22.05.2014

Sand Art, čiže maľovanie pieskom je úžasný druh umenia, ktoré vás očarí. Dnes vám neukážeme len nádherné obrazy z jemných zrniečok, naučíme vás tiež, ako si doma vyrobiť stolček na pieskové maľovanie.

Sand Art je v našich končinách málo známy. Škoda. Je však pravda, že ak na toto umenie natrafíte v obrázkovej podobe, nebudete mať z neho takmer nič. Pieskové obrazy totiž rozprávajú príbehy, ktoré sa v priebehu minút menia. A preto, ak ich nevidíte naživo či na kvalitnom videozázname, nebudete mať z nich elektrizujúci umelecký dojem. Na pochopenie postačí, ak si pozriete nasledujúce video. Autorom obrazu na ňom je Ilana Yahav, umelkyňa, ktorej sa v tomto článku budeme ešte venovať, pretože v súvislosti s maľovaním pieskom patrí k najlepším na svete:
V Európe tento druh umenia preslávila pred štyrmi rokmi Xenia Simonova z Ukrajiny, ktorá so svojim piesočným obrazom vyhrala súťaž Ukrajina má talent. Xenia sa narodila v roku 1985 na polostrove Krym. Vyštudovala umeleckú školu výtvarných umení v rodnej Jevpatrií, v štúdiu však pokračovala v odbore psychológia a zdalo sa, že umenie pôjde v jej živote bokom. „Moja mama nikdy nechcela, aby som bola umelkyňa,“ spomína Xenia: „No kdesi hlboko v sebe som každodenne zvádzala vnútorný boj, v ktorom moja umelecká stránka chcela veľmi zvíťaziť. Veľmi mi pomohol môj manžel, ktorý mi navrhol skúsiť robiť obrazy z piesku ako relax, kým som bola na materskej. Bola som neistá, no postupom času ma to začalo nenormálne baviť. A bol to opäť môj manžel Igor, ktorý ma doslova prinútil, aby som sa prihlásila do súťaže Ukrajina má talent, kde bola veľmi lákavá výhra. Až milión hrivien (ekvivalent 110 000 USD, pozn. autora). Tak som sa rozhodla ísť do toho. A vyhrala som.“ Čím dokázalo toto útle a nenápadné žieňa ohúriť nielen porotu, ale aj celú Ukrajinu? Pozrite si:

Ako si vyrobiť stolík na Sand Art?

Nie je to nič zložité. Základom je mať aspoň základné znalosti zo stolárčiny. „Surovinami“ na zostrojenie stolíka sú dosky, mliečne akrylátové sklo (plexisklo), preglejka, hranoly na nožičky, svietidlo (lampa). Samozrejme, dôležitým prvkom je kvalitný piesok. Mal by byť veľmi jemný a dokonale suchý. Niektorí umelci používajú aj farebný piesok, tiež jemnú soľ, polohrubú múku a iné suroviny. My však zostaneme pri klasickom piesku.
Z dosiek si urobíme rám, ktorého dno bude tvoriť preglejka. Tento box by nemal mať výšku viac, ako 7 cm. Ostatné rozmery si volíme sami. Dĺžka by mala byť o niečo rozmernejšia, kvôli inštalácií dvoch priehradiek po bokoch, kam sa dajú odkladať rôzne predmety (ak ich chceme využiť pri tvorbe obrazu).

Keď sú priehradky vymedzené, vyrežeme do spodnej preglejky otvor , na ktorý sa neskôr umiestni vyrezané plexisklo.


Odspodu namontujeme dva hranoly, ako nožičky. Medzera, ktorá vznikne medzi stolíkom a plochou, kde bude stolík umiestnený, musí byť dostatočne vysoká, aby sa podeň dalo vložiť jedno, prípadne dve svietidlá.

Mliečne plexisklo sa upevní pomocou dvoch dosiek, vymedzujúcich priehradky tak, aby medzi drevom a plexisklom nezostala medzera, kadiaľ by sa mohol piesok vysypať.

Tento stolík môžete začať ihneď používať. Skúšajte, tvorte, vyberajte si ten najlepší jemný piesok, s ktorým budete vytvárať piesočné umenie.

A ešte niečo. Je známe, že deti si veľmi rady hrajú s pieskom, pričom zažívajú veľa vzrušenia a zábavy. Nechajte im stolík, aby na ňom občas tvorili. Budete prekvapení, ako ich to zaujme. Okrem toho je vytváranie obrazov s pieskom veľmi užitočné pre rozvoj detskej fantázie, jemnej motoriky a pre celkový psychický stav dieťaťa. Už po pár skúšobných obrazoch sa bude vaše dieťa cítiť, ako kúzelník.

Životný príbeh písaný v piesku

Hovorí Ilana Yahav – izraelská umelkyňa, ktorej piesočné obrazy nadchýnajú ľudí po celom svete: „Vždy som vedela, že môj osud je spätý s umením. Skúsila som maliarstvo, sochárstvo aj netradičné druhy umenia. Priamy kontakt s pieskom ma fascinoval už ako dieťa. Mala som šťastné detstvo na pobreží Stredozemného mora, ktorého pláže som navštevovala každý deň cestou zo školy. Vždy som do piesku nakreslila obrázok, symbolizujúci osobný príbeh. Piesok sa stal mojim denníkom. Vždy som potom čakala , kým príde vlna a môj obrázok nenávratne zmizne. Okúzľovalo ma to. Pri pohľade na to, ako voda pohltí a odnesie to, čo som nakreslila do piesku som si uvedomovala, že nič nie je večné. A potom prišiel Sand Art. Spôsob maľovania, ktorým sa dá originálne vyjadriť široká škála ľudských pocitov a emócií. A ja som sa v tomto druhu umenia našla.“

Ilana to s pieskom vie

Ilana to s pieskom vie

Piesok, dlane, duša

Ilana hovorí, že tieto tri veci sú všetko, čo potrebuje: „Do Sand Artu som vložila všetko. Aj moje emócie. Je to ako tanec – aj ním sa dá vypovedať veľa, rovnako, ako pieskom.“
Jedinečnosť Ilaniných diel obdivovali tisíce a tisíce ľudí, vrátane belgického či španielskeho kráľa. Jej diela sú výnimočné, vyzdvihujú hodnoty priateľstva, podčiarkujú lásku, ale aj súcit, dotýkajú sa sŕdc. To všetko za zvukov podmanivej hudby a hry svetiel. Vidieť túto umelkyňu tvoriť naživo je zážitok. Preto jej predstavenia bývajú beznádejne vypredané. Ani jeden z jej obrazov nie je rovnaký a naviac si diváci sami môžu zvoliť, akým smerom sa jej predstavenie bude uberať. Je jasné, že všetko si vyžaduje dôkladnú prípravu.

Hovorí Ilana: „Zdĺhavé prípravy mi nerobia problém. Rada si robím skice a potom experimentujem, ako ich pomocou piesku preniesť na podsvietené sklo. Milujem maľovanie pieskom. Je to umenie, ktoré sa stalo mojim poslaním. Umenie, ktoré k vám prehovorí univerzálnym jazykom.“
Ak chcete vidieť viac, navštívte Ilaninu osobnú stránku, kde si môžete pozrieť bohatú videodokumentáciu jej tvorby.

Na záver sa oddajte opäť jednému obrazu Xenie Simonovej. Krása.

Foto: sandfantasy.com, umeltsi.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama