22.09.2015

Naučte sa spolu s nami vdýchnuť vašej záhrade nečakane kúzelný vzhľad v podobe mozaikového chodníka a dekorácií z farebných kameňov. Ukážeme vám, ako na to.
Mnohí z nás ich obdivovali počas dovolenky v krajinách Stredomoria. A mnohí si hovorili, že by bolo úžasné mať čosi podobné vo svojom okolí. Mozaikové chodníky. Pre tých, ktorým nechýba kreativita, šikovnosť a „gule“ aby sa do toho pustili prinášame nielen návod ale tiež inšpirácie, ako si takýto chodník vybudovať.

Čo potrebujeme:

Okrem betónu to budú hlavne farebné okruhliaky a kamenivo. Tiež môžeme použiť rôzne úlomky z dlažby a podobne. Najjednoduchšie a samozrejme najlacnejšie je hľadať stavebný materiál v prírode – na štrkoviskách. Špeciálne farebne tónované kamienky sa dajú kúpiť v záhradných centrách.
Tajomstvo úspechu závisí od našej predstavivosti a schopnosti navrhnúť podobu mozaiky tak, aby zapadla do nášho okolia a pritom nepôsobila gýčovito (aj keď pre niektorých to vždy gýčové bude). Nechajte sa viesť tým, čo sa páči vám. Ak vás nekopne múza, inšpirácie nájdete vo fotografiách nielen v článku, ale tiež v bohatej fotogalérií pod ním.

Začíname

Najprv navrhnite umiestnenie a tvar budúceho chodníka. Záhradné chodníky by mali byť vždy položené o niečo vyššie, ako okolitý terén, stačí však len o pár milimetrov. Je to kvôli tomu, aby počas dažďov nestekala voda z okolitej pôdy priamo na chodník, ale naopak – z chodníka do okolia.
Obruby záhradného chodníka môžete vytvoriť z betónových prefabrikovaných dielov, kameňa, starých tehál a podobne. Skúsenejší môžu obrubník vynechať a „zapustiť“ chodník priamo do terénu.

Podľa tvaru chodníka vykopte do zeme zárez hlboký cca 15 –20 cm. Dno chodníka zhutnite vrstvou štrku.
Pripravte si kamene a rozdeľte ich aj podľa veľkosti aj podľa farby. Rátajte však s tým, že vyrátať množstvo, koľko (a akých) kamienkov budete na mozaiku potrebovať by nedokázal ani promovaný matematik , takže len zhruba odhadnite. Časom možno tvar mozaiky aj výplň meniť tak, aby ste spotrebovali všetko kamenivo.

Veľmi dobrým krokom je vyskúšať si celý proces kladenia skál na sucho. Vytvorte si malé pieskovisko s cca 10 – 20 cm piesku a ukladajte doň kamene – vytvárajte vzory, proste si to vyskúšajte. Jednotlivé obrazce si potom môžete odfotografovať, aby ste mohli vybrať pre vás ten najvhodnejší vzor. V nasledujúcom kroku prenesiete vybraný obrazec priamo na betónový chodník. Najprv však musíte piesok vymeniť za betón.

Nie každý je majster murár a všetci nedokážeme namiešať ten správny betón. Preto sa nebojte opýtať v stavebninách na špeciálne druhy sypkých betónových zmesí, ktoré sa bežne predávajú v cca 40 kg baleniach a sú určené práve na takéto chodníky. Skúsení predavači vám poradia. Odporúča sa tiež pridať do betónu plastifikátory. Tieto zvyšujú odolnosť betónu voči chemickým rozmrazovacím látkam a klimatickým vplyvom. Betón má navyše zvýšenú pevnosť a nedochádza k uvoľňovaniu či vyplavovaniu kameniva.

Keď máte betón namiešaný, môžete začať s kladením kameňov.
Upozornenie hneď na začiatok. Výstavba mozaikového chodníka vyžaduje dobrú fyzickú kondíciu, nakoľko je dosť namáhavá a tiež dostatok času. Vaša práca bude rozdelená na takzvané prístupy (vysvetlíme neskôr) a v jednom prístupe nepoložíte viac, ako 0,3 m2 mozaiky.
Najprv bude potrebné navlhčiť predtriedené kamene vodou. Prineste si ich čo najbližšie k miestu budúceho chodníka. Malú časť betónu dobre premiešajte a položte na krátky úsek budúceho chodníka. Môžete začať vkladať kamene do mozaiky.

Teraz si vysvetlíme pojem prístup. Ako sme spomínali – z jedného prístupu položíte cca 0,3 m2 mozaiky. Na to, aby ste k chodníku a k mozaike mali čo najlepší prístup, potrebujete drevenú lavičku s hranolmi na koncoch, pomocou ktorých bude lavička stáť niekoľko cm nad chodníkom, aby ho počas výstavby nepoškodila. Lavička musí byť dostatočne pevná, aby sa pod vami neprelomila. No a z nej budete robiť prístupy, teda položíte časť mozaiky – lavičku posuniete a budete v tvorení pokračovať.

Pomocou vodováhy a drevenej dosky udržiavajte mozaiku v rovine tak, že vyčnievajúce kamene opatrne vtlčte cez dosku do zmesi. Pomocou špachtle vtláčajte betón do medzier a vyhladzujte, aby bol pohľad na vaše dielo estetický. Zvyšky betónu z povrchu okruhliakov je možné vyčistiť pomocou špachtle, mokrej špongie a handričky. Keď je všetko hotové, vizuálne skontrolujte vaše dielo, dbajte na čistotu vyčnievajúcich kameňov, vyfugujte zvyšné medzery a nakoniec dôkladne vystriekajte hadicou s nie silným tlakom vody.
Chodník musíte nechať „dozrieť“ (aby dokonale vytvrdol betón) aspoň týždeň.

Kto si netrúfa na chodník a mozaiky sa mu napriek tomu páčia, môže si ich vytvoriť v malom. Napríklad ako dlaždice, alebo dizajnové záhradné vzory a jedinečné dekorácie či už pochôdzne, alebo nepochôdzne. Prinášame vám niekoľko fototipov:

Na záver vás pozývame na prehliadku fotogalérie k tomuto článku, kde nájdete ďalšie inšpirácie.

Foto: internet,ogorod­.forblabla.com, delatsami.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1
Fotogaléria


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama