17.10.2016

Leptané vzory sú výrazným dekoratívnym doplnkom či už pohárov, zrkadiel alebo iných sklenených výrobkov. Naučíme vás, ako sa táto technológia dá jednoducho zvládnuť v domácich podmienkach.

Výhodou je, že leptaním môžeme zmeniť takmer akýkoľvek bežný sklenený povrch na umelecké dielo. Predmety tak dostanú exkluzívny nádych a pritom je celý proces veľmi jednoduchý a nenáročný na čas. Takto môžeme vytvárať okrem iného adresné darčekové poháre, fľaše, vzorované výplne dverí, luxusné zrkadlá. Môžeme tiež vytvárať dekoratívne vzory, technické značky alebo podpisy na oknách, sklenených tanieroch, oknách automobilov, okuliaroch … To všetko za pomerne krátku dobu a nenáročným spôsobom.

Leptací krém

Tajomstvo „domáceho“ leptania skla tkvie v špeciálnej leptacej paste – kréme, ktorý bol špeciálne vyvinutý na domáce použitie, na zábavu aj umenie. Leptací krém na sklo spôsobuje rovnomerné zmatnenie skleneného podkladu a je možné použiť ho aj niekoľkokrát, čo je jeho ďalšou výhodou. Leptací krém si môžete kúpiť v špecializovaných hobby predajniach, alebo v e-shope, napríklad TU .
Z dôvodu bezpečnosti je leptací krém na sklo navrhnutý ako pasta, ktorá môže byť ľahko odstránená zo sklenených objektov drevenou špachtľou a opakovane použitá. Krémová konzistencia a tixotropné vlastnosti umožňujú leptať objekty vo zvislej pozícii bez stečenia leptacieho krému (nanesenie špachtľou alebo štetcom).

Jednoduchý návod

V najjednoduchšom návode si predstavíme techniku, pri ktorej si vyrobíme šablónu na sklo sami. Na jej zhotovenie budeme potrebovať obojstrannú lepiacu pásku, nožnice, ceruzku, tenkú plastovú fóliu (napríklad z vreca na odpadky), predmet zo skla (pohár), izolačnú pásku, štetec, drievko na zmrzlinu a samozrejme lepiacu pastu.
Sklenený povrch musí byť úplne odmastený a očistený. Šablónu si zhotovíme tak, že na obojstrannú lepiacu pásku (širšiu) nalepíme kúsok plastovej fólie. Na ňu si vyznačíme objekt, ktorý chceme na sklo vyleptať (v tomto prípade je to motýľ). Šablónu vystrihneme a opatrne nalepíme na sklo tak, aby k nemu pevne priľnula.

Teraz pomocou izolačnej pásky šablónu orámujeme.

Presvedčíme sa, že je sklo naozaj bez mastnôt, prípadne ho ešte jemne prejdeme vatou namočenou v roztoku na čistenie okien. Teraz môžeme naniesť leptací krém (štetcom, špachtľou). Pasta je netoxická a neagresívna, no pri práci s ňou je potrebné mať na rukách gumené rukavice. Keď je pasta dôkladne nanesená, postačí počkať pár minút (zvyčajne 10, resp. podľa návodu na jej obale) a môžeme ju zo skla zotrieť drievkom na zmrzlinu a vrátiť naspať do obalu, nakoľko takúto pastu môžeme bez problémov použiť viackrát.

Sklo utrieme od zvyškov peny vatou či papierovým obrúskom. Šablónu zlepíme a následne odlepíme aj rám z izolačnej pásky.

Pohár umyjeme teplou vodou a máme hotovo.

Ak sa vám takýto spôsob dekorácie sklenených predmetov zapáčil, môžete pokračovať vo vyššom „leveli“.

Šablóny na leptanie skla

Samozrejme, že výrobcovia leptacích krémov na sklo mysleli aj na ostatné pomôcky k tejto technike a tak si môžete zakúpiť buď štartovacie sety na leptanie skla v domácich podmienkach, v ktorých zvyčajne nájdete leptaciu pastu, voskový lak na vytváranie vlastných leptacích šablón a čistič voskových šablón, ktorým vyčístíte sklo po leptaní. Alebo si môžete zakúpiť len samostatné voskové šablóny.
Takéto profesionálne šablóny zoženiete v obchodoch s hobby potrebami. Nie sú na nich len ornamenty, ale tiež rôzne série portrétov spevákov, hercov a známych osobností či vzory na každú príležitosť (narodenie dieťaťa, deň matiek, svadba, výročia a podobne).

S pomocou profesionálnych šablón vytvoríme naozaj luxusnú výzdobu sklenených predmetov. Tak ako je to napríklad pri dekorovaní obyčajného zrkadla, ktoré získa luxusný nádych za málo peňazí. Tu je obrázkový návod:

Zdobenie skla leptaním má svoje výhody. Môžete umelecky pretransformovať škrabanec na výplni okien či dverí a hlavne pridať skleneným pohárom a dekoráciám v byte aktuálnosť, nádych novosti a aristokratickú ušľachtilosť.

Foto: instructables.com, poremontu.ru, nakleiki-na-stenu.ru, internet

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama