Už ste niekedy počuli o maľovaní na textil pomocou bielidla? Nie? Dnes máme pre vás okrem „know-how“ aj množstvo inšpirácií na to, ako urobiť z obnoseného oblečenia nové, zaujímavé, kreatívne a jedinečné.
Mnohí z nás poznáme účinky koncentrovaných bielidiel (*Savo, Clorox*) skôr z tej horšej stránky, kedy nám nešťastne padnutá kvapka takéhoto prípravku zničila tmavú košeľu či rifle a vytvorila na nich nepekný biely fľak, kvôli ktorému sme museli tento odev vyradiť z bežného nosenia. V rámci hesla *„všetko zlé je na niečo dobré“* však kreatívni jedinci začali využívať silu aktívnych bielidiel vo svoj prospech, či už išlo o populárne batikovanie, alebo v osemdesiatych rokoch minulého storočia na vtedy módne fľakaté rifle.
Postupom času sa pomocou bielidla začali na látkach vytvárať fantastické umelecké vzory a to aj v domácich podmienkach. No a my sa dnes spolu naučíme niekoľko spôsobov, ako skrotiť bielidlo tak, že bude našim kreatívnym partnerom a pomocníkom pri vytváraní vzorov na látkach.
Základný postup
Na prípravu jednoduchého maľovania bielidlom toho veľa potrebovať nebudeme. Základom pre našu tvorbu bude samozrejme kvalitný bieliaci prostriedok (neriedený), akým je napríklad Savo či Clorox. Tieto obsahujú chlornan sodný, ktorý sa vo vode rozloží na kuchynskú soľ a aktívny kyslík.
Aktívny kyslík svojou silou likviduje nielen nečistoty ale tiež farbu.
Ďalej si pripravíme látku či kus odevu, ktorý chceme zdobiť. Pre čo najviditeľnejší efekt odporúčame použiť tmavú látku, ktorá nie je príliš nasiakavá. Ideálna je bavlna, ľanové obrusy, rifľovina a podobne. V neposlednom rade si pripravíme drevené špáradlá, prípadne zastrúhané špajdle, drevené paličky a ceruzku, ktorá má na konci upevnenú malú gumu. Ceruzku môžeme nahradiť aj takzvaným gumovacím perom, ktoré má namiesto tuhy valcovitú náplň z kancelárskej gumy. Ešte budeme potrebovať sklenený pohár, do ktorého nalejeme bielidlo. Kvôli bezpečnosti sa odporúča pracovať v dobre vetranej miestnosti a s gumenými chirurgickými rukavicami, ktoré si môžete požičať napríklad z lekárničky alebo kúpiť v obchodoch so zdravotníckymi pomôckami.
Do pohára nalejeme malé množstvo bielidla. Neriedime ho. Prichystáme si špáradlá a pomocou ostrého noža či strúhadla na ceruzky upravíme gumu do požadovaného priemeru. Látku, na ktorej ideme maľovať roztiahneme (napneme) na pracovnom stole. Natiahneme si ochranné rukavice, gumu ponoríme do bielidla, necháme odkvapnúť do pohára a podľa vlastného nápadu môžeme začať tvoriť obrazce. Špáradlá a špajdle používame na kreslenie jemných čiar. Nakoniec, keď máme hotovo, necháme látku vyschnúť niekoľko minút a potom operieme.
Umelecké bielenie riflí
Vychádza zo skúseností, ktoré sa využívali už pred desaťročiami. Po domácky sa vtedy robili fľaky na rifle hlavne pomocou štetca a handričky. Inak tomu nie je ani dnes. Takzvaný tigrí vzor si vytvoríme tak, že štetec namočíme do bielidla, zotrieme prebytočné kvapky a kreslíme oblúkovité vzory, ktoré z diaľky pripomínajú tigriu srsť. Takto preparované rifle necháme stáť cca 20 minút a potom vyperieme.
Podobne sa robia rifle a la morská panna…
===========================================
No a skúsenejší môžu okrem štetca použiť napríklad aj kus špongie, gumu či drievka rôznych priemerov a podľa vlastnej fantázie vytvárať rôzne abstraktné obrazy:
Použitie šablóny pri bielení
Vyrobiť originálny vzor na tričku nie je až taký veľký problém. Podmienkou je, aby tričko či mikina boli zo 100% bavlny a samozrejme farba by mala byť tmavá. Tkaninu je najlepšie zvoliť hustejšiu.
Na výrobu šablóny potrebujeme kus samolepiacej tapety. jedná sa o plastovú tapetu, ktorou sa dekoruje napríklad starý nábytok, dvere. Tieto tapety je často dostať kúpiť aj v malých rolkách.
Ďalej si pripravíme niekoľko kusov starých novín, mechanický postrekovač, ceruzku, štetec, kriedu, ostrý nôž a nožnice na prípravu šablóny, pracovnú doštičku na vykrajovanie vzoru. Na ešte krajší efekt pri striekanom vzore použijeme morskú soľ.
