Archív

PlantNet: aplikácia, ktorá vám prezradí meno rastliny

Hobby portál vám predstavuje užívateľsky príjemnú aplikáciu, vďaka ktorej sa z vás môže stať vášnivý botanik. Stačí odfotiť list, kvet, plod alebo kmeň rastliny a bezplatná aplikácia PlantNet vám prezradí jej meno.

01.jpg

Väčšina z nás si ani neuvedomuje, aká široká je paleta divoko rastúcich rastlín tak na našom vidieku ako aj v mestách. Síce si ich všímame, no zrejme by sme neboli schopní určiť ich názov (samozrejme nemyslíme tým púpavu, ďatelinu či žihľavu). Mobilná aplikácia PlantNet nám neznáme rastliny identifikuje. Jej veľkou výhodou je, že ju možno zadarmo nainštalovať do každého chytrého telefónu alebo tabletu a mať ju kedykoľvek po ruke. A k čomu je to dobré? Francúzski vývojári, ktorí za touto aplikáciou stoja si od nej sľubujú veľa. A jedným z príjemných zistení je, že už v prvých mesiacoch používania vytiahla do prírody viac ľudí, ako to bývalo bežné. Nie je síce cieľom, aby sa z každého užívateľa aplikácie stal botanik, no sami uznáte, že napríklad u žiakov to s prírodopisnými vedomosťami pomaly ide dolu vodou. Chýba nám priamy „dotyk“ s prírodou a práve jeho absenciu by uvedená aplikácia mohla začať prakticky nenásilne meniť práve u najmladšej generácie. Už preto, že väčšinu zainteresovaných školákov úplne nadchla možnosť určiť akúkoľvek kvetinu, ker či strom len na základe fotografie. Praktická výučba prírodopisu pre nich okamžite dostala iné rozmery.

Slovenské deti pomáhajú francúzskym vývojárom

PlantNet je aplikácia, ktorá funguje ako vyhľadávač obrazu. Aplikácia užívateľom bezplatne pomôže identifikovať druhy rastlín z fotografií cez vizuálny softvér pre rozpoznávanie. Táto aplikácia v sebe zahŕňa viac ako 4100 druhov rastlín, ktorých zoznam je k dispozícii prostredníctvom aplikácie. Počet druhov a počet snímok používaných aplikáciou sa vyvíja s prispením koncových užívateľov projektu. Softvérové riešenia sa pripoja k internetu a následne sa zhromaždia všetky informácie o danej rastline – takže užívateľ dostane presne také informácie, ktoré hľadal.

02.jpg

V rámci projektu Tajný život mesta aplikáciu pomáhajú rozvíjať aj slovenskí školáci. Projekt Tajný život mesta beží od septembra 2016 paralelne na Slovensku aj v Českej republike a umožní spolu stovke škôl v oboch krajinách objavovať rozmanitosť rastlinnej ríše a prebudiť záujem detí o okolie svojho mesta či obce. Na Slovensku projekt koordinuje *Centrum environmentálnej a etickej výchovy* (CEEV) Živica.
Nad projektom Tajný život mesta prijal záštitu minister životného prostredia László Sólymos a ocenil význam vzdelávania v oblasti biodiverzity a jej ochrany.
Školy zapojené do projektu objavujú zaujímavé lokality a rastlinné druhy vo svojom okolí a môžu ich prezentovať širokej verejnosti. Navyše objavujú čaro bádateľsky orientovaného vzdelávania, ktoré je na Slovensku úplnou novinkou a určite prispeje k väčšej obľube výučby prírodovedných predmetov na školách!
Skrátka a dobre: Tento inovatívny spôsob poznávania rastlín bude deti nielen baviť, ale vytiahne ich tiež von – na miesta, kde môžu bádať a objavovať niečo nové a hodnotné. Slovenskí školáci sa tak aktívne podieľajú – a väčšina zo zapojených škôl sa bude aj naďalej podieľať – na vylepšovaní a rozširovaní databázy aplikácie. Francúzski vedci totiž u každej zaslanej fotografie prekontrolujú, či je určenie správne a vybrané kvalitné fotografie ukladajú do databázy.
Na základe dostatočne kvalitnej fotografie kvetu, listu, plodu alebo kmeňa rastliny aplikácia umožní jednoduché rozpoznanie divorastúcich rastlín v slovenskej prírode. Priradí k fotografii názov a ten sa zobrazí v slovenčine i v latinčine. Názvy rastlín z latinčiny do slovenčiny preložili botaničky z Technickej univerzity vo Zvolene. Ak sa vám názov rastliny nezobrazí v slovenčine, ide o druh, ktorý na Slovensku nie je pôvodný.

Ako sa stať amatérskym botanikom?

Aplikácia od štyroch francúzskych výskumných organizácií (CIRAD, INRA, INRIA a IRD) obsahuje zbierku fotografií kvetov a rastlín zatiaľ z troch oblastí – západnej Európy, okolia Indického oceánu a Južnej Ameriky. Ako sme už spomenuli, databáza sa neustále rozširuje vďaka svojim užívateľom, ktorí nielenže nahrávajú nové fotografie, ale môžu tiež pomáhať flóru identifikovať.
Aplikácia neumožňuje identifikáciu okrasných rastlín. Najlepší výsledok sa dosiahne s fotkou, na ktorej je iba jeden rastlinný orgán (list, kvet, plod…)
Najlepšie výsledky pri rozpoznávaní dosahujú listy stromov na jednofarebnom pozadí. Aplikáciu si môžete stiahnuť pre Android a iOS
Aplikácia však nie je iba hračkou pre deti. *„Ak má byť rozvoj poľnohospodárstva úspešný a zároveň sa má zachovať miestna biodiverzita, potrebné sú presné informácie o rastlinách a ich geografickom rozmiestnení. Bohužiaľ, tieto základné informácie sú často dostupné len čiastkovo a nepokrývajú komplexne ekosystémy s veľkou rozmanitosťou druhov, ako je napríklad oblasť Stredozemného mora,“* vysvetľuje jeden z vývojárov aplikácie PlantNet, Rémi Knaff. Hlavným cieľom teda nie je zábava, ako by sa na prvý pohľad zdalo, ale zvýšenie environmentálneho povedomia ľudí o biodiverzite ako dôležitého prvku udržateľnosti miest. A tu už ide o ušľachtilé poslanie.

fot1.jpg

Foto: greenme.it, theurbanlist.com, svt.ac-creteil.fr