Archív

Ako si vyrobiť prstové farby za pár centov

*Profesionálne prstové farby pre deti z obchodu stoja neraz viac ako 10€. V dnešnom návode vás naučíme, ako si ich pripraviť v domácich podmienkach a k tomu za zlomok obchodnej ceny.*
Prstové maľovanie či ako my, Slováci, hovoríme „fúľanie“ deti neskutočne baví. Hlavne tí najmenší však strkajú do úst všetko, čo nájdu. Tým do rúk rozhodne nepatria tempery, vodové farby ani fixky. Nezávadné prstové farby kúpite v každom hračkárstve či papiernictve, no často krát sú behom okamihu nielen na papieri, ale aj na podlahe či šatách malých umelcov. Neutrácajte zbytočne, skvelé prstové farby si rýchlo a ľahko dokážete vyrobiť aj doma. Vyskúšajte náš návod na jedlé prstové farby, ktoré sú jednoduché a bezpečné.

01.jpg

Prečo práve prstové farby?

Možno ste netušili, ale odborníci považujú maľovanie prstami za fascinujúce a veľmi užitočné cvičenie pre deti a to už od jeho šiesteho mesiaca života.

Má vaše dieťa pol roka? Je načase zapojiť ho do sveta umenia. Aj keď v budúcnosti z neho nevyrastie Rubens ani Picasso, výtvarná výchova (maľovanie prstami) bude plusovým faktorom jeho vývoja a to z niekoľkých dôvodov:
1. Rozvíja jemnú motoriku dieťaťa – s takýmto druhom kreativity nielen motoriku prstov ale aj celej dlane a ramena. Je známe, že rozvoj jemnej motoriky ovplyvňuje časť mozgu zodpovednú za reč. Aj preto je prstové kreslenie užitočné.
2. Rozvíja hmatové vnemy – tie sú pre duševný a emociálny rozvoj veľmi dôležité.
3. Naučí orientácií v priestore – napríklad ak dieťa maľuje na výkres, dostane predstavu o jeho hraniciach už ako niekoľkomesačné. Neskôr to využije pri maľovaní štetcom.
4. Rozvíja predstavivosť – zoznámenie sa s paletou farieb v tak mladom veku povedie k tomu, že si dieťa v mysli rýchlo „uloží“ všetky základné farby a získa o nich predstavu hlavne vtedy, ak ich bude medzi sebou miešať.
5. Rozvíja fantáziu a kreativitu. Všetky druhy umenia sú spôsobom sebavyjadrenia. Dokonca aj v tak mladom veku dieťa týmto spôsobom vyjadruje svoje pocity a emócie, a tiež ich rozvíja.

Pre výrobu domácich prstových farieb nepotrebujete nič špeciálneho, všetko potrebné máte zrejme doma. Náklady na suroviny sú teda minimálne. Stačí vám obyčajná múka, prípadne kukuričný alebo zemiakový škrob. Ďalej si pripravte cukor (najlepšie práškový), soľ, vodu a potravinárske farbivá. Najlepšie sa na výrobu hodia gélové či tekutá farbivá, vystačíte si ale aj s obyčajnými práškovými.

03.jpg

Postup
Do menšieho hrnca nasypte 3 lyžice cukru, 1 lyžičku soli a pol hrnčeka múky alebo škrobu. Pridajte studenú vodu, zmes metličkou dôkladne vyšľahajte a snažte sa, aby v hrnci nezostali žiadne hrudky. Postavte na sporák a za stáleho miešania zahrievajte. Počkajte, až zmes zhustne a konzistenciou pripomína puding, potom varič vypnite. Vzniknutú hmotu nechajte trocha vychladnúť a rozdeľte ju do téglikov. Použiť môžete poháre od jogurtov, vymyté plastové tégliky alebo silikónové formy na muffiny. Pridajte potravinárske farbivo, začnite s menším množstvom a farbu si podľa potreby upravte. Dobre premiešajte a farby sú pripravené na detské tvorenie. Najlepšie sa pracuje s čerstvými farbami, v chladničke ale uzatvorenej vydrží aj niekoľko dní. Postupne však hustnú a gelovatejú.
Ešte jednoduchšie je pripraviť farby za studena. Do mištičky dajte dva hrnčeky múky a postupne pridávajte dva hrnčeky studenej vody. Miešaním vytvoríte hladkú kašičku. Potom ju už stačí len zafarbiť farbivom a je hotovo. Deti si môžu s farbami hrať už od útleho veku. Nachystajte im papier a dosť veľkú podložku, okolo položte tégliky s farbami a nechajte ich experimentovať s vlastnými prstíkmi. Vzniknuté obrazy bohužiaľ nie sú trvanlivé, pre trvalú pamiatku si ich radšej odfoťte. Pripravte sa však na to, že farby neskončia len na papieri, budú všade okolo. Našťastie idú tieto farby krásne odstrániť z podlahy, nábytku aj ošatenia. Nie je teda nutné deti krotiť a môžete im pri tvorení nechať voľnosť. Ak sa vám nechce upratovať neporiadok, vezmite dieťa do vane, kde všetko ľahko spláchnete.

02.jpg

Foto: novoboi.ru, kolobok.ua