13.11.2019
(Platená inzercia)

Riasy rastú v stojatých vodách už od teploty 4°C. Môže sa preto stať, že na jeseň zazimujete jazierko s čistotu vodou, no na jar už v nej nájdete zelené riasy. Riasy však nie sú len estetickým problémom. Okrem nepríjemného zápachu, ktorý sa zo znečisteného jazierka šíri, nie je takáto voda vhodným prostredím ani pre ryby. Poradíme vám, ako riasy z jazierka odstránite.

Prečo vzniká problém s riasami

Problém s riasami je spôsobený hromadením výživných látok vo vode. Tie sa do jazierka dostanú z okolitej pôdy, uhynutím drobných živočíchov vo vode a podobne. Znečistená voda v jazierku však môže predstavovať hrozbu pre jeho obyvateľov. Riasy v jazierku spotrebúvajú kyslík, ktorý ryby potrebujú pre život. Blokujú tiež prístup slnečných lúčov do vody. Okolo jazierka sa navyše šíri nepríjemný zápach. Preto je potrebné dostať riasy v jazierku pod kontrolu.

Ako odstrániť riasy z jazierka

Proti riasam môžete využiť mechanické spôsoby odstraňovania pomocou sieťok, hrablí alebo škrabiek. Tieto spôsoby na odstránenie rias sú však časovo náročné a vodu v jazierku tak vyčistíte len dočasne. Oveľa lepšie výsledky dosiahnete, ak si kúpite chémiu do jazierka. Chémia do jazierka je šetrná k životnému prostrediu, a tak sa nemusíte obávať jej negatívneho vplyvu na ryby alebo iných vodných živočíchov a rastliny.

Riasy z jazierka odstráňte najskôr mechanicky. Následne aplikujte jazierkovú chémiu, ktorá odstráni zakalenie vody a presvetlí ju. Odstráni tiež riasy a usadeniny z dna jazierka.

Ako používať štartovacie baktérie do jazierka

Štartovacie baktérie do jazierka sa používajú na naštartovanie biologického procesu prečisťovania vody v jazierku. Obsahujú druhy baktérií, ktoré sa prirodzene vyskytujú vo vode aj prírode. Sú preto najlepším a dostatočne ekologickým spôsobom, ako sa zbaviť rias v jazierku. Voda po ich aplikácii zostane číra, priezračná a bez zápachu.
Štartovacie baktérie do jazierka je potrebné použiť viac krát. A to vždy na jar, a potom aj počas sezóny, napríklad po prudkom daždi, kedy sa do vody opäť dostávajú nežiadúce látky z okolitej pôdy. Tieto baktérie pomáhajú odstraňovať z jazierka látky, ktoré podporujú rast rias. Pomáhajú tak vytvárať biologickú rovnováhu jazierka. Pred použitím štartovacích baktérií si vopred dôkladne preštudujte odporúčania výrobcu a dodržujte stanovené dávkovanie aj spôsob aplikácie.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama