31.08.2017
(Platená inzercia)

Tí, čo diplomovku už písali vedia, aké stresujúce obdobie to vie byť. Keď sa obzriem spätne na tie dva roky života ktoré mi vzala a dala, smejem sa a plačem zároveň. Čo vás teda čaká? Pripravili sme si pre vás niekoľko rád a milých anekdot.

1.Téma

Či už patríte medzi tých šťastných čo si tému vyberali, alebo medzi tých čo im bola pridelená krutou rukou vesmíru, vašu tému začnete niekde medzi druhým a tretím mesiacom nenávidieť. Aj tie najvďačnejšie zadania sa časom obrátia proti vám. Tému svojej diplomovej práce som milovala, tešila som sa na ňu, no keď ma môj konzultant tretí krát poslal prerobiť len prvých 5 strán, to vie priviesť do stavu zúfalstva. Ak máte tému, ku ktorej nemáte až tak osobný vzťah, niekedy si ľahšie udržíte odstup. Nepodceňujte to.

2.Materiál

Sú len dve skupiny ľudí – tí čo majú k svojej diplomovke dostatok materiálov, objednávajú jednu knihu za druhou a sťažujú sa, že to nestihnú prečítať, a že musia vyberať. Na druhej strane sú zase tí, čo poriadne ani nechápu zdanie svojej práce, musia si ho vyhľadať v slovníku cudzích slov, a nakoniec aj tak nájdu jednu knihu, ktorú majú len v Svätom Jure a nikto ju tam v knižnici nevie nájsť. Nič medzi tým neexistuje, je to buď alebo. S vaším šťastím budete možnosť číslo dva.

3.Písanie

Naivne ste si mysleli, že zber materiálu bude to najhoršie? Ak nie ste zvyknutí písať dlhé práce, krútiť sa okolo slov, len aby ste nazbierali dostatočný rozsah, začína sa vaša malá vojna – vy verzus počítač. Samotné napísanie diplomovej práce vie byť niekedy náročnejšie ako všetka práca, ktorá okolo nej ide. Nezúfajte, hľadajte na internete, často prečítanie iných prác otvorí vašu myseľ novým názorom, vetným konštrukciám ktoré vám predtým nenapadli. Veci, ktoré považujete za samozrejmé, je niekedy treba povedať a napísať. Píšte všetko čo vám napadne, neskôr z toho niečo vykrešete .

4.Konzultant

Váš konzultant bude buď to nadmerne aktívny, bude s vami chcieť všetko prejsť, pošle vám veľa poznámok a odporučí vám literatúru a vy sa nebudete chcieť hodiť z Mosta SNP do Dunaja, alebo to bude večne otrávený ufrflaný doktorand, ktorého ani po dvoch mesiacoch na chodbe univerzity nespoznávate, lebo zakaždým, keď sa snažíte dohodnúť si stretnutie, nemá na vás čas.

5.Pomôcky

Nepodceňujte pomôcky ktoré potrebujete. Či už je to fľaša vína na dodanie psychickej rovnováhy, alebo technické vybavenie. Ak potrebujete pracovať so špecializovanou technikou, ako napríklad špeciálne laboratórne váhy, a toto vybavenie vám nie je k dispozícii, je dostupné len v škole, naplánujte si čas, organizujte! Nie ste jediný kto to bude nechávať na poslednú chvíľu. Počítajte s tým, že všetci si budú svoju časovú bublinu skracovať, až kým nebude neskoro.

6.Gramatika a preklepy

Nedôverujte si. Keď raz nad niečím trávite veľa času, vlastné chyby prestávate vidieť. Viete čo ste chceli napísať, a teda pri opätovnom čítaní preklepy nevedomky preskakujete. Poproste kamaráta, ak je potrebné zaplaťte niekomu, kto sa vám na to pozrie. Vážne, to že tam ten preklep nevidíte, neznamená, že tam nie je. On tam je, a zbadáte ho vtedy, keď budete v ruke držať už zviazanú prácu.

7.Čas a stres

Nestíhate. Naplánovali ste si to a aj tak nestíhate? Ako je to možné? Vypnite facebook, instragram, 9GAG, zatvorte všetky články o Kim Kardashian! Na prokrastináciu si určite čas. Radšej si spravte viacero malých prestávok, pravidelných, ako každú chvíľu kontrolovať či neprišla nová správa. Vážne. Sociálne média sú čierna diera, ktorá zje všetok váš čas. Utekajte!

8.Viazanie a tlač

Kto sa dostal do tohto bodu vie, že všetko ostatné bola prechádzka ružovou záhradou. Všetci sa tešíme na ten pocit, keď budeme držať tú krásnu pevnú väzbu v ruke. No stres z toho či ste na obálku dali vytlačiť všetko tak ako bolo treba. Prečo to má váš spolužiak v dvoch riadkoch keď vy to máte len v jednom? Čestné vyhlásenie bolo treba založiť dovnútra? Od ktorej strany mám nastaviť číslovanie? Všetko budete spochybňovať až do toho okamihu kým prácu neodovzdáte. Prácu si môžete vytlačiť doma a doniesť ju len na zviazanie. Stále obľúbenými sú kvalitné tonery Xerox pre atramentové alebo laserové tlačiarne. Keď už ste prácu vytlačili, nelistujte ňou! Nezačítajte sa, lebo tam nájdete preklep.

9.Čo ďalej?

Keď odovzdáte prácu, prídete domov s pocitom veľkosti. Dokázali ste to, napísali, obhájili, dali vám titul. Dva týždne sa budete z neho tešiť a potom si uvedomíte, že cesta na úrad práce je s tým titulom ešte smutnejšia. Ale to je normálne. Nie ste ani prví ani poslední. A jedného dňa za vami príde kamarát s plačom, že potrebuje pomôcť s diplomovkou, a vy sa zasmejete diabolským smiechom a budete utekať, lebo viete, že tento boj si každý musíme prejsť sám.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama