19.09.2016

Patríte k ľuďom, ktorým sa doma hromadia nepotrebné CD nosiče? Nevyhadzujte ich. Prinášame vám návod, pomocou ktorého z nich vytvoríte úžasné dekorácie.

So starými „cédečkami“ býva častokrát problém. Niekto ich jednoducho vyhodí, druhý by ich aj použil na iný účel, no nemá tušenie na aký. Skúste sa s nimi pohrať tak, ako sa kedysi hrali orientálni majstri so zrkadlami, nakoľko je táto technika ideálna práve pre kompaktné disky. Postup je jednoduchý. Pôvodne sa na prednú časť zrkadla naniesla čierna farba, do ktorej dávni umelci po zaschnutí vyryli úžasné ornamenty a týmto spôsobom zrkadlo stúplo na cene. Samozrejme, že takto nebola pokrytá celá zrkadliaca plocha, no v rohoch a na úzkych bočných pásoch vytvárali fantastické obrazce, ktoré dali zrkadlám nový rozmer.
Keďže lesklá strana kompaktných diskov nielenže zrkadlí, ale navyše má farby dúhy ak na ňu dopadá svetlo, javí sa byť ideálnym podkladom pre našu prácu. Aj je.

Čo budeme potrebovať

Akékoľvek staré CD (DVD)
Akrylovú farbu tmavého odtieňa (ideálne čiernu)
Štetec na maľovanie
Ceruzku
Čokoľvek s ostrým hrotom na zoškrabanie farby (na obrázku je zaostrený skrutkovač)

Krok 1: Nanášanie farby na CD

Lesklú stranu CD zbavíme mastnoty a dôkladne utrieme. Potom na ňu nanesieme dostatočne silnú vrstvu tmavej akrylovej farby. Uistite sa, že je CD nosič pokrytý tak, že lesklú časť nie je vôbec vidno. Nosič necháme dôkladne zaschnúť.

Krok 2: Voľba a kreslenie dizajnu

Zvolíme si obrazec, ornament či tému, ktorú chceme mať na svojom výtvore. Kontúry obrázka jemne nakreslíme ceruzkou na stranu, ktorú sme pomaľovali farbou.

Krok 3: Vyškrabkávanie

Pomocou ostrého premetu (upravenej ihly, zaostreného skrutkovača a podobne) opatrne prechádzame po kontúrach obrázku. Snažíme sa byť veľmi opatrní, aby sme nepoškodili lesklú časť CD nosiča. Nemusíme vôbec pritláčať – farba ide dolu veľmi jednoducho. Môžeme tiež jemne vyšrafovať vnútro návrhu – výsledný efekt bude ešte zaujímavejší.

Takýmto spôsobom môžeme vytvoriť naozaj fantastické dekorácie (použiteľné hlavne na stenách v byte), ktoré budú zvýrazňovať jedinečnosť nášho domova. Keďže CD je kruhovej farby, ideálnou voľbou by bola mandala, najskôr to však skúšame s jednoduchšími vzormi a neskôr môžeme vytvoriť niečo zložitejšie. Zo starých CD sa dokonca dajú vytvárať takýmto spôsobom zaujímavé umelecké série.

Foto: instructables.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

BEPATCHED (Neregistrovaný užívateľ) 15.01.2018 13:04
BEPATCHED

Čo človek nevymyslí :)

Prihlásenie
 
 
Reklama