Najprv si musíme zvoliť, v akej výške chceme mať na tričku vzor. tento krok je dôležitý, aby sa nám šablóna nedopatrením neocitla na boku, alebo neskĺzla smerom k bruchu. Presné umiestnenie vzoru si na tričku vyznačíme kriedou. Potom tričko položíme na pracovný stôl a dovnútra vložíme niekoľko vrstiev novín, aby sa nám vzor nepretlačil pri práci na chrbtovú časť. Nezabudnite, že novinový papier rýchlo absorbuje bielidlo a tak ním nešetrite.
Teraz si z tapety vyrobíme šablónu. V tomto prípade budú šablóny dve a budú znázorňovať tibetskú mantru „óm“.
Väčšiu šablónu opatrne nalepíme na tričko tak, že dodržíme vycentrovanie, ktoré sme si predtým zaznačili kriedou.
Opäť zoberieme noviny a tentokrát obložíme nimi okolie šablóny tak, aby bola látka mimo vystrihnutého vzoru dôkladne zakrytá. na vytvorenie pekného efektu nasypeme do priestoru šablóny pár zrniečok morskej soli.
Teraz si musíme namiešať slabý bieliaci roztok a to tak, že zmiešame jeden diel bielidla a šesť dielov čistej vody. roztok nalejeme do mechanického rozprašovača, ktorý musí mať regulovateľnú trysku na nastavenie prúdu (takéto sú napríklad rozprašovače vody na rastliny) a túto trysku nastavíme na jemné sprejovanie – čiže roztok nepôjde prúdom, ale vo forme hmly. takto strekneme dovnútra šablóny na miesta, kde je látka posypaná morskou soľou. Chvíľu počkáme a potom šablónu opatrne zlepíme. Do rozprašovača nalejeme ešte viac vody na zriedenie bielidla tak, aby bol pomer približne 1:10 a z väčšej vzdialenosti strekneme na jemnom rozprašovaní opäť na tričko tak, aby sa v slabšom odtieni vybielilo okolie šablóny. Opäť môžeme pre efekt použiť morskú soľ.
Takmer ihneď po tomto kroku musíme tričko zobrať a vyprať ho. Nemusíme použiť práčku, postačí nám krátke ručné pranie, aby bielidlo neúčinkovalo dlhodobo. Vypraté tričko vypláchame v studenej vode a necháme sušiť. Pokračovať v tvorení budeme môcť až na druhý deň, keď bude tričko úplne suché.
Na druhý deň teda presne do stredu prvého vzoru nalepíme druhú šablónu a vzor buď nastriekame nezriedeným bielidlom, alebo vymaľujeme opatrne štetcom, namočeným do Sava či Cloroxu. Po chvíli šablónu odlepíme a máme hotovo. Tričko samozrejme musíme opäť vyprať.
Etno sukňa
Staršiu sukňu z tmavej látky, ktorú už nenosíte, môžete tiež zmeniť na pôsobivú a štýlovú. Nie je nevyhnutné, aby sa jednalo o mini sukňu, výsledok bude rovnaký – bude sa páčiť.
Na bielenie výrazných vzorov tentokrát nepoužijeme tekuté bielidlo, ale hustý gél. Bieliaci gél niekedy dostať v drogériách v tube so špeciálnym dávkovačom, no ak ho nekúpite, nemusíte si robiť starosti. Úplne postačí Savo-gél, ktorý nenesiete širším štetcom na maľovanie alebo trebárs aj pomocou injekčnej striekačky. Jednotlivé vzory si môžete jemne zaznačiť kriedou či ceruzkou a môžete sa pustiť do tvorenia tak, že vzory prejdete štetcom, alebo obtiahnete injekčnou striekačkou naplnenou bieliacim gélom. Vždy používajte chirurgické rukavice a vnútro sukne vysteľte opäť ako v prípade košele hrubšou vrstvou starých novín, či kartónom.
Keď máme prednú časť sukne hotovú, vysušíme gél dôkladne sušičom na vlasy a potom obrátime, aby sme mohli urobiť zadnú stranu. Opäť gél vysušíme fénom a sukňu nakoniec vyperieme.
Ešte jeden príklad vybielenej sukne
====================================
Geometrické vzory
Šikovní môžu na svojich tričkách, rifliach aj sukniach vytvárať dokonalé geometrické obrazce pomocou bielidla. Ako? Keďže látka bude tmavá, musíme si kúpiť bielu tuhu do kružidla.
Tričko napneme na kuse polystyrénu či na korkovej podložke pomocou špendlíkov a na toto miesto kružidlom a bielou ceruzkou vytvoríme nejaký pekný geometrický obrazec, ktorý potom pomocou gumy a drievka, namočeného do bielidla vybielime. Výsledok je úžasný.
Na záver sme si pre vás pripravili pár kreatívnych inšpirácií na umelecké bielenie textilu. ak ste naše návody čítali pozorne, budete presne vedieť, akým spôsobom docielite nasledujúce vzory:
================================================================================================================================================================================================
Foto: etsy.com, hobby-mix.net, secondstreet.ru, liveinternet.ru, mycharm.ru,
Zanechať odpoveď