22.09.2015
(Platená inzercia)

Je možné, že keď ste sa prihlásili na vyvolené štúdium, tak Vám zabudli povedať niekoľko malých detailov, ktoré môžu podporiť kvalitné písanie rigoróznej práce, bakalárky či diplomovky. Alebo ste iba nepočúvali, no teraz by Vám dobre mienené rady prišli vhod. Vzdelávanie na vysokej škole je náročné nielen časovo a rozsahovo, ale aj finančne, pričom si vyžaduje všetku Vašu sústredenosť. Aby ste však na to neboli sám, ponúkame niekoľko tipov, ako to zvládnuť čo najlepšie a s najmenšími stratami.

1. Cvičte sa v písaní rôznych projektov

Niekto by si mohol myslieť, že toto je dôležité až po ukončení štúdia. Ale aj počas neho sa dajú využiť rôzne príležitosti, fondy z viacerých zdrojov, ktorými môžete pri troche šťastia financovať práve svoje vedecké bádanie. Takéto aktivity vyzerajú v životopise naozaj veľmi dobre a otvárajú dvere k lukratívnym džobom. Najbližší nudný večer využite teda na štúdium projektov, ktorými by ste sa mohli nechať inšpirovať.

2. Nájdite si schopného a dôveryhodného partnera

Nájsť niekoho takého nie je vôbec jednoduché. Ale keď sa dobre poobzeráte, určite na niekoho natrafíte. Všade sa nájdu ľudia, ktorí radi podporia nové tváre, ak vidia ich záujem, snahu a potenciál. Ideálne je nájsť si nejakého doktoranda, ktorý už dlhšie pôsobí na škole. Ten presne pochopí, čím prechádzate a poskytne Vám tie najcennejšie rady, ako aj spätnú väzbu k všetkým otázkam a pripomienkam. Zmierte sa však s tým, že niekedy Vám povie niečo, čo by ste asi nechceli počuť. Ale aj kritika Vás posunie ďalej. V žiadnom prípade sa nespoliehajte na niekoho, kto Vám bude dookola opakovať len samé chvály, prípadne sa drží pravidla, že nejako bolo, nejako bude…

3. Zvyknite si na konštruktívnu kritiku

Pravdaže, máte nárok mať chvíľu zlú náladu, ak Vás niekto neohodnotí tak, ako ste si predstavovali. Odrazu sa Vám totiž sen o Nobelovej cene stratí v nedohľadne. Nesmiete sa však umárať neúspechom veľmi dlho, oveľa nápomocnejšie je vziať si z takejto kritiky ponaučenie a v budúcnosti sa vytknutým chybám vyhýbať. A ako sa zvykne hovoriť, najlepšie si zapamätáme toho najzložitejšieho a najnáročnejšieho učiteľa. Ak sú teda Vaše analytické laboratórne váhy máličko nepresné, možno je ten správny okamih vynulovať ich a začať od začiatku. Veríme, že chápete, čo tým máme na mysli.

4. Vyberte si toho správneho konzultanta

Každému vyhovujú iní ľudia. Podobne je to aj s výberom konzultanta, ktorý Vám bude s Vašou prácou pomáhať. Niekto potrebuje voľnosť, niekto prísnu ruku… Porozmýšľajte, čo by najlepšie vyhovovalo Vám, a podľa toho diferencujte učiteľov. Hľadajte niekoho, kto Vás aj niečo naučí a posunie o krok ďalej. Počas predchádzajúceho štúdia ste si už možno vytipovali profesionálne esá, s ktorými by ste chceli pracovať.

5. Prispôsobte semináre téme svojej záverečnej práce

Ak viete, o čom približne budete písať svoju konečnú prácu, vyberajte si semináre a predmety, ktoré s témou nejako súvisia. Už počas štúdia budete robiť rôzne výskumy, ktoré môžete neskôr poľahky zahrnúť aj do záverečnej práce. Určite si tak uľahčite budúci prieskum a odbremeníte sa od ďalších činností.

6. Stanovte si čo najkonkrétnejšiu tému

Možno máte tendenciu zachrániť svet, ale písať o tom v práci, ktorá Vám má zabezpečiť dôstojný titul? To by bolo naozaj nadlho. Preto sa snažte zadať svoju tému čo najužšie, aj keby to malo vyzerať, že máte malý prehľad alebo málo zdrojov. Stále je lepšie venovať sa jednej téme do hĺbky, ako viacerým témam len okrajovo.

7. Svedomito sa pripravujte

Dohodnite si s konzultantom čo najkonkrétnejšie termíny schôdzok, na ktorých budete rozoberať Váš posun v práci. Stretávajte sa aspoň raz za tri týždne a polemizujte, diskutujte, rozoberajte tému z každej strany. Taktiež myslite na to, že Váš konzultant je iste zaneprázdnený človek, a preto ho neurážajte tým, že mu ukážky svojej práce pošlete o polnoci pred stretnutím. On si ich taktiež musí prejsť, opraviť, alebo aspoň poukázať na nezrovnalosti. Na to predsa potrebuje nejaký čas. Zároveň mu sľúbte (a sebe taktiež), že na ďalšie stretnutie prinesiete časť ďalšej kapitoly.

8. Sústreďte sa len na ďalší krok!

Štúdium je náročné a stresujúce, preto nemyslite na záverečnú obhajobu a skúšky, ktoré možno budú ťažšie než ostatné. Sústreďte sa len na najbližšie úlohy, ktoré je potrebné zvládnuť. Pekne po poriadku si odškrtávajte nasledujúce body postupu:
• Navrhnutie výskumu
• Vyhľadanie vhodnej literatúry
• Naštudovanie témy
• Zozbieranie dát
• Analýza
• Písanie, písanie a písanie
• Obhajoba
• Ukončenie štúdia, získanie titulu a oslava

9. Požiadajte o pomoc priateľov

Určite nájdete vo svojom okolí odborníka na tabuľky, úpravu fotiek, interpretáciu grafov, cudzí jazyk, makroekonómiu a podobne. Hodiť sa môžu aj informácie, ktoré Vás nasmerujú na web, kde môžete zohnať kompatibilné tonery HP za skutočne prijateľnú cenu, pretože je pravdepodobné, že toho budete tlačiť viac. Práve takíto ľudia, zbehlí v špecifických oblastiach, Vám pomôžu posunúť Vašu prácu na vyššiu úroveň a opäť Vás oslobodia od pár zbytočných ťažkostí. Oslovte ich so žiadosťou o pomoc, prijmite rady, ale pozor… Nikdy nezverejňujte nič bez opýtania a ku všetkému žiadajte vysvetlenie. Nechcete sa predsa dostať do trápnej situácie, keď sa Vás komisia na niečo opýta a Vy nebudete vedieť odpovedať. Ak sa Vám postup priateľa nebude páčiť, vynechajte ho z práce, prípadne sa snažte čo najviac spolupracovať a vytvorte konsenzus.

10. Rozprávajte sa o svojej téme a práci s ostatnými ľuďmi

Diskutujte! Všade a so všetkými. Nikdy neviete, kde sa dostanete k cenným informáciám a kde získate nový pohľad na vec. Prípadne sa na to pozriete z iného uhla a možno odhalíte otázky, ktoré Vás predtým vôbec nenapadlo riešiť. Určite však obohatíte svoju prácu, ktorá bude zase o niečo lepšia.

Na záver prikladáme jedno video, ktoré detailne popisuje, ako písať a obhajovať diplomovú prácu. Snáď si z neho odnesiete to, čo ste potrebovali vedieť. Prajeme veľa šťastia pri štúdiu a najmä pevné nervy!

Zdroj: elsevier.com, nextscientist.com, theguardian.com, sueddeutsche.de
Foto: dollarphotoclub.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama