16.07.2018

Obrazy vo fľaši sa v origináli zhotovujú z jemného farebného púštneho piesku. Naučíme vás, ako si ich vyrobiť vlastnými rukami pomocou soli.

Počas dovolenkového obdobia sa mnohí z nás dostali do Egypta, Turecka či inej exotickej krajiny, kde nás vedia očariť dekoratívne suveníry takéhoto typu. A hoci sa zdá, že sú za vytvorením jednej takejto fľaše hodiny a hodiny mravčej práce, pravdou je, že postup nie je vôbec zložitý a ani zdĺhavý. Ukážeme vám, ako na to.
Pri príprave budeme používať miesto piesku jemnú kuchynskú soľ. Môžeme si ju nafarbiť rôznymi spôsobmi. Pomocou nastrúhaných kried v rôznych odtieňoch, ktoré dôkladne zmiešame so soľou, alebo rovnako sú vhodné napríklad potravinárske farbivá. Keďže sme chceli mať žiarivé farby, použili sme akrylové kolorovanie soli. Na „výrobu“ je potrebné mať čisté priesvitné dekoratívne fľaše zo skla, dobrú náladu a chuť vytvoriť niečo trvalo krásne.
Ako si pripraviť farebnú soľ?
Podstatou jednoduchého triku s akrylovými farbami, ktoré sa dajú kúpiť v tubách či pohárikoch z umelej hmoty je to, aby počas miešania so soľou boli teplé. Preto ich pred otvorením ponoríme načas do horúcej vody a potom vytlačíme potrebné množstvo do soli. Soľ sme si pripravili do viacerých misiek. V každej bude iná farba.

Postupne si podľa potreby namiešame všetky farby. Musíme byť počas miešania dôsledný, aby výsledná soľ mala sypkú konzistenciu a zároveň bola nafarbená dokonale. Miešame teda dostatočne dlho a počas práce môžeme pridávať dodatočne farbu, ak zistíme, že je soľ málo farebná. Postupne sa nám v jednotlivých miskách podarí vypracovať dekoratívny sypký materiál rôznych farieb. Nezabudnime si však v miske nechať aj nefarbenú bielu soľ.

Samozrejme, vzhľadom k tomu, že akrylové farby nie sú suché, ako napríklad krieda, bude soľ pôsobiť „vlhko“ a nebude sa dať sypať. Postačí však počkať a kryštáliky absorbujú vodu z farieb tak, že soľ zostane dostatočne sypká. Ak by to však trvalo dlho, alebo by sme s výsledkom sušenia neboli spokojní, vysypeme farebnú soľ na panvicu a za stáleho miešania ju na miernom ohni vysušíme.

Teraz môžeme začať s prácou. Je to veľmi jednoduché. Do hrdla čistej a dokonale suchej sklenenej fľaše vopcháme lievik a cez jeho hrdlo sypeme v rôznych vrstvách farebnú soľ. Fľašou netrasieme, aby nám zostali rôzne kopčeky a priehyby a soľ sa nevyrovnala do vodorovnej polohy. Naopak – otáčaním hrdla lievika vo fľaši vytvárame nerovnomerné vzory.

Naša dekoratívna fľaša je hotová. Poriadne ju zazátkujeme.

Foto: liveinternet.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama