22.07.2016
(Platená inzercia)

Každé jedno zviera má svoju jedinečnú reč, jedinečný zvuk, ktorým sa dorozumieva s ostatnými zástupcami svojho druhu. Ak ho počuje niekde navôkol, má tendenciu priblížiť sa k nemu. Práve tento fakt využívajú mnohí poľovníci na zvýšenie pravdepodobnosti ulovenia svojej koristi. I keď je poľovanie s používaním vábničiek náročnejšie a vyžaduje si mnoho učenia, prináša svoje ovocie. Vábenie poľovnej zveri je tým správnym magnetom, ktorý ju priblíži až pred vašu mušku.

Na napodobovanie zvukov zvierat slúžia špeciálne vábničky s rôznymi tvarmi – píšťalky, rohu, trúby či hadice. Len vlastniť vábničku a fúkať do nej vzduch však na vábenie zveri rozhodne nestačí. Najskôr je potrebné hodiny počúvať reč zvierat, všímať si detaily a trénovať jej dokonalé napodobovanie. Iný zvuk totiž produkuje mladá srna a dospelý srnec, iný zas matka srna na vodenie svojich mláďat. Zároveň musí poľovník poľujúci s používaním vábničiek zvládať až tri činnosti v jednom čase. A to dodržiavať pravidlá postriežky, posliedky a zároveň správneho vábenia.

Vábničky na srnčiu zver používajte iba v čase ruje

Najčastejšie vábenou zverov v slovenských poľovných revíroch je srnčia zver. Jednak z dôvodu, že je lovená azda v najväčšom meradle a zároveň sa jej zvuky dajú s použitím vhodnej vábničky napodobniť najautentickejšie. Odborníci z oblasti poľovníctva odporúčajú používať vábenie srnčej zveri len v čase jej ruje, kedy sa napodobňujú zvuky srnca hľadajúceho svoju partnerku. Je preto potrebné správne odhadnúť štart ruje, ktorá zvyčajne začína koncom mesiaca júl a začiatkom augusta. Začiatok ruje dokážu poľovníci spozorovať aj na základe správania zveri, ktorá je v tomto období aktívnejšia aj cez deň, srnci naháňajú srny alebo sa na lúkach objavujú kruhy udupanej trávy, tzv. čertovské kruhy symbolizujúce aktivitu samca a samice. Používanie vábničky na vábenie srnčej zveri skôr než v období ruje je kontraproduktívne a môže zvieratá len zbytočne zmiasť. Navyše, veľké úspechy pri poľovaní vábením vtedy očakávať ani zďaleka nemôžete.

Okrem poľovania je vábenie vábničkami využívané aj pri iných aktivitách poľovníkov, najmä pri monitorovaní zveri v revíri či zisťovaní jej počtu.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama