Archív

Botanická guľa zo skalných ruží

Hovorí sa, že v jednoduchosti je krása. Presne taká je elegantná dekorácia zo skalných ruží v tvare gule. Naučíme vás, ako si ju zhotoviť jednoducho a rýchlo.

001a-s.png

Ide o živý doplnok do záhrad, na terasy a inde, kde môže vyniknúť jej krása. Jej výroba nezaberie veľa času, no na to, aby nám guľa vyrástla do dokonalosti, bude potrebovať čas. Presne tak ako sa hovorí v tom známom, že trpezlivosť ruže prináša.
Botanická guľa je všeobecný názov, ktorý nikomu nič nepovie do chvíle, kým ju neuvidí naživo. Ide vlastne o naaranžované kvety v tvare gule, ktorá je potom zavesená na rôznych miestach v záhrade, či na terasách. Je síce pravda, že pri jej zhotovení je možné použiť mnohé druhy rastlín, no najideálnejšie sú predsa len skalné ruže. Prečo? Lebo tento fascinujúci sukulent nepotrebuje k životu takmer nič a bude krásny, prežije zimné mrazy a ešte je aj užitočný ako liečivá bylinka. Pestovať skalné ruže naozaj dokáže každý. Aj ich rozmnožovať. Ak vám už na záhradke rastú, postačí odlomiť vyháňajúce ružice a postrká ich na nové miesta – v našom prípade do „gule“.

Čo potrebujeme?

1. Dve drôtené pologule – závesné kvetináče s výstelkou z kokosových vlákien
2. Zem (rašelinu, substrát) na naplnenie pologulí
3. Silný kartón s rozmermi 50×50 cm, prípadne dosku z preglejky
4. ohybný drôt na zviazanie pologulí k sebe
5. Skalné ruže. Potrebujeme ich viac, lepšie sú mladučné s dlhšou koreňovou časťou

Postup

1. Obe pologule naplníme substrátom až po okraj. Môžeme použiť akúkoľvek zem (skalná ruža nie je náročná), musíme však rátať s tým, že výsledná guľa bude o niečo ťažšia.

2. Na jednu z pologúľ položíme silný kartón či preglejku, pritlačíme ju a opatrne preklopíme na druhú pologuľu.
3. Preglejka teraz tvorí hranicu medzi substrátom hornej a dolnej pologule. Musíme ju teda opatrne vytiahnuť, aby sa nám substrát z vrchnej pologule nevysypal. Pologule najprv posunieme tak, aby tvorili guľu, prípadne tak, aby vzor na drôtenej konštrukcii k sebe pasoval. Preglejku vytiahneme a obe pologule zviažeme drôtom tak, aby pevne držali pri sebe.
4. Do kokosovej výstelky robíme v pravidelných vzdialenostiach malé dierky a zasadíme do nich skalné ružičky.

001-s.png

001-aa-s.png

Napriek tomu, že sa hovorí, že skalné ruže zálievku nepotrebujú, v prípade „črepníkového“ pestovania ich predsa len čas od času zaliať treba. V prípade botanickej gule ich môžeme v malých dávkach polievať cez kokosovú výstelku, no osvedčilo sa tiež striekanie rozprašovačom vody priamo na listy rastliny. Chvíľu to potrvá, ale rastlinky nakoniec vyrastú a zaplnia voľné miesta. Takto budete mať naozaj krásnu dekoráciu.

002-s.png

Foto: pinterest.com