Fotopasce sú malé krabičky, ktoré dokážu pomôcť pri rôznych situáciách. Na Slovensku sú mimoriadne obľúbené vo funkcii strážcu majetku, no nenahraditeľné sú najmä pre ochranárov prírody, poľovníkov a správcov národných parkov.
Fotopasce sa na trhu predávajú od 100 do 800 eur. Cena jednej fotopasce sa odvíja od toho, na aký účel bude slúžiť a tiež od úrovne jej výbavy a funkcií. Je totiž rozdiel, či si fotopascu zaobstará samospráva na kontrolu vandalov, ochranu historických pamiatok a na monitorovanie činnosti na nelegálnych čiernych skládkach, alebo ju použijú ochranári v bezprostrednej blízkosti divých šeliem v prírode.
Ako fungujú fotopasce?
Základnou výbavou každej fotopasce je digitálny fotoaparát a senzor pohybu, ktorým sa aktivuje spúšť. Snímky sa ukladajú na kartu SD, ktorá je umiestnená priamo v zariadení. Okrem toho však niektoré fotopasce obsahujú aj systém, vďaka ktorému je možné nechať si vyhotovené fotografie posielať formou obrazovej správy do mobilného telefónu alebo na mail a mať tak prehľad o tom, čo sa v okolí pasce deje v reálnom čase. Takáto funkcia je cenená najmä vtedy, keď chcete fotopascu použiť v rámci zabezpečenia svojho domu alebo bytu v čase dovolenky alebo ak monitorujete pohyb zvierat v ich prirodzenom prostredí.
K napájaniu slúžia klasické alkalické alebo lítiové batérie, no v prípade potreby je možné pridať aj externé napájanie. Lesníci alebo ochranári napríklad používajú akumulátory energie, ktoré vložia do vodotesnej nádoby a zakopú ju do zeme.
Počas dňa fotopasce dokážu vytvárať kvalitné farebné fotografie, v noci sa vďaka rôznym úrovniam prísvitu dá sledovať činnosť zvierat alebo ľudí pomocou čiernobielych fotografií. Moderné fotopasce dokážu vytvárať aj videá v HD kvalite, funkciu fotografií a videa je tiež možné striedať podľa potreby. Zaujímavosťou je, že národná park TANAP má niektoré svoj fotopasce umiestnené tak, aby sa nimi dali vytvárať reprezentatívne fotografie so zaujímavou prírodnou scenériou. Neskôr ich používajú na propagáciu národného parku, no vďaka nim je možné poukazovať napríklad aj na dôležitosť ochranárstva.
Ničenie fotopascí je bežné najmä ľuďmi
Lesníci a ochranári v prírode najčastejšie inštalujú fotopasce kvôli monitorovaniu správania sa živočíchov či na sledovanie ich populácie.
Fotopasce bývajú väčšinou vyrábané vo farbách prírody alebo vo vzoroch používaných na maskovanie. Minimalizuje sa tak šanca, že by ich zvieratá našli alebo zničili. Okrem sledovania živočíchov sú však fotopasce nenahraditeľné pri vyšetrovaní prípadov pytliactva alebo vandalizmu. Pri nelegálnej činnosti ľudí však od nich hrozí aj krádež fotopascí. Známe sú prípady z Malej Fatry, keď fotopasce zmizli v miestach, kde dochádza k zákonom zakázanému zbieraniu jeleních parohov.
Keďže fotopasce bývajú často inštalované na dostupných miestach v blízkosti turistických chodníkov, kde sú na očiach rôznym tipom ľudí, práve tu hrozí najväčšie riziko ich krádeže.
Zdroj foto: Pixabay.com
Zanechať odpoveď