09.09.2016

Napadlo by vás niekedy, že zo stružlín, ktoré vznikajú pri strúhaní farebných ceruziek a ktoré zvyčajne končia v smetnom koši môžu vzniknúť nápadité a krásne umelecké diela?
Naučíme vás to.

Každé dieťa má farebné ceruzky a strúhadlo. Zároveň vie ako postupovať, ak chce mať hroty ceruziek ostré. Pri strúhaní vznikajú drevené špirálovité stružlinky s farebnými okrajmi, ktoré zvyčajne končia v smetnom koši. Človek je však tvor kreatívny a tak vznikol postup, ktorý vdýchol tomuto odpadu nový život. Ukazuje sa, že myšlienka vytvárať z týchto hoblín obrazy je vynikajúca tak pre deti ako pre dospelých. Farebné hoblinové obrazy a obrázky rozvíjajú detskú predstavivosť, tvorivosť a zároveň jemnú motoriku prstov. Dospelí si zas môžu naplno zapnúť fantáziu a vytvoriť exkluzívne jedinečné diela, ktoré môžu bez obáv vytvárať dominantu steny v obývačke. Hobby portál vám prináša nielen postup pri vytváraní takýchto diel, ale aj plné priehrštie inšpirácií na fotografiách v tomto článku.

Čo budeme potrebovať

Kto má deti v predškolskom veku, určite pozná malé nehody, pri ktorých padne puzdro s farebnými ceruzkami na zem a tieto už nie sú použiteľné, nakoľko sa v ich vnútri pri páde rozláme tuha na malé kúsky. Tieto farbičky nevyhadzujte. Využijeme ich prakticky bez zvyškov. Použiť však môžeme akékoľvek pastelky vo farebnom drevenom obale. Sú lacné a sami uvidíte, koľko umeleckého materiálu vám poskytnú pri strúhaní. Bude ho nečakane veľa. Takže čo všetko budeme potrebovať? Tu je zoznam:

  • farebné ceruzky
  • strúhadlo
  • listy bieleho papiera
  • lepiace tyčinky, alebo PVA lepidlo so štetcom na nanášanie
  • hubku na odstraňovanie zvyškov lepidla
  • značkovače a farby pre kreslenie

Voliteľne do tohto zoznamu môžeme ešte zaradiť menšiu pinzetu a skalpel.

Postup

Určíme si požadovaný obrázok, ktorý ideme vytvárať a môžeme hneď začať. Najprv to budú na rozcvičenie jednoduché obrázky. Postačí nám jediná farebná ceruzka, z ktorej si na začiatok pripravíme na strúhadle niekoľko hoblín. Hobliny poukladáme na pracovnú dosku a vytvoríme z nich nejaký tvar (kvet, stromček, motýľa a podobne). Ak chceme dotiahnuť naše dielo k dokonalosti, pritlačíme stružliny pinzetou o dosku a skalpelom odrežeme bočné časti stružliny tak, aby sa vytvoril presný obrázok. Stružliny potom následne lepíme na biely papier a nakoniec dokreslíme farbičkou zostatok:

Teraz môžeme začať vytvárať zložitejšie obrazy. Vytriedime si na pracovnom stole dlhé súmerné hobliny z ceruziek podľa dĺžky a farby. Na výkres si jemne načrtneme siluetu obrázka. Na reverznú stranu hoblín nanášame jemne lepidlo a hobliny pomocou pinzety lepíme do požadovaného tvaru. Vždy ich silnejšie pritlačíme. Zvyšné lepidlo môžeme z obrazu utrieť navlhčenou špongiou či handričkou. V záverečnej fáze môžeme obraz dať pod sklo, alebo ho zastriekať bezfarebným lakom (môže byť aj na vlasy).
Pamätajte, že vždy začíname s jednoduchšími obrazmi a postupne zvyšujeme ich zložitosť. Stružlinky nemusia byť striktne nalepené celou plochou, ale môžeme ich umiestňovať aj priestorovo.

Dokonca môžeme využiť aj farebný odpad z tuhy, ktorý nám zostal v strúhadle.
Vrcholom majstrovstva sú napríklad portréty, zhotovené v tomto duchu:

Na záver si pozrite malú galériu obrazov zo stružlín. Prajeme vám príjemnú zábavu počas tvorenia:

Foto: stranamasterov.ru, materinstvo.ru, mirtesen.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama