Archív

Ľubovník bodkovaný – liečivá bylina, ktorá má čarovnú moc

Trezalka, láskavec či krv sv. Jána. Všetky tieto názvy označujú jednu a tú istú rastlinu – Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum). Darí sa mu najmä na slnečných miestach, kde naplno rozkvitá od júla do septembra. Vďaka svojim liečivým účinkom je ľubovník známy už niekoľko desaťročí. Zatiaľ však, čo v minulosti pomáhal hlavne pri tráviacich ťažkostiach a problémoch s pečeňou, postupom času sa ukázal ako účinné prírodné antidepresívum.

lubovnik-bodkovany.jpg

Aké látky obsahuje?

Identifikačným znakom ľubovníka sú výrazne žlté kvety so sviežou vôňou citrónu. Natrhať si ich môžete tak na lúkach, pasienkoch, ako i okrajoch lesných porastov a ciest. Okrem typických bodiek, ktoré sú viditeľné oproti slnku, jeho kvety obsahujú viac ako 20 zdraviu prospešných látok. Z nich dominuje predovšetkým červené farbivo – hypericín. Ak teda kvety trošku pomačkáte a začne z nich vytekať červená tekutina, môžete si byť istí, že máte v rukách skutočne ľubovník.

ZAUJÍMAVOSŤ: Vzhľadom na vytekajúcu červenú tekutinu si ľudia kedysi mysleli, že ľubovník má čarovnú moc Navyše, kvitol rovno na sv. Jána, čím si vyslúžil pomenovanie krv sv. Jána.

Z ďalších látok nemožno opomenúť ani fytozlúčeninu hyperforín. Pozitívne ovplyvňuje činnosť nervovej sústavy, no čo je najdôležitejšie, nemá žiadne vedľajšie účinky. Podobne ako aj kyselina askorbová, glykozidy, silice a triesloviny, ktoré sú taktiež obsiahnuté v kvetoch ľubovníka.

Účinky na organizmus

Ľubovník je jednou z najuznávanejších liečivých bylín na svete. Niet sa čomu diviť, má množstvo zdravotných benefitov. Prioritne sa však používa pri liečbe ľahkých a stredne závažných depresií, kde má rovnako dobrý účinok ako medicínska liečba antidepresívami. Navyše, pôsobí ukludňujúco, podporuje spánok a pomáha ženám lepšie zvládnuť obdobie klimaktéria. Užívaním extraktu z ľubovníka sa nezvýši vaša telesná hmotnosť, ani nespomalia kognitívne funkcie. Práve naopak, dochádza k ich zlepšeniu.

lubovnik-bodkovany-2.jpg

Aj napriek tomu, že ide o liečivú bylinku, nie je vhodná pre každého. Tlmí účinok niektorých liečiv (warfarínu, digoxínu, theofilínu…) a antidepresív. Rovnako sa neodporúča užívať tehotným a dojčiacim ženám či pred pobytom na slnku alebo soláriu, keďže podnecuje výskyt fotosenzitívnych reakcií.

UPOZORNENIE: Odporúčaná maximálna denná dávka ľubovníka je 900 mg. Nadmerné užívanie môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

Recept na čaj

Ľubovník sa dá spracovať na rôzne spôsoby, od tinktúry, oleja až po čaj. Ten vás prekvapí nielen svojou lahodnou chuťou, ale i prenikavou vôňou. Kvety ľubovníka sa odporúča zbierať hneď ako rozkvitnú, za priameho slnečného žiarenia. Následne sa musia dôkladne vysušiť a uložiť do uzatvárateľnej dózy. Čaj sa zvyčajne robí z 1 čajovej lyžičky sušených kvetov, ktorú zalejete cca 200 ml vriacej vody a necháte 10 minút vylúhovať.