikdy nepodarí namramorovať druhý úplne rovnako.
V súčasnosti sa na mramorovanie používajú hlavne špeciálne farby na báze organických rozpúšťadiel, my vás však naučíme spôsob, pri ktorom sa bez týchto špeciálnych farieb zaobídete. Navyše sa zoznámite s technikou, ktorá zaujme aj malé deti a otvorí im svet kreatívneho umenia, ktorý budú doslova zbožňovať. A do tretice – takéto obrazy budú pôsobiť, ako by ich naozaj namaľoval profesionál. Ich výroba pritom vôbec nie je zložitá.

Tajnú zložku nájdete v kúpeľni

Respektíve v poličke s holiacimi potrebami. Hlavnou mramorovacou zložkou je totiž pena na holenie v spreji.
Poďme si však predstaviť všetky pomôcky.

Budeme potrebovať:

Penu na holenie
Akvarelové farby, alebo potravinárske farbivo
Plech na pečenie, alebo plochú pracovnú dosku na miešanie farieb s penou na holenie
Alobal
Výkres A4
Stierku na penu – môže byť kus tvrdého papiera ale tiež stierka z umelej hmoty, umakartu, dokonca môžeme použiť špachtľu či naberačku na koláče.

Obrázkový postup

Ubezpečujeme vás, že mramorový obraz môže vytvoriť ktokoľvek z vás bez ohľadu na vek. V každom prípade neobstojí výhovorka, že vám pri narodení sudičky nenadelili dostatok prirodzeného výtvarného talentu. Ak teda máte chuť a trochu času, poďte s nami vytvárať fantastické farebné obrazy, ktoré sa na prvý pohľad budú zdať ako by za ich stvárnením boli hodiny umeleckej práce. Nie sú. Poďme na to.

1. Ak nemáte vhodnú pracovnú podložku, úplne postačí klasický plech na pečenie koláčov. Ten môžeme vystlať alobalom. V prvom kroku nastriekame na plech, podložku či alobal hrubšiu vrstvu peny na holenie. Musí to byť pena. Žiaden gél, alebo iná holiaca hmota. Penu rozotrieme do roviny:

2. Potravinárske alebo akvarelové farby rozmiešame s malým množstvom vody tak, aby sme získali nasýtený roztok. Používame výrazné farby a príliš ich neriedime. Pomocou štetca alebo pipety odkvapkávame rôzne farby na penu v náhodnom poradí:

3. Pomocou rúčky maliarskeho štetca (alebo špajdle či tenkého drievka) rozmiešame farebné body po povrchu do bizarných tvarov. Táto časť poteší hlavne deti. Vytvárame vlnovky, kľučkujeme, „miešame“:

4. Vzápätí môžeme zobrať list papiera A4, položíme ho na vrstvu farebnej holiacej peny a opatrne pritlačíme tak, aby bola v pene celá jeho spodná plocha:

5. Teraz môžeme list papiera sňať. Na jeho povrchu zostane pena a na prvý pohľad sa bude zdať, že sa farby rozmazali, rozpili. Nie je to však pravda. Papier položíme na stôl a necháme niekoľko minút postáť, aby sa časť peny s farbami dokázala do neho vpiť:

6. Zoberieme stierku a zotrieme prebytočnú penu. Toto je moment, kedy väčšina urobí „aaaach“. Presne tak – pod penou sa zjaví nádherný list mramorového papiera. Proste úžasné – vzory mramoru vás ohromia. My však musíme nechať tento papier niekoľko hodín tak, aby nám farby na ňom dokonale vyschli:

Teraz keď poznáte tajomstvo výroby mramorového papiera, môžete túto techniku využiť napríklad na výrobu vlastných obrazov, pohľadních, dekorácií aj baliaceho papiera. Môžete si tiež pozrieť videonávod na jeho výrobu.
Prajeme vám veľa zábavy pri tvorení

Foto: internet, youtube.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama