21.08.2020
(Platená inzercia)

Jazierko plné krásnych rýb je ozdobou záhrady. V nasledujúcom článku máme pre vás niekoľko tipov na úspešný začiatok ich chovu. Dozviete sa, aké krmivo vybrať i ako zaistiť dostatočnú filtráciu jazierka.

Vhodná hĺbka jazierka

Pokiaľ chcete v záhradnom jazierku chovať ryby, budete musieť na to myslieť už pri jeho založení. Na bezpečné zazimovanie by malo dosahovať hĺbku aspoň jeden meter. Môžete, samozrejme, zvoliť aj väčšiu hĺbku. Tá rybám pomôže aj počas horúcich dní, kedy budú mať na dne jazierka dostatočne chladnú vodu dobre nasýtenú kyslíkom.

Aby ste zamedzili prehrievaniu vody a zaistili jej dobrú cirkuláciu, vhodné je, aby boli steny jazierka čo najviac kolmé. Myslite aj na vyspádovanie jazierka smerom do výpuste. Výkaly, ktoré budú ryby produkovať, sa vďaka tomu dostanú rýchlejšie do filtrácie a voda v jazierku bude stále čistá.
Pre chov koi kaprov alebo iného väčšieho druhu rýb počítajte s potrebou väčšieho objemu vody. Malo by to byť minimálne 5 000 l. Hĺbka jazierka by v takomto prípade mala dosahovať minimálne 1,5 až 2,5 m.

Kvalitná jazierková filtrácia

Pre zdravie rýb je dôležité udržiavať čistotu vody v jazierku. Tú vám zaistí kvalitná jazierková filtrácia. Filtrácia do jazierka by mala mať tri stupne: hrubý mechanický, jemný mechanický a biologický. Odporúčame ju vypnúť pri prvých mrazoch a vypustiť vodu zo všetkých súčastí, ktoré by mohla na filtrácii zamrznutá voda poškodiť. Zapnite ju na jar podľa počasia — nemali by sa vyskytovať teploty pod nulou.

Aké ryby vybrať do jazierka

Do záhradného jazierka si môžete vybrať z viacerých druhov rýb. Samozrejme, bude závisieť aj od rozmerov jazierka, ktoré máte k dispozícii. Pri výbere sa riaďte tiež podľa konkrétnych podmienok vo vašom jazierku. Vhodnými druhmi sú koikapre, karas, kapor, lisec, zlatá rybka, jaseň či závojová zlatá rybka, červenica alebo lieň či dokonca jeseter. Vyberať odporúčame od osvedčených chovateľov, u ktorých sa môžete spoľahnúť na zdravie rýb.

Vhodná výživa pre ryby

Ryby v jazierku budú potrebovať dostatok výživy. Kvalitné krmivo pre jazierkové ryby spoznáte z popisu konkrétneho produktu. Skontrolujte informáciu o obsahu popola. Jeho podiel by mal byť nižší ako 7 %. Nezabudnite na dátum výroby či spotreby. Na jar je vhodné rybám do stravy pridávať aj rybie probiotiká pre posilnenie ich imunity.
Krmivo pre Koi kapry má nižší podiel tukov a dobu použiteľnosti do jedného roka. Krmivo musí byť vždy čerstvé, iste nie navlhnuté či dokonca plesnivé. Okrem granúl sa odporúča pridať do potravy planktón a dážďovky či sušené larvy priadky morušovej, čerstvý šalát, maliny, melón alebo hrášok. Prostredníctvom ovocia a zeleniny doprajete koi kaprom dostatok vitamínov a kartenoidov, ktoré sú dôležité pre ich krásne sfarbenie.

Na zimu, ešte pred príchodom prvého mrazu aj snehu, je veľmi dôležité správne zazimovať záhradné jazierko, aby na jar opäť ožilo a prinieslo rovnakú radosť aj v nasledujúcich rokoch.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama