24.05.2017

Vytváranie umeleckých diel z papiera patrí k obľúbeným koníčkom miliónov ľudí po celom svete. Dnes vás naučíme techniku, pomocou ktorej budete vedieť zhotoviť objemové (volumetrické) obrazy, ktoré bez akýchkoľvek optických ilúzií vystúpia zo steny do priestoru.

História

Papier po prvý raz vyrobil v Číne štátny úradník Cchaj Luna asi r. 105 nášho letopočtu. Takmer ihneď sa stal najdôležitejším materiálom na písanie. Predtým ľudia písali na hlinu, kosti, kameň, drevo, listy rastlín, ba i na hodváb. Prvý papier bol vyrobený z handier a íverov z bambusovej kôry, ktoré boli zmiešané s vodou na kašu. Do zmesi sa ponoril bambusový rošt, ktorý pokryla tenká vrstva kaše. Prebytočná voda sa striasla a z roštu sa stiahol papier, ktorý sa dal sušiť. Niekoľko storočí sa takýto papier využíval len na písane, prípadne na kreslenie a Číňania si tento vynález chránili ako oko v hlave. Toto trvalo až do siedmeho storočia, kedy sa „know-how“ na jeho výrobu dostalo do Japonska. Japonci považovali papier za niečo obradné a tak mu okrem praktického využitia dodali aj umelecký nádych. Tak vzniklo približne v deviatom storočí kirigami aj orgiami – skladanie papiera do rôznych tvarov, no až do sedemnásteho storočia nešlo vôbec o zábavu, skôr o niečo posvätné. Ďalším spôsobom využitia papiera boli volumetrické obrazy, ktoré sa zhotovovali vždy z dvoch farebne odlišných hárkov papiera. Nezávisle na „vynáleze“ takejto tvorby vznikali podobné obrazy aj v európskej časti kontinentu – boli však záležitosťou kovotepcov a zhotovovali sa z tenkých plechov. Volumetrické obrazy z papiera sa v Európe začali objavovať až v devätnástom storočí – na jeho konci. Bolo známe napríklad ako zábavka pre mladé slečny z francúzskych šľachtických rodín. No a dnes vás takéto obrazy z papiera naučíme vytvárať podľa fotonávodu.

Ako na to?

Základom na výrobu volumetrického obrazu sú dva hárky farebne odlišného papiera. Najčastejšie sa ako horná vrstva používa papier čierny a ako spodná výrazne žltý, červený, zelený modrý či biely, no kombinovať sa dajú aj úplne iné farby. Papier by mal byť hladký, bez textúry a plnofarebný.

Ďalej budeme potrebovať šablóny – niektoré vám ponúkneme v závere tohto článku. Ak vám bude málo, postačí, ak si dáte v internetovom vyhľadávači hľadať frázu „tropical leaves vector“. Šablónu nepotrebujete tlačiť a vystrihovať. Ak máte kus výtvarného talentu, tak si list odkreslite priamo na čierny papier. V prípade zložitejšieho vzoru použite tlačiareň a potom obkreslite siluetu listu tak, aby sa vtlačil jej obrys na čierny papier. Nevýhodou je, že väčšina tlačiarní vytlačí len formát A4 a tak bude váš obrázok maximálne tak veľký.
K ďalším potrebám bude patriť samozrejme lepidlo, nožnice, ostrý nôž na vyrezanie siluety, resp. skalpel a v neposlednom rade rám na obraz.

Obrázkový postup

Na rubovú stranu čierneho papiera si nakreslíme obrys tropického listu tak, aby pokryl čo najväčšiu plochu. Pozdĺž línií obrysu prevedieme rez. Ak sa jedná o list s dlhými a tenkými listami Ponecháme malú časť na vrcholoch jednotlivých lístkov neprerezanú. V prípade veľkých a objemných listov vyrežeme siluetu aj detaily (stonku, malé dierky vo vnútri pozdĺž stonky a podobne).

Čierny papier s vyrezaným obrysom listu prilepíme na list kontrastného papiera inej farby. Môžeme si pomôcť gumeným valčekom. Pozor však, aby sme nezalepili časti v bezprostrednej blízkosti siluety listu.

Lepidlo necháme dôkladne vyschnúť. Rezané časti listu jemne prstami vyhýname aby sme dosiahli 3D efekt.

Teraz nám zostáva vložiť celý obraz do rámu, prípadne medzi dve latky tak, ako sa kedysi upevňovali školské pomôcky, ktoré sa dali zavesiť na stojan.

Obraz je hotový, môžeme ho zavesiť na vhodné miesto.

Na záver vám ponúkame sľúbené šablóny:

Foto: ohohblog.com, istockphoto.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

BEPATCHED (Neregistrovaný užívateľ) 15.01.2018 13:11
BEPATCHED

Milá inšpirácia :)

Katarína 30.05.2017 08:49
Katarína

Wau :) vyzerá to super. Je to veľmi pekný nápad , akurat by som ho oramovala , aby som na stene nemala "plagát". Inšpirácie je možné nájsť aj tu
www.prirodnebyvanie.sk/ keď už ide o takýto prírodný dizajn.

Prihlásenie
 
 
Reklama