10.01.2019

Nielen v zime ale prakticky v každom ročnom období môžete ohúriť svojich priateľov a hlavne deti nádhernými ľadovými kvetmi na okne, ktoré si „vyrobíte“ podľa nasledujúceho návodu úplne jednoducho.

Nasledujúci návod nie je žiadna novinka. Už pred desaťročiami bol súčasťou kanadských žartíkov, kedy sa „ľad“ nečakane zjavoval na oknách parkujúcich áut v mesiacoch, v ktorých bola teplota vzduchu vysoko nad nulou. Ilúzia mrazu sa „vyrábala“ pomocou látky menom síran horečnatý (MgSO4). Presne túto istú chemikáliu využijeme aj v dnešnom návode.

Ingrediencie a postup

Budeme potrebovať: menšiu nádobu (hrniec), 1 a 1/2 šálky vody, 3 lyžice saponátového prostriedku na riad, varešku na miešanie, špongiu na riad či maliarsky štetec a najdôležitejšiu ingredienciu – epsomskú soľ. Epsomská soľ je vlastne spomínaný síran horečnatý, známy tiež pod názvom horká soľ. Je významnou súčasťou morskej vody aj niektorých minerálnych vôd (Šaratica). Tradične sa používa ako súčasť so soľou do kúpeľa a ako súčasť preháňadiel. Espomskú soľ dostať kúpiť v každej lekárni a stojí pár eur.
Keď máme všetko pripravené, môžeme sa pustiť do práce. Vodu privedieme do varu a pomaly vmiešame epsomskú soľ. Miešame, kým sa úplne nerozpustí. Potom zložíme z plameňa a necháme trocha vychladnúť. V ďalšom kroku vmiešame do roztoku prostriedok na umývanie riadu. To je všetko.

Počkáme, kým nebude roztok vlažný, zoberieme špongiu na riad či maliarsky štetec a krúživými pohybmi po sklenenej časti okna nanesieme roztok naň. Ornamenty nerozoznateľné od čipiek, ktoré vytvára mráz, sa začnú tvoriť, ako náhle vrstva na okne uschne. Táto zmes môže byť použitá v niekoľkých vrstvách.

Keď sme s výsledkom svojej práce spokojní, môžeme začať experimentovať. Ak primiešame do roztoku rôzne vodové farby (v maličkom množstve), bude kresba zaujímavo sfarbená.

Využiť môžeme aj zvyšky roztoku: môžeme ho naliať do priehľadného veka (zo smotany, napríklad). V závislosti na množstve naliateho roztoku sa na veku vytvorí ľahký mrazivý vzor.

No a na záver musíme odpovedať na otázku, ktorá určite mnohým z vás skrsla v hlave pri čítaní tohto článku, takže:
Umelé ľadové kvety ide zo skla úplne jednoducho zotrieť pomocou vlažnej vody a trochy saponátu.

Foto: www.livemaster.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama