27.03.2018

Už tento rok sa k našej materskej hviezde vypraví sonda, ktorej súčasťou bude mikročip so zaznamenanými menami pozemšťanov. Môže tam byť aj to tvoje. Stačí málo, vyplniť jednoduchý formulár.
Slnko bolo odjakživa stredobodom záujmu vedcov, kvôli extrémnym podmienkam však nebolo možné vyslať k nemu sondu do „tesnej“ blízkosti. Až doteraz. Podľa najnovších správ sa približne v auguste vydá na púť špeciálna sonda, veľká ako bežný osobný automobil s hmotnosťou cca 700 kilogramov. Jej cieľom bude (z vesmírneho pohľadu) tesný prelet okolo Slnka. To všetko pomocou nosnej rakety Delta IV Heavy, ktorá sondu vyvezie do vesmíru.
Pôvodne sa táto misia volala Solar Probe+, no v máji minulého roku došlo k nečakanej zmene a sonda odvtedy nesie názov Parker. Ide o poctu astrofyzikovi Eugenovi Parkerovi, ktorý v roku 2017 oslávil deväťdesiatiny. Zároveň je to po prvýkrát v histórií NASA, keď sondu pomenovali po žijúcom vedcovi.

Čo je „tesná“ blízkosť?

úlohou sondy Parker bude skúmanie slnečnej koróny a zároveň zisťovanie, ako cez ňu prúdi energia a teplo, ako získava slnečný vietor a ďalšie častice svoju energiu a ako zmeny na Slnku ovplyvňujú našu Zem a ostatné planéty slnečnej sústavy. To všetko bude Parker pozorovať zo vzdialenosti necelých 6 miliónov kilometrov. Zdá sa to veľa, no v súčasnosti to bude najmenšia vzdialenosť ľudského výtvoru od povrchu Slnka. Len podotýkame, že vzdialenosť Zem – Slnko je takmer 150 miliónov kilometrov a prvá planéta našej sústavy Venuša je vzdialená od tejto hviezdy 108 miliónov kilometrov. Z tohto hľadiska vyznieva blízkosť sondy Parker priam neskutočne. Kvôli naozaj extrémnym podmienkam bude sonda vybavená ochranným štítom z karbónových kompozitov, ktorého hrúbka sa bude pohybovať okolo 11 centimetrov a ktorý bude musieť zvládnuť teploty atakujúce 1500°C tak, aby boli ochránené prístroje v jej vnútri, pracujúce v prevádzkovom režime.
Prvý prelet v tesnej blízkosti Slnka čaká misiu v roku 2024 pri rýchlosti takmer 400 000 km/h.

Ako poslať svoje meno k Slnku?

Zatiaľ je isté, že sonda vyštartuje medzi 31. júlom a 19. augustom 2018 a prvýkrát obletí Slnko už v novembri tohto roku. Misia bude trvať sedem rokov a jej vrcholom bude spomínaný rok 2024, kedy bude k Slnku najbližšie.
Spolu so sondou sa historicky najbližšie k slnku môžeš dostať aj ty – respektíve tvoje meno. Máš na to čas do 27. apríla tohto roku. Stačí, ak vyplníš jednoduchý formulár na stránke tejto misie a spolu s potvrdením dostaneš certifikát NASA o tom, že tvoje meno poletí na mikročipe k našej materskej hviezde.
Už na budúci rok bude sondu Parker nasledovať európsky Solar Orbiter s podobným programom výskumu, ako Parker, no s dôrazom na skúmanie slnečného vetra a jeho mechanizmu, magnetického poľa a energetických častíc. Stredobodom záujmu bude tiež vzťah medzi vnútornými vrstvami Slnka a heliosférou.

Foto: parkersolarpro­be.jhuapl.edu

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama