25.04.2019

Ak chodíte často do prírody, iste ste si už neraz povedali, že by sa vám zišiel ďalekohľad. Na trhu nájdete niekoľko typov ďalekohľadov s rôznymi parametrami. Ako si vybrať ten správny? To sa dozviete v nasledujúcom článku.

Typy ďalekohľadov

Aby ste mohli zvoliť ten správnyďalekohľad, potrebujete si najskôr odpovedať na otázku, na aký účel ho budete používať. Podľa účelu použitia rozoznávame ďalekohľady turistické, poľovnícke, univerzálne a pozorovacie.

Pre bežné použitie na turistiku si vystačíte s menšími kompaktnými modelmi. Môžete si vybrať ďalekohľad rozmeroch so zväčšením do 12 x a veľkosťou šošovky do 42. Sú skladnejšie a nezaberú vám toľko miesta v batohu ako napríklad poľovnícke ďalekohľady.

Poľovnícke ďalekohľady majú väčší priemer šošovky – zvyčajne sa používa priemer 50 až 63. Jednotlivé modely poskytujú zväčšenie od 8 do 10 krát. Poľovnícke ďalekohľady sú okrem toho vodeodolné a odolné voči zahmlievaniu.

Pozorovacieďa­lekohľady sú najväčšie. Nie sú vhodné na bežné nosenie do prírody. Je totiž potrebné umiestniť ich na statív.

Čo sa dozviete z popisu ďalekohľadu

V popise každého modelu nájdete údaje o zväčšení a priemere vstupnej šošovky. Zväčšenie vyjadruje, koľkokrát bude pri pohľade cez ďalekohľad objekt väčší oproti skutočnosti. Ide o údaj o skutočnom optickom zväčšeníresp. priblíženíobjektu oproti normálnej veľkosti. Priemer vstupnej šošovky objektívu sa udáva v milimetroch.

Takže, ak má ďalekohľad parametre napríklad8×40, znamená to, že objekt vzdialený na 800 metrov uvidíte vo veľkosti, akoby bol vzdialený len na 100 metrov.Na bežné pozorovanie bez nutnosti umiestniť ďalekohľad na statív sú vhodné ďalekohľady s 8 maximálne 12 násobným zväčšením.
Čo sa týka priemeru vstupnej šošovky platí, že čím je väčší, tým je vhodnejší na pozorovanie za zhoršených svetelných podmienok. Napríklad pri zamračenom počasí alebo hmle. Veľkosť priemeru šošovky okrem toho ovplyvňuje komfort držania ďalekohľadu. Ak budete ďalekohľad používať len za dobrej viditeľnosti, postačí vám model s menším priemerom šošovky a naopak.

Čo by ste ešte mali vedieť

Pri výbere ďalekohľadu sa môžete stretnúť aj s ďalšími údajmi.
Zorné pole – tento údaj informuje o veľkosti plochy, ktorú uvidíte pri pohľade zo vzdialenosti 1km.
Antireflexné vrstvy – ich úlohou je zväčšiť svetelnú priepustnosť a kontrast. Antireflexné vrstvy tiež redukujú lesk a množstvo odrazov. U ďalekohľadov sa môžete stretnúť s nasledovnými údajmi:
Coated – jedna antireflexná vrstva na aspoň jednej šošovke.

FullyCoated – modely s týmto označením majú jednu antireflexnú vrstvu na každej šošovke a hranole.

Multi-Coated – aspoň na jednom objektíve je viac antireflexných vrstiev.

FullyMulti-Coated – má niekoľko antireflexných vrstiev na všetkých šošovkách aj hranoloch.

Čo sa týka farby, najkvalitnejšie antireflexné vrstvy sú červená a tmavozelená.

Priblíženie – pri výbere ďalekohľadu sa môže zdať, že čím väčšie priblíženie, tým lepšie. Musíte však dopredu počítať s tým, že extrémne priblíženie zmenší váš zorný uhol. Ďalekohľad s vysokým priblížením okrem toho nie je vhodný na používanie za zhoršených svetelných podmienok.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama