16.06.2010

Rastliny, ktoré skrášľujú naše domácnosti, často pochádzajú z úplne odlišných kútov sveta, preto ich nároky na starostlivosť sú rôzne. Exotickým rastlinám sa vo vašej domácnosti bude dariť len vtedy, keď sa budú cítiť naozaj ako doma.

Vrízea

Odkiaľ pochádza: tropická Amerika
Potrebuje: dobre priepustný rašelinový substrát a malý kvetináč. Svetlo a polotieň, chvíľu znesie aj priame slnko. V lete však chráňte pred spálením. Dobre rastie pri bežných izbových teplotách, no v zime nesmú klesnúť pod 16 stupňov.
Polievajte dvakrát týždenne odstátou vodou. Stredová ružica by mala byť vždy trocha naplnená vodu, ale pozor na prelievanie, mohla by začať zahnívať. Vrízea miluje dážď, preto ju v lete môžeme vyniesť na terasu.
Neznáša: Preschnutie aj premokrenie.
Nezabudnite: Keď kvetina odkvitne, prirodzene odumrie, no medzitým už zboku vyrastajú dcérske rastliny. Rozdeľte ich a zasaďte samostatne.

Antúrium

Odkiaľ pochádza: tropické juhoamerické pralesy
Potrebuje: priepustnú zeminu s prídavkom rašeliny a vlhký vzduch. V zime mu dožičte čo najviac nepriameho svetla, ale nie v blízkosti radiátora. Teplota nesmie klesnúť pod 16 stupňov. Nemá rado premokrenie. V lete chráňte pred priamym slnkom a horúčavou. Optimálna letná teplota je okolo 21 stupňov. Zeminu udržujte stále vlhkú, každý deň roste listy. Raz za dva týždne prihnojte slabým roztokom hnojiva.
Neznáša: Prievan a zmeny teploty.
Nezabudnite: Prach z listov neutierajte, mohli by ste poškodiť ich jemný povrch. Rastlinu občas zľahka osprchujte.

anturiumplantjz6.jpg

Krotón

Odkiaľ pochádza: tichomorské ostrovy, Malajzia, Austrália
Potrebuje: Kvalitnú zeminu pre izbové rastliny. Plné svetlo. Listy sa pekne vyfarbia len vtedy, keď krotón postavíte na slnečné miesto. V zime musí byť teplota v miestnosti najmenej 16 stupňov. Substrát musí byť rovnomerne vlhký. V zimných mesiacoch polievajte menej, ale nenechajte zeminu úplne vyschnúť. Listy často roste, v lete rastlinu prihnojte raz za dva týždne.
Nezabudnite: Krotón rastie prirodzene husto, takže ho netreba strihať. Ak je príliš veľký, ostrihajte ho na jar. Odrezky môžete dať zakoreniť.

kroton-1.jpg

Hrebeňovka

Odkiaľ pochádza: Brazília
Potrebuje: Zeminu s prídavkom rašeliny a listovky. V zime vyžaduje teplé a svetlé miesto, kam nedopadá ostré zimné slnko a teplota neklesne pod 17 stupňov. Polievajte len toľko, aby úplne nevyschla. V lete musí mať substrát stále vlhký. Znesie aj vyššie teploty, ale potrebuje polotieň, nie priame slnečné svetlo.
Neznáša: Premokrenie a chlad.
Nezabudnite: V kvetinárstvach ju nájdete pod názvom Ctenanthe.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama