24.04.2017

Zaberie vám minimum miesta a v lete vám dá viac ako dvadsať kilogramov paradajok. Taká je konštrukcia na paradajky, ktorú vás dnes naučíme zhotoviť si s minimálnymi nákladmi. Konštrukcia sa navyše postará aj o pravidelný prísun vlahy k rastlinám.

Čo budeme potrebovať?

Mnohí domáci majstri vedia, že vdýchnuť nový život sa dá takmer všetkému a preto napriek protestom manželiek uschovávajú vo svojej dielni z pohľadu laika nepotrebnosti. Dnes bude recyklovanie takmer hlavnou témou tohto článku.
Mnohým sa doma povaľujú obaly s vekami, v ktorých boli kedysi farby a rôzne tekuté prípravky. Ide o vedrá s krytom, ktorý sa dá na ne „zacvaknúť“. Presne takéto nádoby budeme potrebovať. Jednu veľkú, ideálne 20 litrovú aj s vekom, jedno menšie vedierko, ktoré sa bude dať vložiť do prvej nádoby a ešte kryt z 10 až 15 litrovej nádoby na farby.
Ďalej budeme potrebovať cca 5 – 7 metrov knôtu do petrolejky (dostať kúpiť v železiarstvach a niekedy aj v drogériách), tkaninu, ktorú môžeme nastrihať na pásy, vŕtačku, lievik, cca 2 metre pevného zváraného pletiva, vysokého od 1 do 2 metrov. Na zviazanie koncov pletiva budeme potrebovať viazací drôt a kombinačky.

Na začiatok niekoľko čísel

V tomto návode bolo použité vedro z farby s objemom 20 litrov, ktorého veko má priemer 50 centimetrov. Ďalej menšie 8 litrové vedro bez krytu s horným priemerom 33 cm a samostatný kryt (veko) z farby na steny s priemerom 42 centimetrov. V podstate ide o to, že väčšina veľkých nádob sa ku spodnej časti zužuje a tak nám malé veko zapasuje približne do polovice veľkej nádoby. Ak máme nádobu nezošikmenú, resp. máme len veko s veľkým priemerom, pokojne jeho môžeme upraviť (nožnicami, nožom) tak, aby nám vošlo dovnútra veľkej nádoby.
Teraz si musíme oprášiť znalosti z geometrie:

Obvod kruhu O = π × d = 2 × π × r

Ak máme priemer veka veľkej nádoby 50 cm, podľa tohto vzorca vypočítame, že jeho obvod bude viac, ako 1,5 metra, presnejšie 1.570796 m. Z toho vyplýva, že ideálna dĺžka pletiva, ktoré potrebujeme, je 1,6m. Môže byť aj trochu viac. Toľko k číslam a rozmerom. Môžeme začať tvoriť.

Postup

1. Do veka z veľkým priemerom musíme vyvŕtať 5 otvorov s priemerom približne 5 centimetrov. Ak nemáme špeciálne kruhové píly do vŕtačky, môžeme tieto otvory vyrezať opatrne nožom, či vypáliť pomocou rozžeravenej kovovej rúrky. Dbáme na bezpečnosť pri práci.

2. Teraz si zoberieme menšiu nádobu a približne 3 cm od dna po obvode vyvŕtame vŕtačkou, alebo vyrežeme ostrým nožom 6 – 8 malých otvorov s priemerom cca 1 cm.

3. Do malého veka vyvŕtame po obvode 8 malých dier s priemerom cca 1cm a rovnakú dierku do jeho stredu.

4. Teraz na skúšku umiestnime malé vedierko do veľkého a na jeho vrch položíme kryt s malými dierkami. Vidíme, že tento kryt sa nachádza v približnej polovici veľkého vedra a medzi ním a stenami vedra sa nachádza približne 1 cm medzera.

5. Keď je všetko ako má byť, vyberieme vnútrajšok a malé vedro priložíme zvonku k veľkému a v jeho výške vyvŕtame do steny veľkého vedra dieru s priemerom 1cm, alebo takým, aby nám do nej pohodlne vošiel lievik na dolievanie vody.

6. V ďalšej časti sa budeme venovať zavlažovaciemu systému. Knôt do petrolejky si nastriháme na 9 pásov dlhých 60cm a rovnako tak tkaninu – dĺžka 60cm a šírka 5 – 8 cm podľa jej hrúbky. Jednotlivé knôty zviažeme uzlíkmi s tkaninou a pretiahneme každú dvojicu cez jeden z deviatich otvorov na veku (vrátane stredného). Pozor! Knôty musia po položení veka na malé vedro siahať až po zem.

7. Teraz môžeme doprostred veľkého vedra položiť malé a naň dať veko s knôtmi tak, aby prostredný knôt s priviazanou tkaninou bol vnútri malého vedra a ostatné po jeho obvode. Spomínali sme, že medzi vekom s knôtmi a obvodom veľkého vedra nám zostane trochu voľného priestoru. Utesníme ho teda dôkladne ďalším kusom tkaniny po obvode.

8. Knôty teraz upravíme tak, aby šli po stranách veľkého vedra smerom nahor. Tkaninu naopak rozmiestnime po dne (veku).

9. Nádobu na pestovanie teraz môžeme opatrne naplniť substrátom na pestovanie paradajok. Dbáme na to, aby knôty trčali popri stenách smerom nahor.

10. Keď je vedro plné, vyskúšame zavlažovanie. Lievik vložíme do otvoru na boku vedra a vlievame cezeň vodu. To, že je systém naplnený zistíme, keď sa nám cez tento otvor začne voda vylievať von.

11. Môžeme začať sadiť priesady paradajok. Vyberáme si kvalitné priesady odrôd kríčkových, vysokých, strapcových aj veľkoplodých. Záleží na výške našej konštrukcie a skúsenostiach, ktoré s pestovaním máme. Vysadíme len štyri priesady. Vnútorná diera na veku slúži ako „servisný otvor“ na odvetrávanie a únik prebytočnej vlahy.

12. Najbližšie dva – tri týždne nemusíme robiť nič. Vo vedre je dostatok vody, aby bol substrát vlhký. Odporúča sa však po presadení poliať zem aj z vrchnej časti ku každému vysadenému koreňu.

13. Po čase uvidíme, že priesady viditeľne podrástli. To je čas na dokončenie našich prác. Z pletiva po obvode vedra vytvoríme opornú sieť, po ktorej sa budú paradajky ťahať. Pletivo dôkladne zviažeme po koncoch viazacím drôtom. Od tejto chvíle už celým systémom nebudeme hýbať ani ho prekladať z miesta na miesto. Aká by mala byť výška pletiva? Odporúča sa najmenej 1,5 metra, ak si však trúfnete, nič nepokazíte ani s dvojmetrovou oporou.

14. Paradajky budú mať takto ideálne podmienky pre rast. Keďže do spodnej časti vedra (zavlažovacej) nám vojde takmer 10 litrov vody, nemusíme mať naozaj obavy, aj keď ich nezalejeme niekoľko týždňov. Vrchné veko zabráni odparovaniu vody v horúčavách a stredný otvor poslúži na to, aby bola zem kvalitne odvetraná. Do zálievky môžeme pri dopĺňaní vody priliať tekuté, alebo rozpustené hnojivo na rast plodov.
15. Postupne sa nám na kríčkoch začnú vytvárať z kvetov plody paradajok. Ak chceme, môžeme ich kvôli uľahčeniu zberu opatrne prestrčiť von cez mriežku pletiva. Ak sa obávame, že by sme niečo pokazili, necháme ich rásť tak, ako sú a po dozretí ich Cez mriežku odtrhneme. Samozrejme, vtedy musí mať pletivo väčšie oká, aby sme cez ne mohli prestrčiť ruky.
Samozavlažovaciu konštrukciu môže využiť každý, kto zbožňuje pravé domáce paradajky, no nemá na ich pestovanie miesto na pozemku a ani čas na to, aby ich pravidelne zalieval. Do takéhoto „kvetináča“ stačí vodu doliať len raz za dva – tri týždne. Takto môžete paradajky pestovať hoci aj na balkóne. Ak ste dodržali náš postup a máte kvalitné sadenice, budete mať minimálne 20 kilogramovú úrodu z týchto štyroch sadeníc cez sezónu. Nie je však žiadnym prekvapením, že býva aj vyššia. Konštrukcia im zabezpečí stabilnú oporu, ideálne rastové podmienky a závlahový systém.

Foto: autor, Nilkanta Halder

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Katarína 25.05.2017 16:13
Katarína

Môj malinký synovec je hodne po tatovi a je celý bez seba do prác okolo domčeka a záhradky taktiež.
Bude celý bez seba ak sa pustia s ocinom do takého zavlažovacieho systému. :) :)
A pre kohokoľvek kto je tiež pohltený do záhradničrnia odporúčam nahliadnuť :)
www.kuponyzdarma.sk/4home-sk/

Prihlásenie
 
 
Reklama